avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Dintr.o relatie de concubinaj realizasem o familie fericita si 2 copii astazi de 11 ani si 5 ani,in 2017 intre noi,concubini s.au iscat niste discutii dupa care am decis sa ne separa.In urma unei tranzactii am hotarat ca minora sa aiba resedinta la mama iar minorul sa aiba resedinta la tata.toata procedura s.a realizat in romania.in urma cu o luna si jumatate am decis sa incercam sa reunim copii dar si familia in italia asadar am plecat in italia la resedinta fostei concubine ,acolo dupa o inscenare din partea sotiei ,chemand carabinieri acuzandu.ma de loviri si maltratare am fost eliminat de la resedinta actuala si fortat de autaritatiile italiele ca minorul sa ramana la mama,dupa 3 zile s.a prezentat la primiri urgente de unde a obtinut un certificat medicolegal cu leziuni usoare si 5 zile de odihna...acum ma gasesc in italia fara copil dar si cu o plangere penala, mentionez ca hotararea judecatoreasca este difinitiva si irevocabila....imi cere in schimbul plangeri penale semnatura pt custodia copiilo esclusiva dar si pensie alimentara stabilita de legea italiana.(400€)..intreb eu daca vin in tara pot deschide un proces cu privire la pensia alimentara ,o pot plati in functie de statul unde lucuies sau voi fi abligat sa platesc in functie de statul.unde locuiesc copii???
....o verisoara a decedat pe8 dec.2018 (40 ani)in italiene,fiind singura acolo noi cei de acasa ,din ro, am aflat tarziu ,dupa ce a fost inmormantata ..cum putem s-o reinpatriem si daca mai sunt sanse.....nu stim cauza decesului nu stim mai nimic......
Răspuns la discuția ce pot face
Pt mine ar fi o a 3-ea minine , sa reusesc sa unesc copii,frati,mentionez ca in declaratia notariala nu specifica nimic altceva decata ca are dreptul de a calatori in afara tarii cu ninora pana pe data de 23 .03 2019 dar nu sa mute domiciliul sau scoala ,in asa situatie eu nu mai pot avea situatia fetitei sub control,deasemenea spacific ca am nr de inregistrare la fiecare cerere depusa atat la sc dar si la inspectoratul judetean scolar,am inregistrare vocala in convorbirea cu;protectia copilului in italia;cu ambasada romana in italia;cu disparitia minorilor in italia dar si cu politia locala cat si cu carabinieri....asta pt ca am cautat-o 4 zile prin italia......din pacate fetitei nu i se vorbeste decat urat despre mine si nu sti daca ar fi deacord sa vina definitiv la mine ,cred ca cu ajutorul unui pshiolog ar putea intelege situatia asa cum este , realitatea.....
Răspuns la discuția ce pot face
A zis ca vor sa mearga intr-o scurta vacanta ,i-am lasat o decparatie notariala ,notarul a facut-o pt un an sa poata trece vama si sa faca pasaportul.,asta se intampa in martie ac,dar nu sa se mute,nu sa transfere scoala , nu sa ramana acolo deinitiv.....A fost o declaratie reciproca si eu am fost plecat in strainatate cu cel mic dar doar pe perioada vacantei scolare
Discuție ce pot face
Suntem divortati de un an si jumatate,la mine a ramas copilul cel mic iar la fosta sotie fetita in varsta de 11 ani dar custodia e in comun pt ambi copii,In vara anului acesta a plecat in strainatate de finitiv cu tot cu fetita transferandu-i inclusiv scoala,nu am fost decord,Afland intentia am depus cerere la sc unde invata fetita dar si la inspectoratul judetean prin care spacificam ca nu sunt deacord cu transferul scolar al fetitei si sa nu cumva sa dea acceptul.......nu am avut nici o sansa,in cele din urma a plecat si dusa a fost cu tot cu fetita.....am cautat-o prin strainatate cu autoritatiile de acolo ,am reusit s-o gasesc dar nu vrea sa-mi readuca fetita in tara.....ce pot face????am vreo sansa s-o aduc in romania???
In urma unei hotarari judecatoresti , fetita de 10 ani a raman in grija mamaei iar baeteleul de 4 ani la mine(tata).In aprilie am fot nevoit sa merg afara din tara pt 2 luni ,am facut declaratie notariala reciproca pt a calatori cu minori in strainatate fiind valabila doar un an.Fosta sotie a profitata de situatie si a plecat din tara de finitiv,cand am aflat de gandurile ei am depus intintare(notificare) la scoala unde erea inregistrata fetita dar si la inspectorarul scolar judetea prin care spacificam ca nu sunt decord cu transferul scolar avand custidie comuna pt ambi copii,bine,n teles ca am cerut nr de inregistrare.Datorita stresului si vorbelor vulgare adresate de fosta sotie am blocat.o si nu mai tinem legatura .Ce pot face astfel in cat fetita sa nu poata fi transferata din tara?
Răspuns la discuția drepturi de mostenire
va multumesc
Răspuns la discuția drepturi de mostenire
in urma cu 24 ani a decedat mama,in urma cu 13 ani adecedat tata,in urma cu 10 cumnata si acum 7 ani a decedat fratele
Răspuns la discuția drepturi de mostenire
cat la % credeti ca-mi revin din drepturi?
In urma cu catva ani au decedat parintii ,cumnata si unicul frate.In urma deceselor in casa parinteasca au ramas cei 3 nepoti(copii fratelui).Mentionez faptul ca la nasterea fratelui ,tata fiind in armata ,nu l-a recunoscut ca fiu si parinti ne fiind casatoriti legitim,fratele a primit doar numele mamei ,in dreptul tatalui doar o liniuta(casatoria legitima a avut loc inainte de nasterea mea).Acum am certuri destul de dese cu nepotii zicandu-mi ca pt faptul ca nu am platit impozit de tot ce a ramas , nu mai am nici un drept.Ce pot face.......mai am sanse la ceva drepturi?