avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate codan2016

Activitate codan2016

Buna ziua....doresc sa va intreb daca am nevoie de acordul vecinului sa bat cuie in gardul lui?..bineinteles ca pe si spre partea mea....
...mentionez ca gardul este proprietate in TOTALITATE al dumnealui, eu necontribuind cu NIMIC la realizarea acestuia..am cumparat terenul in cauza si am gasit gardul deja existent.Intentionez sa fac o suprainaltare cu grinzi de lemn batute pe gardul preexistent si sa adaug, pentru cresterea intimitatii, plase de umbrire, de la sol si pana la inaltimea de 2,30 metri..Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Am beneficiat de zilele libere pentru supravegherea copilului in timpul perioadei de urgenta in intervalul 23.03- 04.04 2020. Inainte sa se ia hotararea ca aceste zile libere se acorda si pe perioadei vacantei, am facut cerere de concediu de odihna in perioada 06.04-28.04, pentru ca nu aveam cum altfel sa imi supraveghez copilul. Beneficiez de aceste zile libere pentru supravegherea copilului, dupa finalizarea concediului de odihna pana la finalul perioadei de urgenta, asa cum prevede legea? Ce ma sfatuiti sa fac, avand in vedere ca incepand cu 25. 04 ar trebui sa intru in izolare la locul de munca pentru 14 zile si nu am cu cine lasa copilul?
va salut cu respect,
cu buna credinta si in spiritul civic care exista odata intre oameni, am facut si noi o pompa de apa potabila, manuala, in pamantul din fata blocului..acum 32 de ani!Astazi in 2018, acest pamant si-a schimbat proprietarul si de la stat a trecut in posessia unei persoane fizice private care l-a achizitionat....ce ne intreaba noul proprietar:am avut autorizatie sa foram acest put de apa?...ce va intreb eu pe dvs:acum 32 de ani exista legislatie pentru asa ceva, trebuia intr-adevar sa depunem vreo cerere catre vreo institutie pentru a avea dreptul de a bate o teava in pamant pentru aceasta pompa?..el este proprietar din 2007 pe acest teren, pompa repet a fost facuta de locatarii blocului in 1987 cu bani proprii.
va multumesc pentru raspuns si va rog sa scuzati ora tarzie, este 3 dimineata si poate oboseala ma face sa ma exprim mai greu.
Toata stima.
Răspuns la discuția Lipsa rubrica Fond reparatii
iata ce raspuns am primit si din alte surse:

Rubrica de fond de reparatii trebuie sa existe in lista de plata pentru a se evidentia suma de plata/obligatia de plata pentru fiecare aparatment. Pentru fondul de reparatii NU se emite chitanta separata cei 10 lei intrand in totalul de plata (cota lunara + fond reparatii = total de plata luna)

Ordinul 1969 ne arata cum trebuie sa arate o lista de intretinere si prin urmare, ca ne place sau nu, trebuie sa ne conformam.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara...la ultima ad. gen. de la noi din asoc. s-a hotarat aprobarea cu 1 iulie a unui fond de reparatii de 10 lei de apartament.Nimic rau pana acum.Intrebarea mea catre dvs. este: in listele de intretinere nu au pus o rubrica separata in care sa se vada sumele ce se vor strange de fiecare apartament, dar au pretentia sa platesc lunar acei 10 lei...Ori eu spun in felul urmator: platesc doar ceea ce se afiseaza in listele lunare, atata timp cat tu nu imi pui o rubrica separat nu cred ca sunt obligat sa iti dau acei 10 lei.PLATESC DOAR CEEA CE IMI AFISEZI!!...Gresesc?!...Va multumesc pentru rabdarea de a citi.
Răspuns la discuția lipsa atestat administrator
Daca s-a ajuns sa te inscrii in Facultate fara bacalaureat finalizat, ce pot sa mai spun, deci e clar ca nu se mai tine cont de studii in Romania, intai sa prizeze omul si apoi scoala, studiile.Totusi am si eu o varsta, pe vremea mea nu exista asa ceva.Mi-aduc aminte cat de bine circula proverbul "Ai carte, ai parte!"...Va multumesc tuturor pentru parerile si opiniile dvs.Cu stima si respect pentru toti cei implicati in dialog..."O bijuterie nu este lustruită fără frecare, nici un om desăvârşit fără studii."
va intreb daca este corect, si legal, sa te semnezi la rubrica "Administrator" din listele de plata lunare, stiind ca tu nu detii un atestat de administrator ?..practic pui o semnatura sub un cuvant care nu te reprezinta, nu esti scolit si calificat pentru acel titlu pentru care semnezi...ce risti in acest caz?.sub incidenta carei legi intrii ?...va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs...nu ma pricep la legi, dar parerea mea este ca te incriminezi singur.Gresesc?
buna ziua...mentionez ca in nici o informare trimestriala, care este o atributie a administratorului, acest cenzor nu se semneaza desi are aceasta obligatie conform art.36/ lit.g...cum il putem determina sa contrasemneze si el acest act, semnatura totusi implica o raspundere..se ascunde de ceva?...de ce articol din lege ne putem ajuta?..va multumesc frumos de raspuns.Cu stima!