avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate adipetrisor

Activitate adipetrisor

Buna ziua .In urma cu 21 de luni am avut un accident de muna pe care la insistentele directorului nu l-am declarat.Dupa 9 luni de medical abia am reusit sa merg la munca iar acum dupa aproape 2 ani directorul refuza sa ma promoveze si ma critica pentru ca nu lucrez ore suplimentare.Mai pot da firma in judecata sa recuperez din cheltuieli sau sa fac o operatie, Va multumesc anticipat pentru raspuns.
am fost lovit din vina totala a celuilalt,politia a spus ca daca ne intelegem,nu au treaba cu noi,mi-a dat asigurarea,am dus masina la service,apoi au inceput problemele:drumuri la asigurare si servicetimp pierdut,lipsa masinii 2saptamini,masina reparata fara simt de raspundere,ba chiar cu alte defecte,inclusiv lipsa unor obiecte din masina.INTREBAREA ESTE:cum trebuia sa procedez pentru a cere o despagubire pentru timpul si banii pierduti,pentru faptul ca pretul masinii a scazut dupa accident,calitatea reparatiei nemultumitoare,trauma prin care au trecut cei doi copii de 5 si 7 ani din masina.etc.VA MULTUMESC!
Buna ziua. Folosesc o bicicleta cu motor ajutator de 30 cm pe benzina de mai mult timp iar de citeva zile seful de post din localitate m-a avertizat ca nu mai am voie sa o conduc decit cu permis si sa-i fac RAR.nu a vrut sa-mi spuna care articol din lege interzice acest lucru, asa ca va rog pe dv-stra sa-mi comunicati daca intr-adevar noul cod rutier cere permis si RAR la bicicleta cu motor ajutator. va multumesc!
Lucrez la o firma unde a crescut volumul de munca si a scazut salariul.Inainte sa plec as dori sa iau concediul dar nu vor sa mi-l dea.Va intreb daca pot formula o cerere in cara solicit concediul urmat de demisie ori trebuie sa ma multumesc numai cu banii pe co. La demisie mi-au spus ca trebuie sa lucrez perioada de preaviz obligatoriu.Ce motiv sa invoc sa scap de preaviz?va multumesc.
Discuție intrebare
ma deplasam cu autoturismul polo in spatele unui logan.urcam o panta si in virful ei,politia,pe dreapta, cu radarul sustine ca eu aveam 69km si era limitare la 50.va rog sa-mi spuneti daca poate radarul inregisra viteza mea, atita timp cit in fata aveam loganul la aprox40-50m iar el se afla la vreo200-250m.unghiul care se formeaza intre cele doua masini si radar este foarte mic,poate nu mi-au filmat nici numarul.mentionez ca imediat cum l-am vazut am si frinat.se merita sa fac contestatie si sa cer filmarea si viteza inregistrata pentru masina mea.V a multumesc!
buna ziua.in cazul in care iau un credit de la banca,ma ajuta la ceva sa inregistrez audio sau chiar video,discutia cu operatorul care imi confirma ca rata va fi fixa si egala pe toata perioada,si spune suma totala pe care trebuie s-o returnez,inclusiv comisioane.contractul am inteles ca are vreo 18 pagini si contine termini juridici pe care nu-I pot intelege,iar dupa ce-l semnez,pot apare surprizele!!!in situatia respectiva ma ajuta inregistrarile in instant?va multumesc!