avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate uira

Activitate uira

Da, art 360 NCP este ceea ce cautam. Multumesc
Am descoperit o cere nesolicitata in numele meu in SPV (Spatiul Privat Virtual) de la ANAF pentru societatea pe care o detin.

Gasesc foarte ciudata aceasta interogare, in conditiile in care exista pe rol un proces cu fostul sot de diminuare a pensiei.

Singura persoana care mai are acces la SPV este fosta contabila pe care am suspectat-o ca da informatii partii adverse.

Despre ce infractiune vorbim? Ce as putea face in situatia data?
Este o operatie contabila complicata?
Poate un SRL sa investeasca in fonduri mutuale?
Contabilul imi zice ca nu stie cum ar putea inregistra dpdv contabil aceasta operatiune, prin urmare va rog sa-mi spuneti daca este intr-adevar ceva complicat sau nu. Eventual poate aveti vreun link catre un ghid. Multumesc anticipat.
Nu s-a retras nicio plangere, doar a fost clasata, desi faptuitorul insusi si-a recunoscut fapta.
Pai procurorul a mers pe mana politistului, n-are sens sa-i fac o plangere la procuror.

Pe scurt, paratul isi recunoaste fapta in declaratie, isi ia angajamentul ca plateste prejudiciul, dar nu face acest lucru, iar politistul claseaza si procurorul la fel.

Stiu ca trebuie contestata clasarea, dar vreau sa ma indrept si impotriva politistului partinitor. Exista vreun birou de control sau organism de control la nivelul MAI?
Este alocatia un "venit propriu" al minorului in sensul art 499, alin 2 din codul civil?
Ce complet este competent pentru judecarea unei cauze privind obligatia de a face dovada veniturilor obtinute in vederea platii pensiei de intretinere? Un complet civil sau un complet specializat de minori si familie?

Pe de o parte avem "obligatia de a face" care e cauza specifica unui complet civil, dar si continuarea "dovada veniturilor obtinute in vederea platii de intretinere" care priveste un drept al minorului, deci specifica unui complet specializat de minori.
Care este organismul de control al politistului? Daca un politist nu face ce dispune procurorul, unde pot face plangere?
Procurorul poate fi reclamat la Inspectia Judiciara, judecatorul la CSM, dar unde poate fi reclamant un politist?
In calitate de persoana vatamata, am facut o cererea de probe pe un dosar penal, iar cererea a fost admisa de procuror.
Este musai ca procurorul sa-i dispuna express politistului sa ceara acele probe (printr-o ordonanta sau dispozitie scrisa sau rezolutie olograf sau alt act?) sau politistul trebuie sa procedeze la cererea probelor faptuitorului?