avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Tanasiri25

Activitate Tanasiri25

Bună ziua! Sunt în anul 3 (am terminat anul 2) la facultatea de drept din Craiova. Aș dori să mă angajez ca asistent la un cabinet de avocatură din Craiova, de preferat specializat în drept penal, dar merge și altceva.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Bună seara! As dori să mă lămuriți intr-o privință.
Pe contractul de telefonie mobilă am 4 abonamente (3 telefoane si internetul de la modem). Doresc să desființez internetul de la modem pentru ca am net nelimitat pe unul dintre telefoane și nu văd rostul să mai plătesc si acel abonament.
In magazin mi s-a spus ca având in vedere ca respectivului abonament expiră la anu, in august, dacă vreau să reziliez contractul înainte de expirarea perioadei contractuale trebuie să plătesc o taxă de reziliere.
Din câte stiu, taxa de reziliere poate fi cerută de operatorii de telefonie numai in cazul in care le-am cauzat un prejudiciu (de exemplu, cumpar un telefon la reducere si dupa două luni vreau să desfac contractul). In cazul meu însă, modemul respectiv l-am cumparat acum 4 ani (intr-adevar a fost primit gratis împreună cu tableta pe care am plătit-o). Dar având in vedere ca au trecut deja 4 ani, consider ca in momentul de față nu ii mai prejudiciez cu nimic.
Le-am spus toate acestea, dar au zis că politica lor constă in a percepe taxă de reziliere.
Cine are dreptate?
Mă puteți lămuri și să imi dați mai multe detalii? Multumesc!
Bună seara! As dori să mă lămuriți intr-o privință.
Pe contractul de telefonie mobilă am 4 abonamente (3 telefoane si internetul de la modem). Doresc să desființez internetul de la modem pentru ca am net nelimitat pe unul dintre telefoane și nu văd rostul să mai plătesc si acel abonament.
In magazin mi s-a spus ca având in vedere ca respectivului abonament expiră la anu, in august, dacă vreau să reziliez contractul înainte de expirarea perioadei contractuale trebuie să plătesc o taxă de reziliere.
Din câte stiu, taxa de reziliere poate fi cerută de operatorii de telefonie numai in cazul in care le-am cauzat un prejudiciu (de exemplu, cumpar un telefon la reducere si dupa două luni vreau să desfac contractul). In cazul meu însă, modemul respectiv l-am cumparat acum 4 ani (intr-adevar a fost primit gratis împreună cu tableta pe care am plătit-o). Dar având in vedere ca au trecut deja 4 ani, consider ca in momentul de față nu ii mai prejudiciez cu nimic.
Le-am spus toate acestea, dar au zis că politica lor constă in a percepe taxă de reziliere.
Cine are dreptate?
Mă puteți lămuri și să imi dați mai multe detalii? Multumesc!
Multumesc pentru lămurire!
Cu mare plăcere!
Si apropo, sunt fata. (ati spus ca am fost extrem de clar) :)
Cat despre a doua parte a întrebării dvs, depunerea actelor in circumstantiere presupune aducerea unor dovezi din care sa rezulte buna purtare a inculpatului in societate, in familie, la locul de muncă anterior comiterii infracțiunii. Aceste dovezi pot fi diverse, precum o scrisoare de recomandare de la locul de muncă si orice altceva din care sa rezulte ca inculpatul a avut o conduita bună înainte de a comite infracțiunea.
Instanța poate (sau nu) sa țină cont de aceste dovezi (depinde cat de solide sunt) si sa aplice o pedeapsă mai mică.

Prin urmare, apărătorul (avocat) a cerut instanței sa amane cauză (adică sa nu dea verdictul in ziua aceea) pentru a aduce astfel de dovezi.

Stadiu procesul fond înseamnă ca procesul este in prima fază a judecății si prin urmare se va da prima sentință in acel caz (bineinteles, după administrarea probelor si depunerea tuturor actelor)
Un proces are trei faze: fond, apel si recurs.
Dacă sentința data in faza de fond este numultumitoare aceasta se poate ataca la instanta superioara in grad si va incepe faza de apel a procesului. Daca si cea de-a doua sentință nu va multumeste puteți ataca din nou la urmatoarea instanță superioara in grad si va incepe faza de recurs a procesului.
Desigur ca procesul poate sa incheie in faza de fond daca nu atacați sentință sau in faza de apel daca nu atacați a doua oara.
Totodata atacarea sentinței nu garantează automat o pedeapsă mai ușoară decat cea dată inițial.

Sper ca v-am lamurit.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara!
In cadrul fiecarei instanțe de judecată (judecatorie, tribunal, curte de apel etc.) există mai multe secții corespunzatoare fiecarei ramuri de drept si anume: secția penala, sectia civila, sectia de contencios administrativ etc.
In cadrul fiecarei secții există mai multe complete de judecată: completul numarul 1, completul numarul 2, completul numarul 3 etc. Doar ca deobicei, acestea se scriu prescurtat (C1, C3, C4 ) unde C vine de la complet, iar 4 reprezintă numarul completului din cadrul secției respective.

Completul de judecată reprezintă un colectiv de judecători care solutioneaza cazurile dintr-o cauză data.
Buna seara!
As dori sa știu daca un auditor de justitie primeste vreo bursă/salariu/indemnizație sau orice altceva.
Daca da, care este suma lunară in prezent pentru cei din anul 1?

Multumesc!
Răspuns la discuția Schimbare buletin
Multumesc frumos pentru răspuns!
Stiti cum sunt bătrânii! Incapatanati.
Toate cunostintele încercăm sa ii spunem ca este necesar sa schimbe buletinul, dar nu planuieste asa ceva.

Cat este amenda?
Buna ziua!
Daca o persoana isi schimba definitiv domiciliul, mutandu-se intr-o alta localitate, este necesar sa isi schimbe și buletinul? Pentru a se modifica adresa?

Persoana in cauza este o femeie in vârstă care are buletin model vechi (ca o cărticică) si ultima data când l-a reinnoit nu i s-a mai pus o data de expirare. Asta a fost acum multi ani. Deci până acum nu s-a pus problema schimbării. Dar daca se mută? Poate pastra buletinul actual cu adresa unde nu va mai locui? In cât timp ar trebui sa solicite schimbarea buletinului?

Daca refuză sa il schimbe care vor fi consecintele legale?
Multumesc!