avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate mihaisuciugabriel91

Activitate mihaisuciugabriel91

Buna ziua saptamana trecuta am avun un accident cu camionul firmei care s.a rasturnat intr-o curba din cauza poleiului si a starii tehnice a acestuia mai pe scurt am derapat. In urma accidentului am sunat patronul care mi-a spus sa ma descurc singur, patronul neavand nici un interes a trebuit sa organizez singur o masina de tractare plus oameni care sa ma ajute sa scot marfa din camion plus sa o paletez. Acum dupa ce am repus camionul pe roti si am livrat marfa patronul are pretentia sa-i repar camionul pe costurile mele plus plata marfii care a fost distrusa. Ce as putea sa fac in situatia data? deoarece nu dispun de bani pentru reparatii.
Răspuns la discuția Dreptul la proprietate
Deci sa inteleg ca nu are dreptul sa intre la mine in curte fiindca partea sa de teren a devenit mai mica datorita drumului public? Fiindca topograful sustine ca noile masuratori nu mai ies la fel ca harta veche din 1972 deoarece atunci nu exista tehnologie avansata pt. masuratori si ca acum cu noua aparatura iese o diferenta aproximata intre +- 3-5 metrii.
Buna ziua, as dori sa expun problema mea cat mai pe scurt, care incepe asa...
Am mostenit de la tatal meu care a mostenit de la tatal sau o curte cu casa, acum varul meu vecin de curte a inceput procedura de iesire din indiviziune chemand la fata locului un topograf care dupa masuratorile lui mi-a spus ca trebuie sa imi mut gardul si sa-i cedez varului meu 3 metri din curtea mea pe o lungime de 160 de metri deoarere in partea cealalta a curtii varului meu este un drum public care a devenit mai lat cu timpul si nu ii mai iese varului meu suprafata curtii asa cum sta scrisa in cartea funciara. Eu i-am prezentat topografului harta originala a curtii a bunicului meu dupa petrectarea facuta dupa tatal sãu, harta pe care sta ca atat bunicul meu cat si bunicul varului meu au parti egale adica 38 ari acum intrebarea mea: este legal ceea ce sustine topograful si ca trebuie sa-i cedez varului meu din curtea mea deoarece a lui a devenit mai mica odata cu latirea drumului public?
Buna ziua, as dori un raspuns corect pentru urmatoarea intrebare....
Copilul minor de 14 ani isi desfasoara studiile in Germania unde locuieste impreuna cu mama, precizez ca parintii sunt divortati.
As dori sa stiu daca mama impreuna cu copilul poate trece granita fara imputernicire din partea tatalui, mama fiind cea care are tutela si copilul are adresa de Germania impreuna cu mama.?
Buna seara stimati cititori, as avea nevoie din partea dumneavoastra de un raspuns in privinta suspendarii permisului de conducere pe 90 de zile.

In data de 11 martie anul curent veneam cu masina personala de pe o ulita, la capatul careia am efectuat manevra de oprire la semnul stop si am semnalizat intentia de a o lua la dreapta manevra care nu necesita trecerea peste axul carosabilului. in timp ce eram oprit si ma asiguram ca nu vine nimic din partea stanga, din sens opus venind din contrasens un Tir a depasit o masina mica pe linia continua in localitate, iar in urma efectuarii acestei depasiri vagonul Tirului mi-a agatat fata la masina tragandu-ma pe partea carosabila aprox. 2 metri. in momentul venirii politiei la fata locului agentul a constat ca nu am acordat prioritate de trecere tirului care se afla in depasire chiar daca eu eram oprit la semnul STOP. In urma acestei constatari politistul mi-a suspendat permisul de conducere timp de 90 de zile + o amenda de 900 lei. Precizez ca politistul a intocmit procesul verbal fara martor chiar daca erau destui la fata locului, deoarece il cunostea pe soferul camionului. Intrebarea mea este daca vi se pare legala masura luata de politist si modul de intocmire a procesului verbal?
Răspuns la discuția Citatie Politie
Da exista un martor care era in parcare si a vazut cum s-a intamplat totul, si da permisul il am deoarece nu a putut sa mi-l suspende pe motiv ca nu avea politistul la el PV si davada inlocuitoare a permisului de conducere.
Răspuns la discuția Citatie Politie
Nu exista proba video politistul era in autovehicul cu 2 persoane civile si se deplasa dintr-o localitate in alta cu autospeciala care nu este dotata cu mijloace metrologice, el sustine ca eu i-am taiat calea si nu i-am acordat prioritate, dar eu eram incadrat in momentul in care a franat pe sensul meu de mers, iar politistul circula cu viteza pe linia continua pe sensul meu de mers adica venea din contrasens, dupa ce a oprit a zis catre mine'Iti dai seama ce se intampla daca intram in tine cu 90/km/h' asta fiind in interiorul localitatii langa trecerea pietonala, motiv pentru care l-am inregistrat audio.
Discuție Citatie Politie
Buna ziua, astazi am fost oprit de un agent de politie din alta localitate pe motiv ca nu i-am acordat prioritate de trecere, acesta neavand asupra sa procese verbale si dovada de circulatie mi-a luat datele si mi-a cerut verbal sa ma prezint la postul de politie din care face parte la ora 21:00 a zilei curente pentru a-mi aplica masusa de sanctionare.
Intrebarea mea este.......Este legal sa fi citat verbal sa te prezinti la ora 21:00 la un post de politie din alta localitate decat cea din care faci parte si care are post de politie propriu?