avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate dana3329

Activitate dana3329



Dorin Voicilas a scris:

Pentru a ieși din țară cu minorele, pe lângă pașapoarte aveți nevoie de o declarație notarială dată de celălalt părinte, din care să rezulte că acesta își dă acordul ca dvs împreună cu minorele puteți merge în Bulgaria.

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Bună ziua!
Doresc să aflu,daca în vacanță plec cu minorele în vacanță în Bulgaria, pe lângă pașaport , voi avea nevoie și de procură din partea tatălui pentru a putea trece granița și a părăsi țara cu ele?
Mulțumesc anticipat !


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Doar când plângerea se dovedește a fi nefondată , doar atunci ar putea sa facă o .plangere impotriva persoanei respective.

Va Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
O cunoștiință de-a mea are reclamație la poliție pentru deranjarea liniștii publice si pentru dauna! Vreau sa precizez ca persoana care i-a facut reclamațiile respective , este un vecin ,din Bucuresti, care deține o vila in comuna cunoștinței si care vine ocazional “la țara” si care face reclamații nefondate tuturor vecinilor săi fara probe si dovezi!
As dori sa va intreb, pentru ca , a mea cunostinta este chemată la politie, având in vedere cele expuse, cum se poate apăra si prin ce metode in fata acestui reclamator, individ?
Multumesc anticipat pentru răspunsuri !


Cornel Vasile a scris:

Da, se justifica ... intrucat legea nu face distinctie .

Multumesc frumos pentru raspuns!
O seara buna va doresc!
Buna seara!
Am primit acasa o instiintare cum ca trebuie sa returnez suma de 1169 lei pentru perioada 03.10.2019-31.10.2019 reprezentant indemnizatia de crestere copil cu handicap , motivul debitului constituindu-l art.11 OUG111/2010 1 luna.
Vreau sa precizez faptul ca in acea perioada eu eram divortata tatal copilului avand alt domiciliu.
Vreau sa intreb daca , fiind divortata in perioada mentionata, se justifica aceasta decizie privind recuperarea sumei respective!
Multumesc!
Răspuns la discuția Colaborare+Ccc


Cornel Vasile a scris:

Puteti realiza 6250 lei net /an calendaristic .....

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu o durata a timpului de munca de 66 ore/luna .


Ma scuzati din nou...
Pot realiza aceste venituri chiar daca sunt in crestere copil cu handicat?
Multumesc
Răspuns la discuția Colaborare+Ccc


Cornel Vasile a scris:

Puteti realiza 6250 lei net /an calendaristic .....

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu o durata a timpului de munca de 66 ore/luna .


Va multumesc pentru raspuns!
Discuție Colaborare+Ccc
Buna seara!
Sunt in concediu de crestere copil. Intentionez sa fac cursul de manager de transport .
Intrebarea mea este: pot sa colaborez cu o firma de transport ca si manager de transport cu contract de prestari servicii sau contract de colaborare daca sunt in concediu de crestere copil?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Recurs


Martonze a scris:

Cereţi în instanţă lămurirea dispozitivului. Faceţi o cerere adresată preşedintelui Tribunalului, indicaţi numărul de dosar şi cereţi lămuriri privind dispozitivul hotărârii.


Am inteles!
Multumesc mult!