avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate andtur

Activitate andtur

Răspuns la discuția PFA - cui?
TeoDora72 a scris:

Va rog, spuneti-mi si mie baza legala in urma careia PFA-urile nu mai sunt identificate prin CNP , ci ele primesc CUI sau CIF. Multumesc
(Parca era ceva din 2008...)


Certificatul de inregistrare PFA contine codul unic de inregistrare si este documentul care atesta inregistrarea in registrul comertului, autorizarea functionarii, precum si inregistrarea fiscala de catre autoritatea fiscala competenta.

[ link extern ] /
cod CAEN este 6820
Denumire: Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate .

Contractele de inchiriere intre persoane juridice, in calitate de proprietar, si persoane fizice, in calitate de chirias nu se inregistraza la administratia financiara. Nu este obligatorie forma autentica.

La inchiriere, notificarea catre administratia financiara este legata de exprimarea optiunii de impozitare su nu cu TVA a operatiunii de inchiriere.

Conform [ link extern ] /
arendarea, concesionarea, inchirierea si leasingul de bunuri imobile, cu unele exceptii, este scutita de TVA.
Ghidul MFP nu face referire la plafonul de 100 lei.
Cheltuielile justificate prin bon fiscal, fara factura, cu decont/NIR, sunt deductibile, dar TVA nu este deductibile.

Care e opinia voastra? ref la [ link extern ] /
hambra a scris:

DOAR LA ADMINISTRATIA FINANCIARA SAU ESTE NEVOIE SA FIE LEGALIZAT LA NOTAR?


daca proprietarul este pers juridica, atunci mai este necesara inregistrarea contractului la adm financiara?

eu cred ca nu.
Răspuns la discuția OUG nr. 34/2009
biancaz a scris:

buna.referitor la impozitul forfetar, am inteles ca s-a publicat in monitorul oficial, dar eu inca nu am gasit-o nicaieri pe net. nu a aparut inca?
.....


am gasit oug eu pe [ link extern ] /

OUG a fost publicat. Discutiile pot continua, dar masurile efective de "revolta" se pot doar in instante (pe timpul si cheltuiala contribuabilului) sau pe riscul contribuabilului (amanare la plata/neplata determina un risc fiscal iminent si un cost fiscal semnificativ cu penalitatile )
sau in parlament la legea de aprobare, dar dureaza. si dureaza si dureaza, iar efecte produce in acest timp
De exemplu, legea de aprobare pe o ordonanta din 2007, lege care reintroduce taxarea inversa pe imobile, este la comisii de 1-2 ani. Este incredibil, dar adevarat vezi [ link extern ]

Intrebare: Unde sunt organizatiile profesionale incasatoare de cotizatii ? Unde este camera consultantilor fiscali?

Raspuns: dl. Daniel Chitoiu, finul lui Dan Radu Rusanu, a fost sef interimar si apoi sef la Fisc via [ link extern ] ,

Raspuns: IFA a incercat dar fara rezultate, dupa cum se vede. CECCAR cred ca a incercat indirect prin IFA

Oricum, de ce sa doresti accesul la o profesie in care principiile sunt incalcate cu regularitate, si nu de regula.
Raspuns: declaratia 100

PS de regula este sintagma din codul fiscal, de la art4 [ link extern ] /

cam atat, v am prezentat ... m am descarcat. Multumesc.
Răspuns la discuția productie sau servicii
o situatie aproape similara ref la procesarea fotografiei digitale
opinia comitetului TVA
[ link extern ] /
Răspuns la discuția TVA 5% pentru locuinte noi
so_adri a scris:

.......
Am uitat sa mentionez ca mi-a facut reducerea de 14% din suma ramasa de achitat(deci nu si din avans) si nici eu n-am mai insistat pt avans....oricum castigasem o suma frumusica relativ usor si voiam sa ma mut cat mai repede in ap.


trebuia sa insisti, oricum la un eventual control vanzatorul este pasibil de sanctiuni pentru nerespectarea legislatiei

consultati opinia ANAF DGFP PE [ link extern ] /

mai adaug, ca in nicio situatie aplicarea legii nu este optionala
Răspuns la discuția TVA RECUPERABIL
ETOCU a scris:

camysunt a scris:

Buna ziua
Am si eu urmatoarea problema si nu gasesc o rezolvare corecta.
Speta este urmatoarea:
Firma de transport intern si international are contract cu o firma din Comunitatea Europeana care distribuie combustibil. Firma din Comunitate a emis o serie de carduri pentru firma din Romania iar soferii cand pleaca in afara utilizeaza aceste carduri pentru alimentare cu combustibil. La sfarsit de luna firma din afara factureaza cu TVA firmei din Romania. Acest TVA este platit din Romania dupa care alta firma angajata de firma din Romania se duce si recupereaza TVA-ul din care isi retine un comision.
As dori sa stiu si eu cum se inregistreaza acest TVA "tranzitoriu".

Multumesc




Parerea mea este ca acesta nu e un TVA tranzitoriu. TVA-ul recuperat il inregistrati ca venit cu cheltuielile de rigoare (comisionul perceput de firma recuperatoare).


Daca imi permiteti, indraznesc cu intrebarea: cum definiti termenul TVA "tranzitoriu". Sau trimiteri legale ar fi de folos.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția TAXA HOTELIERA
ART. 280 Scutiri din Codul fiscal -TITLUL. IX Impozite si taxe locale/CAP. VIII Taxa hoteliera
prevede aceasta scutire, inclusiv pentru sotul sau sotia persoanei fizice cu handicap, care este cazat/ cazata impreuna.
[ link extern ] /

Normele de aplicare ale acestui articol precizează că:
189. Pentru a beneficia de scutirea de la plata taxei hoteliere, persoanele interesate trebuie sa faca dovada cu: certificatul de incadrare intr-o categorie de persoane cu handicap, cuponul de pensie, carnetul de student sau orice alt document similar, insotit de actul de identitate. În cazul persoanelor în varsta de pana la 14 ani, actul de identitate este certificatul de nastere sau alte documente care atesta situatia respectiva.