avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate alex123xq

Activitate alex123xq

Am inteles! BC pastreaza timp de 4 ani informatiile despre creditele neperformante, CRC le mentine timp de 7 ani! Totusi, cat timp se mentin solicitarile de interogare, asa zisele rapoartede credit, facute de catre banci la solicitarea unui client in arhivele BC?
Si, daca se poate, stiu BCR si Raiffaisen sunt doar doua dintre bancile comerciale din Romania care nu isi cadreaza creditele in functie de scoringul Fico! Stiti, cumva, ce banci nu mai tin cont de el?
Multumesc!
Am inteles ca in 2016, BNR a micsorat gradul de indatorare de care bancile trebuie (sau nu) sa tina cont atunci cand acorda imprumuturi. Intrebari: 1) Stie cineva care este exact cota aceea stabilita de BNR? 2) Bancile comerciale sunt obligate sa se conformeze BNR? 3) Exista o lista, un link, cu gradul de indatorare nominal al bancilor?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!
Răspuns la discuția Angajat fara voie
inseamna ca exista acolo, in declaratia 112 o mentiune in legatura cu data angajarii din 20012! Nu
Povestea, cat se poate pe scurt, esta asa
In octombrie 2014 am negociat cu o firma un job, batusem palma, insa n momentul in care chiar trebuia sa incep munca au intervenit chestiuni personale, am renuntat! Peste doi ani, 2016, drumurile s-au intersectat cu acelasi angajator, am revenit la chestiunea jobului, de data asta am incheiat si perfectat actele si am inceput munca! Pana aici toate si frumoase!
Problema a fost cand m-am dus la banca pentru un credit, am semnat interogarea ANAF, iar raspsunsul bancii a fost ca sunt angajat la aceasta firma din 2014, dar eu am inceput sa cotizez la stat abia din 2016! Am ramas prost! La mine e simplu!
M-am dus la firma, am explicat situatia, contabiliul mi-a zis ca, intr-adevar, in 2014 mi s-a deschis o fisa in revisal, figurez ca activ cu contract de munca cu 2014, dar ca asta nu ar trebui sa fie o problema, caci el -chit ca admite ca a gresit - desi mi-a facut delcaratia 112 in fiecare luna, toate cifrele au fost zero, declaratiie nefiind pe cnp ul meu!
Si ca nu isi explica cu vede banca ca eu sunt angajat din 2012, ptr ca banca se uita doar la ANAF, nu in Revisal!
Acum, in situatia asta nu stiu ce sa maI inteleg, si nu stiu cum sa ies din impas!
Intrebarile mele ptr domniile voastre sunt mai multe: Minte contabilul cand spune ca nu a depus decl 112 pe cnp ul meu, am vazut cateva, nu pe toate, dar cele vazute nu au cnp ul meu! Banca verifica doar ANAF nu si Revisal? Cum se poate sa vada ca s angajat din 2012? Si, in fine, care este solutia ca sa ies din aceasta situatie, adica sa fiu angajat din exact data in care muncesc, din 2016, nu din 2014, si sa anulez cei doi ani de figuratie aiurea in bazele de date!
Va multutumesc anticipat ptr ajutor!
Răspuns la discuția Credit bancar daca ai datorii
Multumesc ptr raspuns! Cam asta era si logica mea, insa voiam pararea unui expert, asta fiind si motivul evident ptr care am scris intrebarea! Iarasi, am motive destule sa cred ca la acizitionarea unui eventual credit banca -orice banca in afara de cea la care la detin cardul al carui cont mi s-a poprit - nu vede acea poprire, caci din cate stiu bancile cauta in BC, CRC si atat! Daca ma insel, va rog sa ma corectati! Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Credit bancar daca ai datorii
Apreciez raspunsul si interesul pe care l-ati acordat nelamuriri mele. As cam vrea, totusi, un raspuns mai concret daca se poate! Multumesc!
Iulian Manea a scris:

Asta o va decide banca. Depuneti o cerere.


Buna ziua!
Pot sa fac un credit bancar daca am poprire de la Directia de Impozite si Taxe pe un card - nu cel de salariu -ptr datorii la stat? Multumesc!
Daca BC si CRB sterg datele despre creditori in patru, respectiv 7 ani, bancile comerciale la care ai avut un imprumut pe care nu l-ai platit in cat timp sterg istoricul? Poti sa faci imprumut la aceeasi banca, dupa ce ai depasit teremenul BC sau CRB, fara sa ai nicio problema cu banca respectiva?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!
Răspuns la discuția Martor ancheta penala politie
dogele a scris:

@alex In completare la ce a spus maestrul Patrascu citeste articolele la care fac trimitere ! Citindu-le vei sti ce ai de facut. N-o sa-ti fie usor sa relationezi cu organele, dar fii tare, nu ceda presiunilor si nu uita: cu organele nu poti fi niciodata prieten! Succes!
[ link extern ] /
[ link extern ]
[ link extern ]



Va multumesc! Am citit link urile! Chiar imi sunt de ajutor!
Răspuns la discuția Martor ancheta penala politie
smecherul a scris:

daca nu ati semnat de luare la cunostinta asupra plangerii care va invinovateste, cautati si angajati un avocat cu care sa va aparati si, oricand sunteti contactat de organele de ancheta, sunati avocatul si nu intreprindeti nicio actiune fara avocat.


Va multumesc ptr informatii si ptr sfaturi!