avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate andreeavieasu

Activitate andreeavieasu

Răspuns la discuția Contract arendare
Buna seara. Multumesc pt raspuns si timpul acordat! Am gasit contractul de arendare, unde e specificat ca daca mostenitorii nu isi exprima in scris intentia de a continua arendarea, in termen de 30 de zile de la decesului uneia dintre partile contractante, contractul se incheie. Avand in vedere ca bunicul meu a decedat in 16 februarie si noi in 30 de zile nu ne am exprimat dorinta de a continua, consider ca e incheiat contractul, nu? Multumesc mult!
Buna seara! Va rog sa mi spuneti ce se intampla cu contractul de arendare in cazul in care moare arendatorul. De ex: bunicul(proprietar) meu a arendat terenurile agricole anii trecuti, el a decedat in februarie si noi nu mai vrem sa continuam contractul de arenda. Cum putem sa incheiem acest contract? Nu sunt trecute clauze speciale in contract in acest sens! Multumesc mult!
Răspuns la discuția Salariat la doi angajatori
Va multumesc pt raspunsuri! O zi frumoasa!
Buna dimineata. Va rog ajutati ma. Mi am schimbat locul de munca. Problema e ca la vechiul loc de munca am facut cerere de lichidare la zi in data de 2 mai, dar mi a inregistrat lichidarea cu data de 3mai. Si noul angajator mi a facut angajarea cu data de 2mai. Deci, eu in data de 2 mai figurez la doi angajatori. Ce pot face in situatia data? Multumesc mult pt raspunsuri.
Buna ziua. Vrem sa schimbam caloriferele in apartament. Cele vechi sunt de fonta 90*70 si vrem sa punem noi de tabla 140*70. Suntem legati la reteaua de termoficare a orasului. Nu avem nici un dispozitiv pe calorifere. Mi a zis cineva ca s ar putea sa apara pierderi de caldura per bloc si ca nu e ok schimbarea. Am cautat o lege, ceva care sa specifice clar aspectul acesta, dar nu am gasit. Ma puteti ajuta va org cu un raspuns? Multumesc
Discuție Amanare decizie
Buna ziua. De cate ori se poate amana pronuntarea unei decizii intr un proces civil? Ce inseamna complet c4 intermediar? Multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția Drept de proprietar
Multumesc de raspuns. Daca vreau sa contruiesc o casa pe teren de la 0 cu proiect se poate fara ea? Nu sunt alte sarcini in CF.

DAN POPESCU a scris:

Dreptul de abitatie trebuie respectat, nu puteti demola casa cat timp matusa are drept de abitatie viagera(pe viata),sau, ii asigurati o alta locuinta.

Răspuns la discuția Drept de proprietar
Buna seara, multumesc de raspuns. Daca vreau sa fac proiect pt constructie casa pe teren, se poate fara ea? Are drept de habitatie viagera. In CF nu sunt alte sarcini/interdictii. Sunt eu cu drept de proprietate si ea cu drept de habitatie. Multumeac

Petre Enache a scris:

daca demolati casa in care sta matusa, nu... daca renovati, da

Buna ziua. Pot scoate de la primarie eu ca si proprietar o autorizatie de demolare sau renovare casa fara matusa mea care e cu drept de habitatie in casa mea?
Buna ziua, detin o casa la sat cu drept de proprietate. In C.F. este trecuta o matusa cu drept de habitatie, dsr este moarta numai ca nu am putut dovedi acest lucru, prin proces. A fost nascuta in 1884 si decedata in 1946 dar nu am certificat de deces si nu mi se poate da de catre primarie pe motiv ca a ars la revolutie. Ma impiedica dreptul de habitatie al matusii daca vreau sa demolez casa si sa contruiesc alta? Va multumesc mult.. am ajuns la capatul puterilor..de 2 ani caut sa dovedesc ca o persoana nascuta in 1884 este decedata