avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate petrubogdsn

Activitate petrubogdsn

Discuție inselaciune
Buna ziua
In 2013 am luat un apartament in chirie. Propietarul a cerut suma de 1000 ron luna cu precizarea ca daca vreau sa-l inregistreze trebuie sa platesc in plus 250 ron impozitul. Am acceptat,1250 ron luna, am facut un contract de mana urmand sa imi aduca in perioada urmatoare contractul inregistrat la finante.Timp de vreo doi ani si ceva nu l-a inregistrat *(perioada in care eu am tot platit 1250 ron) ,apoi in 2016 a inregistrat un contract pentru 1 an si apoi pana prin 2019 iar nu a mai inregistrat.
I-am solicitat sa imi restituie suma de 250 ron aferenta lunilor in care contractul nu a fost inregistrat dar , a refuzat.
INTREBARI >
1. Ce fel de plangere pot face impotriva dansului, pentru ce fapta si unde trebuie sa o depun ?
2. Daca o sa-i trimit o notificare in care specific ca daca nu imi restituie banii ma voi duce sa fac aceasta plangere, ma poate reclama pentru santaj sau altceva ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc.
Buna ziua.
Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera inchiriata in baza unui contract inregistrat legal.
In data de 10.01.2020 trebuia sa achit chiria pentru perioada 10.01.2021--10.02.2021.
Dn cauza unor motive intemeiate nu am putut achita chiria dar, l-am informat pe propietar ca in data de 10.02.2021 voi achita ambele chirii.
Mentionez ca este prima data cand se intampla acest lucru.
Acesta nu a acceptat si in seara de 31.01.2021 cand am venit acasa am constatat ca propietarul ,profitand de faptul ca avea o cheie, a intrat si a schimbat yala.
Astfel ca mi-a blocat atat accesul in locuinta cat si accesul la lucrurile personale.
In aceasta seara m-am cazat la o pensiune .
Ce masuri pot lua pentru a putea reintra in locuinta cat mai urgent dat fiind faptul ca nu imi permit sa ma cazez la pensiune mai multe zile.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Lucrez in depozitul unui hipermarket de un an pe postul de Coordonator Depozit in baza unui contract de munca pe perioada nedeterminata.
Pe fondul unor divergente cu managerul acesta m-a amenintat cu mutarea pe un post ce nu imi convine. Mai exact la serviciul de curatenie ca lucrator universal.
Are dreptul sa faca acest lucru ?
Va multumesc.
Pentru cele 7 zile cu cod 06 ( situatia prevazuta de art.9) am primit indemnizatia. Pentru cele 21 zile cu cod 01 nu am primit indemnizatia.
Intrebarea mea se refera la termenul de 6 luni. Adica 6 plati facute la CAS indiferent de zilele lucrate efectiv in fiecare din aceste 6 luni sau 180 zile lucrate efectiv ?Si de ce nu 120 zile lucrate cat sunt prevazute in lege ca fiind lucratoare in 6 luni ( 20 zile/luna) ?
Buna ziua.
Sunt angajat din 15.01.2020 cu contract de munca pe perioada nedeterminata., In urma unor accidente vasculare cerebrale in cursul anului 2020 am avut mai multe concedii medicale. In luna august 2020 am fost internat si am avut concediu medical 7 zile cu cod 06 ce mi-au fost platite si 21 zile concediu medical cu cod 01.Pentru aceste 21 zile nu mi-a fost platita indemnizatia.
Motivatia : am 6 luni de salar incasat si plata la CAS , dar din 15.01.2020 pana in prezent nu am 180 zile lucrate efectiv si pentru care s-a facut plata la CAS.
Mentionez ca inainte de 15.01.2020 nu am fost niciodata angajat cu carte de munca si nu am totalizat 180 zile lucrate efectiv.
Intrebarea mea este daca legea se refera la 6 luni in care s-a platit la CAS indiferent de zilele lucrate sau de 180 zile lucrate efectiv si pentru care s-a platit la CAS. Si in cazul in care vorbim de zile lucrate efectiv de ce nu se calculeaza 6 luni x 20 zile lucratoare nu calendaristice.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cont bancar blocat
Am incercat si asta. Aceeasi situatie. Inca de la incercarea de deschidere am fost informat de acest sechestru.
O lege care sa o prezint la banca si in baza careia BRD , avand in vedere schimbarea din cont curent in cont de salar, sa aibe posibilitatea legala de a ignora acea dispozitie a Procurorului mi-ar fi de mare ajutor.
Răspuns la discuția Cont bancar blocat
Daca imi poate spune cineva unde sa ma adresez. La Tribunal sau la Judecatorie ? Si impotriva cui ? Sau doar o solicitare de ridicare a sechestrului in care sa expun situatia ? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cont bancar blocat
Va ultumesc pentru sfat.Asa e . Speram sa existe o cale mai rapida. Dar avand in vedere ca de doua luni venituri zero nu imi permit sa achit onorariul. As deschide eu personal actiune in instanta si cred ca orice judecator ar intelege situatia, dar nu stiu impotriva cui si cum sa procedez. . Mai e problema faptului ca ieri a intrat al doilea salar si urmatoarele 30 zile sunt ....Nu stiu cum rezolv medicamentele si viata de zi cu zi pana atunci . La avocat nici nu imi permit sa sper macar.
Răspuns la discuția Cont bancar blocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Primul salar asa l-am ridicat, Apoi nu a mai fost posibil.