avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Activitate synchrronn

Activitate synchrronn

Daca locuiesc singur,sunt in carantina 15 zile, cum ma pot descurca cu aprovizionarea alimente apa etc..in situatia in care locuiesc singur si nu am voie sa paraseac domiciliul ????
cum as putea formula acea contestatie? testele de la iml nu mi au venit nici pana azi. si maine mi expira valabilitatea de a conduce


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa contestati PV de contraventie.

buna ziua, in urma cu 13 zile mi s a facut un proces verbal rutier de alcoolemie 0,05, cu 90 de zile suspendarea permisului , am cerut analizele la sange pt alcoolemie,pe data de 20 imi expira dreptul de a conduce, adica acele 15 zile date pe pv intocmit de organele politiei rutiere.
Am facut la I.M.L analizele acum 10 zile si si nici pana astazi nu au aparut, as dori sa fac o contestatie de prelungirea termenului de a putea conduce in continuare. avetti vreun model anume sau cum as putea formula , va rog sa ma ajutati. multumesc
Dl avocat, care este termenul de a contesta pv. Si unde pot face asta. Mentionez ca probele mi au fost luate pelic.o singura data.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca ati fost la prelevare, trebuia sa va elibereze o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru cel mult 15 zile, a cărei valabilitate intră în vigoare la 24 de ore de la cea de-a doua recoltare de probe biologice.
Dvs aveti dreptul sa contestati PV, altfel ramaneti cu cele 90 de zile.

La o alcoolemie de 0,05 este ppsibila retinerea permisului pt.90 zile? Asta mi s a intamplat.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este posibil sa nu iasa alcoolemie la probele biologice.

Buna ziua, la un control in trafic al politiei rutiere in jurul orei23,,am fost depistat cu etilotestul cu o alcolemie de 0,05 mentionez inca odata 0,05.. nu 0,5....,mentionez ca bausem 2 beri undeva in jurul orei 12...si pana la ora23 nu mai bausem nimic. Am mancat seara la ora 22 o salata de ardei in otet. Am cerut politiei si examinarea testelor biologice.sangele. credeti ca ar iesii in sange o valoare mai mare? Sa fie salata de vina?
Răspuns la discuția refuzul primirii colet retur
da din tara s a facut expeditia din bucuresti catre allta localitate din tara!C-ta.
Răspuns la discuția refuzul primirii colet retur
Bucuresti.. da ..din tara
buna ziua, as dori sa intreb care sunt procedurile de recuperare a banilor pe un produs mana a doua (HAION AUTOMOBIL GOLF4+ ARIPA DREAPTA)care l am comandat de la proprietar ! acesta mi a garantat ca peisele nu au nicio rugina pe ele decat cateva zgarieturi.la primirea coletului,am constatat ca ele aratau f ruginite si la 4 zile am facut returul acestui colet catre domnia sa! acesta si in ziua de azi refuza sa mi primeasca coletul. ce credeti caas putea sa fac ca sa m recuperez banii pe retur colet? multumesc!
va salut, .. care ar fi nivelul limita decibeli..si ora admisa de lege in care o orchestra poate activa ..vara pe terase descoperite..pe timpul sezonului estival?.. va multumesc.