avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra.C

Activitate Alexandra.C

Buna seara. Detin un magaxin cu program nonstop. Comercializez bauturi alcoolice si as vrea sa stiu daca se pot vinde bauturi alcoolice dupa ora 22? Daca ma puteti trimite si la legea care m-ar lamuri as fi recunoscatoare. Va multumesc
Discuție Tichete de masa
Buna ziua. In cazul in care pe z apare incasare cu tichete de masa cum se face inregistrarea in contabilitate? Si daca se cumparara marfa cu acele tichete cum se inregistreaza plata facturii? Poate ma lamureste si pe mine cineva
Răspuns la discuția Adeverinta persoana coasigurat
Multumesc!!!!
Buna ziua. Un angajat doreste o adeverinta din care sa reiese persoana care este coasigurat. Ii trebuie pt casa de asigurari de sanatate si pt internare. Este vreo adeverinta tip? Se poate scoate din proog de contabilitate (folosesc saga)? Ma puteti ajuta cu un model?
Răspuns la discuția Pontaj si condica de prezenta
Multumesc Cornel Vasile pentru raspuns!!!!!
Buna ziua. La punctul de lucru tre sa am condica de prezenta in care se trece ora de sosire si ora de plecare la fiecare angajat? Detin un chios (magazin alinentar) achizitionat recent si am 4 angajate program non-stop? Ce acte tre sa am la punctul de lucru in cazul unui control de la ITM?
La un program non-stop, cu un nr. de 4 angajati cum trebuie sa se faca pontajul conform legislatiei???? Ma poate ajuta cnv? Care sunt sporurile care se platesc?
Va multumesc!
Buna seara. In cazul unui magazin cu program non-stop, pt angajatii care lucreaza cate 12 ore in ture de zi si de noapte cum ar trebui sa se intocmeasca contractele de munca individuale pt cele 12 ore, ce sporuri sunt si cum se calculeaza sporurile?
Buna seara. Am achizitionat doua chioscuri unul in val de 15000 lei si al doilea in valoare de 2000 lei. Cum se face inregistrarea contabila pe baza contractelor de vanzare? Le-am cumparat de la o persoana fizica