avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate geoalbi

Activitate geoalbi

6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
O puteti evacual nu aveti nici o obligatie, nici legala si nici morala. Ba din contra, la 32 de ani cat are "copilul", obligatia morala ar trebui sa fie inversa, pentru ea sa isi ajute parintele.
Spuneati c ai-ati platit chiria si 5 zile pe saptamana era tot la dvs. cu ce schimba situatia daca va vindeti casa si ii luati un apartament separat? Va fi tot 5 zile pe saptamana tot la dvs.
Daca faceti greseala sa luati apartamentul pe numele ei, la cum descrieti situatia e posibil sa il vanda, toace banii si sa va treziti iarasi cu ea la usa.
Ma tem ca nu veti scapa de problema initiala si va creati altele. Sa nu ramaneti si dvs si fara bani si fara casa.
Deja a demonstrat ca nu are consideratie fata de dvs, nu mai are sens sa va ganditi sa mentineti relatia ca poate la batranete o sa va ajute.
Solutia e simpla: un termen de preaviz pentru evacuare, urmata de evacuarea efectiva si cereti ordin de protectie ca sa scapati de scandal.

Fata dvs are proasta impresie ca i se cuvine averea dvs. FALS!
Cu rezerva succesorala, puteti decide sa lasati prin testament ce ati strans o viata cuiva care merita, persoana sau organizatie. Trebuie sa ii explicati si sa inteleaga asta.

Cine nu intelege la 32 de ani ca nu mai poate sta pe carca parintilor nu merita nici un dram de compasiune.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poligraful nu este mijloc de proba si un angajator nu va poate obliga sa fiti supus unui asemenea test.
Din ce descrieti, angajatorul incearca prin metode de presiune sa va oblige sa intrati intr-o relatie contractuala extrem de dezavantajoasa.
Intregul comportament al angajatorului, faptul; ca v-a dat alte sarcini decat cela stabilite initial, modalitatea discretionara de stabilire a salariului, lucrul cu bani neinregistrati in contabilitate la justificare dar pentru care v-a pus sa semnati, contractul de pregatide profesionala fictiva care intra in vigoare dupa perioada de proba, arata ca angajatorul are un comportament abuziv.
Nu va accepta demisia pentru ca vor sa treaca termenul de 3 luni de proba in care va puteti depune demisia fara justificare si fara preaviz.
Se folosesc de contractul de training fictiv si de povestea cu banii ca modalitate de santaj ca sa ramaneti angajat dependent cu o sabie permanent deasupra capului si sa va supuna la abuzuri fara sa puteti riposta.
Depuneti demisia cat mai repede si in termenul de 3 luni de proba daca mai puteti, fie prin scrisoare recomandata sau mai bine prin notificare prin executor. Faceti plangere la ITM.
Angajati-va un avocat pentru ca angajatorul pare genul de interlop care va sterge pe jos cu dvs daca nu aveti puterea sa va aparati.
Si fugiti de angajatori de acest gen ca de dr.cu. Nu merita cei cativa bani castigati si nici abuzurile la care sunteti supus.
Am un teren pentru care am certificat de urbanism si intentionez sa solicit si autorizatie de constructie.
Un vecin mi-a solicitat sa ii vand o cota din teren si as fi ok.
Intrebare: Ce se intampla daca vand o parte din teren? Se anuleaza certificatul de urbanism?
Dar daca vand inainte de receptia cladirii? Nu se mai face receptia pentru ca terenul nu mai corespunde celui pentru care s-a dat autorizatia de constructie?

Multumesc,
Ok, va multumesc. Am sa merg la un notar.
Cu respect,
Un vecin vrea sa cumpere o parte dintr-un teren. Ne-am inteles la pret, pare ok. Acum ar trebui sa fac dezmembrarea.
Ce ma fac daca se razgandeste: raman si cu banii dati si cu terenul parcelat degeaba.
Pot face o promisiune de vanzare pe un teren care inca nu exista parcelat? Pot specifica in obiectul contractului vanzarea unei parti dintr-un teren si sa descriu partea?
Multumesc pentru raspuns.
Am facut-o, au anulat de fiecare data executarea silita numai ca sa ma loveasca din nou cu somatie si titlu executoriu dupa un an pentru acelasi lucru.
Nu ii mai cred cand zic ca o rezolva si nu mai am speranta decat la instanta.
Fiscul isi bate joc de mine de 6 ani pentru niste creante fictive.
Intrebare: pot da in judecata un functionar al statului in numa propriu, sau acestia se pot ascunde mereu in spatele institutiei?

Va multumesc,
Am platit in plus statului, mai exact Casei de Sanatate, o suma maricica in anul 2011.
Am cerut un document cu sumele datorate si incasate in 2011, 2012 si acum o luna, toate certifica suma in cauza. Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri?
1. Mai pot cere restituirea sumelor, sau se considera realizat termenul de prescriere? Recunoasterea sumei de catre institutie prin acele documente reprezinta motiv de intrerupere a termenului de prescriere?
2.Daca mai pot cere restituirea sumelor: statul plateste dobanzi penalizatoare la sumele datorate la fel ca noi muritorii, sau nu?
3. Tot in ipoteza 2 de mai sus: din anul 2012 incasarile caselor de sanatate sunt administrate de fisc. Cui cer banii? Casei sau administratiei fiscale?

Va multumesc,
Multumesc de raspuns.

CASMB-ul: cand m-am dus si le-am aratat platile, nu au mai facut nimic in privinta somatiei si a titlului executoriu. Adica nu m-au executat, nu au pus poprire pe conturi sau venituri.
Mi-au zis verbal ca sunt ok, am aparut din nou ca asigurat in lista lor.
Singura data cand am primit ceva scris, era cand am facut o cerere inregistrata dupa o zi pierduta la coada si 30 zile de asteptare. Am primit o hartie semnata stampilata pe care scria ca situatia mea este conform hartiilor atasate, care erau un print nesemnat sau stampilat.

Fiscul cand le-am aratat platile au zis ca nu ii intereseaza atata vreme cat CASMB-ul pretinde ca le datorez bani dinainte de 2012 cand platile se faceau la CASMB. Le-am dus hartile de mai sus in primul an si apoi ne vedeam ca prietenii anual si stiau despre ce e vorba.
Asa ca nu au dus executarea pana la capat.
Daca apucasera sa imi blocheze conturile imi dadeau hartiile de deblocare.
Daca imi blocau conturile si apucau sa imi ia si banii ma puneau sa fac cerere de regularizare prin care sa ia banii alocati pe creante false si sa ii mute pe debitele curente.
Dumnezeu stie daca au si facut treaba asta, pentru ca a ajuns asa incalcita incat nici nu mai stiu cati bani mi-au luat in plus.

Mai exact nu mi-au dat niciodata o hartie autentica ca sunt pe zero, doar imi printau situatia "contului" din aplicatia lor in care apareau toate cifrele acelea fantasmagorice pe CASS, imi spuneau verbal ca e ok, dar ca nu pot ei sa anuleze acele creante.
Fapt care se pare ca e fals dupa ultima intalnire cand mi-au zis ca le anuleaza daca le aduc adeverinte ca nu am datorii de la casa CASMB (la care am fost asigurat), Ilfov (la care nu am fost asigurat niciodata) si OPSNAJ (la care sunt asigurat).

Mi-au zis ca nu e cazul sa mai fac vreo cerere, ca s-a rezolvat.

In 2016 in august am facut totusi cerere scrisa la care am atasat toate OP-urile. Inca nu mi-au raspuns.
In primul rand scuze pentru lungime, povestea e lunga si treneaza deja de 7 ani, se refera la contributiile la CAS si CASS pentru un PFA.
A inceput in 2010 cu CASMB care a schimbat sistemul informatic si a pierdut platile facute prin OP. Mi-au cerut toate declaratiile/deciziile de impunere plus dovezile de plata plus dovezile ca firma la care am lucrat si-a platit contributiile pe ultimii 5 ani. Am pierdut mai bine de o luna la fiscul unitatilor teritoriale unde am avut resedinta. A rezultat un dosar de mai bine de 100 pagini in care am reconstituit tot ce trebuia sa le platesc si am dovedit toate platile.
Le-am prezentat dosarul, au verificat si spus ca totul e ok.
In 2011 surpriza: din nou somatie + titlu executoriu, aceeasi poveste. Iarasi timp pierdut, din nou verificari, ok, e totul platit la zi.
In 2012 plata contributiilor CAS si CASS a fost preluata de fisc.
Din nou surpriza, titlu executoriu, toate contributiile pe ultimii 5 ani apareau raportate de CASMB ca neplatite. M-am dus cu dosarul la fisc sa le demonstrez platile: raspunsul a fost ca nu pot anula ei creantele, ca trebuie sa o rezolv cu CASMB, ei numai ma executa. Dincolo de asta, off the record, ca ei stiu, au sute de cazuri, nu sunt unic si ca in timp CASMB-ul anuleaza creantele si ajunge si la fisc.
Intre timp, tot in 2012, CAS Ilfov (sau fiscul) genereaza decizii de impunere pentru plata de CASS din oficiu pentru toti cei domiciliati in judet, chiar daca nu am fost niciodata asigurat la ei. Dintr-o data prin magie, mai apar cateva zeci de mii de RON creante. Fireste, somatii, titluri executorii, blocari de contruri.
De atunci in fiecare an in toamna e aceeasi poveste titlu executoriu, daca nu apuc sa ma misc sa ajung la ei din nou cu dosarul, blocare de conturi.
Acum, au venit cu o noutate: somatie + titlu pentru contributia la CAS din 2014. Toate platite la leut, la zi, am decizia de impunere si toate OP-urile in fata.
In 2015 si 2016 nu aparea nici o creanta, am petrecut mult timp la ei, deja ne cunoastem. Acum prin magie s-a materializat o creanta de acum 3 ani de 3000RON.
Nu mai pot, am platit ca persoana fizica si ca autorizat zeci de mii de euro in impozite si contributii si uite ce mi se intampla.
Senzatia e ca lucrurile nici nu se rezolva, din zi in zi se trezeste parca alt functionar din somn, mai schimba un sistem IT, se mai pierd niste OP-uri si ajung sa nu mai pot munci ca sa ma pot intretine, pentru ca imi pierd timpul pe la ghisee.
Plus ca ajung sa ma lase nervii.

Va rog sa imi ma ajutati cu raspunsuri:
- este ceva ce se poate face impotriva prostiei institutionale? De cate ori pot fi chemat sa indrept greselile functionarilor, in conditiile in care ei gresesc si ma executa fara drept de apel;
- nu mai am sperante sa o rezolv cu fiscul, e ceva profund defect la ei acolo daca pierd plati si inventeaza creante vechi de 3 ani. Ce sanse credeti ca pot avea in justitie. Exista avocati specializati in asa ceva? Angajez!
- imi vine greu sa evaluez pagubele materiale si morale/emotionale care mi-au fost produse in acesti 6 ani, dar sunt enorme. Exista vreo sansa de recuperare in justitie a acestor daune?