avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate Oliviamioara

Activitate Oliviamioara

luna noiembrie 1966
Buna ziua,
In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ani lucrati fara intrerupere.
Oare ma pot pensiona?Daca da,o sa mai am drept de lucru cu carte de munca?
Multumesc.
Serviciul de paza il platim in urma hotararii ,consiliilui local din 20.dec.2019.Dar, incepand cu anul 2020,comuna este dotata cu camere de supraveghere.Ma intreb,daca comuna este dotata,supravegheata,mai trebuie sa platim acea taxa?
Multumesc!
Este o hatarare a consililui local pentru plata taxa paza comunala,din data de 20 dec 2019.Era o persoana care se plimba cu motocileta noaptea,prin centru.(pe unde locuiesc autoritatile)Mentionez ca,localitatea are 5000 locuitori,aproximativ.Incepand de anul trecut ,la intrare in localitate scrie:COMUNA SUPRAVEGHEATA VIDEO.
In continuare,noi locuitorii,suntem obligati sa platim acea taxa,nu toti.Cica daca faci cerere sa fi scutit de acea taxa ,este posibil .Este pe bune,cunosc trei familii care nu platesc taxa.Au pile la primarie
Buna ziua,
Localitatea in care am domiciliu este dotata cu camere de supraveghere.Totusi,sunt obligat sa platesc paza 60 ron/an.Este legal acest lucru?Multumesc!
Buan ziua.Locuiesc la curte ,la tara.Drumul din fata casei,are o latime de 8 metri. A fost cedat catre primaria comunei de catre toti vecini.Suntem aproximativ,10 case.Mentionez ca,drumul nu este asfaltat,marcat......decat plin de gropi si noroi.
Parchez in fata casei,fara a ingreuna circulatia,atat a vecinilor cat si a masinilor de dimensiuni mari (ex. masina de la salubritate...).Va rog,sa-mi spuneti daca exista o lege,care sa mentioneze ca nu am voie sa parchez in acel loc.
Multumesc.
Răspuns la discuția drum privat
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția drum privat
Buna ziua,
Avem asociatie de proprietari,fiecare bloc in parte.
Buna ziua,
Detin un teren primit de la Primarie pentru constructie casa.Am inceput constructia ,dar din motive financiare nu mai pot continua.Constructia este pana la faza de: turnat placa la sol.
Va rog sa-mi spuneti dac se poate vinde acel teren,si in ce conditii.
Multumesc!
Buna ziua,
Am achizitionat o plita electrica de aproximativ doua luni.Am constatat ca are o defectiune,nu se inchide un ochi dupa utilizare decat dupa cateva incercari.
Va rog sa-mi spuneti daca vanzatorul are obligatia sa-mi schimbe produsul,sau doar sa il repare.
Multumesc.