avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate m1ha2

Activitate m1ha2

Buna ziua,
Am si eu o mica problema. Acum 2 ani am dat in plata un apartament. Trebuia sa mai achit cheltuieli de executare atunci 7300 lei. Am negociat cu executorul si am obtinut o reducere a datoriei daca achit integral atunci 400o lei. Am platit am efectuat darea in plata totul a fost ok. Acum dupa 2 ani imi trimit poprire pe cont pentru reducerea care mi-au acordat-o atunci. Nu e inselaciune? Gont si asociatii este executorul. As avea nevoie de ajutor pentru ca si sumele poprite in 8 ani nu s-au regasit nicaieri.
Buna seara! Am cod 01 pe medicale si de 2 luni primesc 500 lei pe card. Nu inteleg salariul meu este 1500 lei net de 2 ani de zile. De ce nu primesc 75%? Trebuie sa primesc o parte de la FNUASS direct nu prin societatea angajatoare?! Multumesc mult! Am suferit un accident cerebral ischemic si nici pt medicamente nu imi ajunge ce primesc de la angajator.
Răspuns la discuția Dosar daune constatare amiabila
Buna ziua,
aceiasi problema o am si eu. Ce il obliga pe vinovat ss se prezinte la asigurator daca nu vrea? Constantin Popovici a scris:

Dupa constatarea pagubelor masinii dvs inspectorul de daune ar fi trebuit sa inmaneze doua acte :

1. DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE - un act in care sunt consemnate elementele exterioare vizibil avariate si data evenimentului rutier
2. NOTA DE CONSTATARE - in care sunt consemnate elementele avariate constatate de catre inspector ca fiind avariate in evenimentul rutier reclamat cu solutiile tehnice necesare pentru remedierea acestora. Tot pe aceasta nota de constatare trebuie sa aveti inscris nr. dosarului de daune, documentele ce mai sunt necesare pentru lichidarea dosarului si eventuale observatii .

Ce ati scris dvs cu majuscule contravine principiilor de drept , masina este proprietatea dvs si aveti dreptul oricand sa incepeti reparatia ei , mai ales daca angajatul firmei de asigurari a facut constatarea pagubelor si v-a intocmit nota de constatare.
Ce poate face insa societatea de asigurari consta in posibilitatea amanarii unui accept de plata catre unitatile reparatoare partenere sau chiar despagubirea in sine , dar nu mai mult de 3 luni de la data avizarii daunei. In acest timp asiguratorul poate chema asiguratul in vederea lamuririi unor aspecte in ce priveste producerea evenimentului rutier .

Dvs puteti repara la un service autorizat RAR autoturismul , puteti achita contravaloarea reparatiei si apoi puteti depune devizul, factura, dovada platii acesteia si intr-o cerere de despagubire atasata acestora solicitati decontarea sumei in contul propriu .

In termen de maxim trei luni de la data avizarii daunei trebuie sa primiti banii in cont sau sa primiti un raspuns motivat in ce priveste refuzul platii despagubirii . Neprezentarea vinovatului la asigurator nu este o obligatie a dvs iar asiguratorul nu poate refuza plata dor in baza acestui lucru !

Cum ai rezolvat pana la urma? EdgeGL a scris:

Sa inteleg ca asa cum banuiam... nu mai am nici o solutie decat sa-mi repar masina pe banii mei? :)

Buna seara! In urma unui accident am incheiat amiabila. Problema este ca vinovatul nu vrea sa se prezinte la programarea pentru constatare daune la asigurator. Ce ma sfatuiti sa fac?
Chiar nimeni nu ma poate ajuta?
In acelasi caz am fost si eu. M-au obligat sa le platesc pentru a imi elibera radierea somatiei din cartea funciara, fara de care nu se poate incheia contractul de dare in plata. Mie insa mi s-a poprit sume considerabile care acopereau cheltuielile de judecata. Caut pe cineva care ma poate ajuta sa recuperez sumele platite.
Sumele poprite nu au fost virate catre creditor. Prin urmare au ramas la executor nu? 13000 ron. De ce m-au pus sa achit inca 7330 ron daca total cheltuieli de executare erau 8500. Nu s-au platit din popriri?
Am finalizat procedura de dare in plata insa a trebuit sa platesc iar cheltuieli de executare de 7330 ron dupa ce executorul a poprit peste 132000 ron din conturi. Cum ii pot actiona in instanta?

Multumesc!