avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate monicaghiorghe

Activitate monicaghiorghe

Răspuns la discuția majorare de salariu
Va multumesc si va rog, frumos, daca puteti sa-mi spuneti care este termenul legal de operare a unei modificari in Revisal.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Va rog, frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta: se poate opera in Revisal si transmite catre ITM, azi 09.01.2019 o majorare de salariu cu data de 03.12.2018, unui angajat?

Va multumesc anticipat?
Buna ziua,
Va rog, frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorul caz: cerere cfs salariat perioada 11.12.2017 - 29.12.2017. Inregistrata in Revisal pe 06.01.2018 pentru ca am primit-o in luna decembrie ma incadram la termenul de 20 zile lucratoare pentru operare si transmitere Revisal. Incetarea suspendarii cim cu data de 29.12.2017 trebuia operata cu 28.12.2017 conform HG 905/2017 sau beneficiez de aceleasi 2o zile lucratoare conform HG 500/2011?
Va multumesc
Buna ziua,

Va rog, frumos, sa ma ajutati cu un raspuns: unui angajat, care si-a notificat demisia, i s-a adus la cunostinta, verbal, obligatia de a lucra preaviz, dar el nu s-a prezentat la locul de munca.Cum trebuie sa procedez mai departe?
Răspuns la discuția demisie
Cu respect, va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția demisie
deci angajatorul este obligat de lege sa-i dea o copie? Conform carui articol?
Discuție demisie
Buna ziua,
Am urmatoarea speta: un angajat a depus notificarea de demisie. Dupa ce administratorul pune rezolutia pe notificare, obligatoriu trebuie inmanata o copie dupa notificare si angajatului?
Buna ziua,

Va rog, frumos sa ma ajutati in urmatoarea situatie: am codul de incarcare din Raportul de preluare al Revisal si nu mai stiu ce operatiune am transmis ITM-ului sub acest cod. Exista o modalitate de a afla ce operatiune am transmis sub acel cod?
Va multumesc anticipat
Bun ziua,

Am primit azi, 27.12.2016, decizia de pensioanre(limita de varsta) a unui salariat, in care i s-au stabilite drepturile incepand cu data de 08,11,2016. Cu ce data se va face incetarea cim, daca angajatorul a intrat in posesia ei azi?
Daca angajatorul doreste sa-l pastreze, cu ce data ii poate incheia un alt contract?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!