avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Activitate daniela2017

Activitate daniela2017

Buna ziua, acum 8luni am fost inselata de o persoana care am gasito pe olx si care a luat si arvuna,am depus plangerea la polizie, au toate dovezile necesare ca acea persoana e vinovata,dar as vrea sa stiu ce trebuie facut,apelez la un avocat,mai astept?multumesc
Discuție pensie
Cum poate tatal meu sa intre la pensie daca ii mai trebuie un an de vechime in munca si nu are inca ani impliniti sa iasa ....
Pe caz de boala?sau poate sa plateasca anul acela de vechime?
Unde trebuie sa ma informez
Multumesc
Se poate sterge cazierul daca faptele au fost facute mai bine de 5ani,unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc
Discuție inselaciune
Buna ziua, acum 7 luni am fost inselata de o persoana care trebuia sa faca anumite servicii la nunta mea luand si un acont,am depus plangere la polizie si dupa 5luni am primit o scrisoare de la polizie prin care ma informeaza ca au luat la cunostinta faptele.As vrea sa stiu ce urmeaza sa fac,apelez la un avocat?Trebuie sa mai astept?
Va multumesc
Discuție cazier
Ce trebuie facut ca sa ai cazierul curat,faptele au deja vechime de 5ani.
Multumesc
Buna ziua,am un prieten care are fapte penale in Italia,ce trebuie sa fac sa le achit sau sa le sterg.
Multumesc
Buna ziua,ce trebuie sa fac si unde ptr a schimba numele de familie a copilului meu cu cel a tatalui,dupa cununia civila.(inainte de a ma casarori am avut un copil,iar in timpul nasterii din pacate tatal copilului nu era langa mine recunoscand copilul dupa o saptamana dar numele de familie al copilului vine dat cel al mamei si nu a tatalui.)Dupa 8ani de zile ne am casatorit si nume de familie ne am decis numele sotului,deci eu,Matei Daniela,fata,Matei Alexandra si tatal Gheorghe Cosmin trebuie sa schimb eu,Gheorghe Daniela,fata,Gheorghe Alexandra si tatal isi pastreza numele.
Astept cu nerabdare raspuns
Va multumesc
Buna seara!Acum 9ani am nascut o fetita in Italia,din pacate la momentul nasterii tatal copilului era plecat in deplasare iar copilul a luat numele meu de familie.Cand am ajuns in Romania am inregistrat toate datele nasterii si am optinut certificatul de nastere al copilului romanesc,ambii parinti romani.Dupa 8ani,mai exact anu trecut,am facut cununia civila si ne am decis ca nume de familie sa purtam numele tatalui urmand sa trec eu,mama, cat si copilul pe numele tatalui.Tin sa mentionez ca si in certificatul copilului este scris tatal ei aceas persoana cu care m am casatorit.La primaria comunei unde stam am fost consiliati sa trec eu Ca mama pe numele tatalui si copilul sa ramana pe numele meu de familie ceea ce mi se pare ceva gresit,ori ca nu se poate,ori ca va fi o practica lunga.Mie mi se pare ceva absolut normal ca dupa casatorie si copilul sa i a numele tatalui si nu sa dureze foarte mult.E cineva care ar putea sa ma informeze in aceasta problema?
Tin sa mai amintesc Ca oriunde in alte tari nu neaparat in Italia am avut nevoie doar de certificatul romanesc si pasaportul copilului nici decum de ,,certificatul"copilului din Italia care normal e o fotocopie apostilata cu datele nasteri,certificatul copilului original e acest certificat romanesc.
Va multumesc
Astept raspuns cu nerabdare.