avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate andrita

Activitate andrita

buna ziua,

1.sunt medic rezident pe medicina interna( cu spor 15%), am efectuat stagiu de 2 luni pe sectia de psihiatrie(spor 75%) insa spitalul platitor unde sunt rezident pe post nu mi-a acordat acest spor de 75%, ci 15%, sporul specialitatii de baza si nu vor sa mi-l acorde nici retroactiv (diferenta de 60%). ce e de facut? in legea 330/2009 a salarizariii unice se precizeaza ca cei de pe psihiatrie au spor de 50-100% in functie de unitate. unde am facut eu stagiul este de 75%. pana in ian 2010 de cand e in vigoare legea 330, acest spor se dadea conf legii 125/2005, HG 1471/2004, Ordin Min Sanat 721/2005. pe pontaje este scris ca beneficiez de spor de periclitate de 75% conf......legilor de mai sus.
2. sunt rezident an 2. mi-au calculat salariul pe baza salariului de baza de pe anul 1 pe motiv ca nu am dus adeverinta ca sunt in anul 2(desi in rezidentiat nu dai examen la sf de an si nu ramai repetent). adev o sa o duc pe 1 martie, dar ei nu vor sa imi recalculeze salariul pe ian si feb cu salariul de baza de an 2( care este mai mare decat cel de baza de anul 1). ce e de facut si in aceasta situatie? eu nu am stiut ca trebuie adeverinta intrucat in rezidentiat nu exista examene cu admis-respins, daca as fi renuntat la rezidentiat nu as fi trimis pontajele pe ian si feb, daca nu as mai fi mers la munca spitalul unde imi desfasor activitatea ar fi instiintat spitalul platitor sa imi desfaca contractul de munca, intr-un cuvant nu aveam cum sa nu trec in anul 2.
3. de cine sunt platiti medicii rezidenti? de min sanatatii? de min muncii? ca de spit platitor din bugetul propriu nu sunt plstiti. banii pt noi vin de la bucuresti de la un minister. care?

va multumesc,
Răspuns la discuția Probleme cu administratorul
problema este ca in bloc sunt multe persoane care nu stiu ,nu vor sa stie sau stiu si inchid ochii la nelegiuirile pres de asoc.
dupa fiecare sedinta se scrie la sfarsit "toate hotararile au fost adoptate,neexistand nici un vot impotriva sau abtineri"insa acest "vot" este doar verbal ,cum am expus in posturile anterioare,nu este un vot prin semnatura sau prin ridicare de mana.
Răspuns la discuția Probleme cu administratorul
asta scrie legea.insa ea poate fi interpretata?adica acel vot poate fi exprimat prin adevaratul vot(adica printr o semnatura ) sau e valabil si "verbal"(adica daca nimeni nu zice nu ,se considera ca toti cei prezenti au fost de acord.).eu am citit legea insa nu am destula experienta sa o interpretez.am propus in adunarea generala acest VOT insa mi s a ras in nas si mi s a zis ca nu are lumea timp sa faca pt fiecare hotarare a adun generale vot separat.
inca o data va intreb,este corect ceea ce face pres asoc?practic el nu supune la vot in adevaratul sens al cuvantului hotararile adun gen.
Răspuns la discuția Probleme cu administratorul
cum se iau hotararile adunarii generale?seful asoc de care apartin eu nu ne pune sa votam hotararile in sedinte,ci pur si simplu le discutam si in procesul verbal ,la sfarsit scrie ca nu au foat abtineri sau voturi impotriva.este corect ?este vreo lege care sa spuna ca prin vot si numai prin vot se pot lua hotarari ale adun gen?
pres asoc doar discuta cu locatarii si neexistanad voci care sa spuna contrar lui ,in asta consta votul.mie nu mi se pare corect si normal.
cum este legal?
ce grad de rudenie este intre nas-fin sau intre cumetrii?se incadreaza la gradul maxim 4 de rudenieasa cum prevede lege asa fie intre membrii executivului si pres de asoc?
ce conditii trebuie sa indeplineasca un presedinte de asociatie?studii,atestate......

dar un cenzor sau un membru al comitetului executiv?
Răspuns la discuția 2 plati la intretinere
buna ziua! in aceeasi situatie sunt si eu.locuiesc singura intr un imobil .prietenul meu locuieste cu chirie in alt imobil. presedinele asociatiei de care apartin eu l a pus la intretinere pe prietenul meu ,deci suntem 2 pers la intretinere,cu toate ca a adus adeverinta de la asociatia de care apartine.presedintele nu vrea nici in ruptul capului sa scada o persoana la intretinere.am toate actele doveditoare ca prietenul meu locuieste acolo,insa......
ce e de facut?prietenul meu vine aproape in fiecare zi la mine si uneori innopteaza...poate 10-15 zile pe luna.ce lege se aplica acum?cea cu maxim 15 zile sau cea ca o persoana nu poate fi trecuta la intretinere in 2 locuri in acelasi timp?
Răspuns la discuția Probleme cu administratorul
buna ziua!
am si eu cateva nelamuriri cu privire la legile asoc de propr si aplicarea lor.
1.hot a adun generale.copii nu au voie cu mingea in gradina din fata blocului desi gradina nu este proprietate comuna a locatarilor ci tine de primarie.dar presedintele asociatie si cateii lui fac gratare si beau bere si vin toata ziulica pe timpul verii in gradina cu pricina.
2.pres de asoc a pus la intretinere pe prietenul meu ,desi acesta sta cu chirie in alt imobil si a adus la asociatia de care apartin eu adeverinta cum ca el plateste intretinerea acolo unde sta in chirie.deci un om sta in 2 locuri in acelasi timp.
3.interzis cu animale pe scara blocului.in temeiul unei hcl presedintele de asociatie a pus afise la intrarea in bloc .in caz contrar,acea persoana va fi trecuta o persoana in plus la plata intretinerii.hcl nu tine tot de primarie?de ce imi interzice asociatia?de ce ia hotararea presedntele de asociatie?
4.scaderea de la plata intretinerii a unor oameni ce presteaza servicii in bloc,desi au si salariu pt prestarea acelor servicii.adica pt acelasi lucru facut,cineva e rasplatit de 2 ori.ca sa nu mai zic ca e scos de la intertinere pe intreaga luna pt ca da zapada 30 min sau inchide apa in beci.lunar 5 persoane sunt scoase de la intretinere in baza acestei "legi".desi numai 2-3 ar fi indreptatite.celelalte tin trena presedintelui de asociatie.
5.in fiecare luna exista cheltuieli de intretinere,fiecare are cota parte,aceeasi suma.am intrebat ce reprezinta acea suma si a zis"izolatul blocului,repararea de nu stiu ce.ma intreb...chiar in fiecare luna se fac reparatii de 5 milioane in bloc?nu cred asa ceva.
6.daca un presedinte de asoc primeste salariu,el este indreptatit sa fie scazut si de la plata intretinerii?
7.la adunarile generale se face un tabel de prezenta pe care lumea il semneaza,se discuta problemele si toata lumea apoi pleaca acasa.ca dupa 2 zile sa apara copia procesului verbal la avizier in care scrie ca" s au aprobat toate punctele aduse in discutie,neexistand nici un vot impotriva sau nici o abtinere."este legal asa ceva?sau presedintele de asoc este obligat sa ia hotarari ale adunarii generale prin vot?
ca sa nu mai zic ca la sedinte sunt prezenti circa 20-25 de oameni iar el pe foaia de prezenta scrie prezenti 37.precizez ca in bloc sunt 40 de apartamente.
multumesc anticipat!

Răspuns la discuția atitudine nesanatoasa
buna ziua!ma numesc andra si locuiesc intr un bloc din brasov.
as avea ceva intrebari legate de ceea ce trebuie si nu trebuie sa faca seful de asociatie.mentionez ca asociatia de proprieteri este alcatuita numai din locatarii blocului in care locuiesc si seful de asoc e si administrator .
1.in fiecare luna toti cei care dac parte din comitetul asociatiei sunt scazuti de la intretinere pe motiv ca ei nu sunt remunerati si trebuie sa fie si ei cumva rasplatiti pt munca pe care o presteaza.in afara de o citire de apometre o data la 3 luni pe care o fac 3 dintre membrii comitetului prin rotatie,un mosulica ce taie iarba din fata blocului vara si femeia de servici care matura scarile(si e si ea din bloc),ceilalti nu fac mai nimic.mi se pare f mult..sa te deranjezi o data pe luna sa pui vreun carton pe bloc sau sa dai cu var o ora bordura din fata blocului si sa fii scazut intreaga luna de la intretinere.il plus..iarna nu mai e ce iarba sa fie taiata sau bordurile nu trebuie date cu var si totusi sunt scazuti de la intretinere(care o persoana e in jur de 150 lei).
2."seful" a pus afise peste tot pe scara cu "fumatul interzis" si "accesul cu animale pe scara blocului strict interzis" .cel cu fumatul..inteleg,e si lege.dar cel cu animalele...mi se pare nefiresc.pai omul cum sa isi bage cainele in casa?pe geam?e absurd!plus ca pune si cainele la intretinere.
3.toate persoanele strine care sunt vazute de mai mult de 5 ori intrinnd in scara blocului sunt trecute la intretinere.("lege " adoptata de adunarea generala)alta timpenie.daca vine aproape in fiecare zi o prietena la mine sa stea de vorba cu mine..o trece la intretinere ...pt ca calca (scuzati cacofonia)scarile si foloseste lumina de pe scara.(raspuns de om cu functie mare).
4.fondul de rulment,desi il platim,mai platim si alta suma in fiecare luna...care variaza de la 5-25 ron.pt ce?reparatii?pt asta nu e fondul de rulment?
5.cind se face citirea apometrelor o data la 2-3 luni(cand li se pune pata) si nu esti acasa intre orele respective...te pune pausal.eu locuiesc singura si merg la servici.cateodata se intimpla sa nu fiu acasa cind se citeste apa.ce fac?m a pus pausal.in alta luna..a citit cineva apa la mine....dar fara zecimalele de rigoare si seful a considerat ca nu e buna citirea si m a trecut pausal luna aceea.e corect?
6.ce conditii din pct de vedere al studiilor trebuie sa indeplineasca administratorul?
al nostru cred ca are profesionala.si de atestatul ala de la primarie semnat de 5 membrii ai consiliului..nici nu cred ca se pune pb sa aiba asa ceva.eu am auzit ca admin trebuie sa aiba macar studii medii(adica 12 clase) insa cel de aici...ma indoiesc.
7.aproape toate afisele care le pune la avizier contin amenintari.daca nu platiti nu stiu ce o sa se perceapa penalitati.daca lasati usa de la bloc deschisa(interfon)(cind se mai muta lumea) o sa suporte pers respectiva 50% din cheltuielile de reparatie a sist de inchidere/deschidere a usii.
cine nu depune in primele 5 zile ale lunii citirea apometrelor e trecut pausal. si asa mai departe.

sunt de acord sa facem totul pt a avea o scara cat mai curata si frumoasa,dar....seful asta e mai catolic decat papa.adica..el trebuie sa aplice legea in spiritul legii,nu litera legii.adica pt cei care nu sunt acasa cind citesc ei apometrele...sa faca o medie cu cat consuma pers respectiva si sa treaca media..si luna viitoare se regleaza.asa mi se pare cel mai corect.(de exemplu).
el cam face legea pe aici si nu e corect.
deci,in concluzie...face abuz in serviciu sau nu?