avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate marisa

Activitate marisa

nu am semnat nici un proces verbal de predare primire a acelor contracte, doar semnatura lui cu datele de identificare si trimise direct la Bucuresti prin DHL unde eu azi am gasit scrisoare de transport catre firma mama.
Nu mai esxista nici un act intre timp cum ca s-au incheiat acele conventii dar el timp de 3 luni a prestat pentru firma un servicu ce cuprindea acte din partea noastra date acestei persoane care printr-un cod de agent mergea la diverse persoane fizice si incheia cu aceste contracte in favoare firmei, atragandu-i ca si clienti pentru firma mama. Poate sa aiba probabil un exemplar din contrcatele cu care lucra sau diverse acte de procese verbale pe care le avea in posesie pentru desfasurarea activitatii lui de atunci.
Eu nu am dat nici o declaratie ca persoana fizica sau angajata referitor la aceste contracte cum ca ar exista sau nu, inca nu a facut nici o plangere impotriva mea penala doar m-a amenintat si vroiam sa stiu cum ma pot apara eu ca si angajata acum, firma mama poate pretinde ca nu are nici un contract, vorba dumneavostra si nu-i datoreaza nici un ban, dar el a venit la sediu din localitate unde stie bine ce a semnat si eu am trimis mai departe la Bucuresti unde poate sa spuna ca nu au primit nimic...nu?
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie in care ma aflu ca si angajat dar si persoana fizica. Problema ar fi urmatoarea:
Un fost angajat cu conventie civila - incheiata in august 2008 a prestat pentru firma la care lucrez eu ca si angajata cu contract munca un serviciu pentru care nu a fost remunerat de catre societate nici la momentul respectiv in 2008 si nici in prezent.
Motivul nu-l stiu ca angajata de la un punct de lucru de ce societatea mama din Bucuresti nu i-a dat banii.
Omul a venit azi in birou la mine (acolo unde a semnat contractul in 2008 in 2 exemplare originale si la acel moment i-am spus ca aceste contracte vor merge la Bucuresti pentru a fi semnate de administrator si se va intoarce un exemplar semnat si va avea si el un exemplar), si a depus o cerere prin care solicita un exemplar de la contractul original semnat de ambele parti si evident banii pentru munca depusa.
Aceasta cerere a fost inregistrata la punctul de lucru si trimisa mai departe de mine la Juridicul din Bucuresti.
Acum pe langa aceasta cerere el m-a amenintat personal dupa ce a chemat si politia la mine in sediu unde m-a legitimat cei din politie si cunoscandu-mi datele va intenta o actiune in justitie pe cale civila impotriva mea ca persoana fizica, fapta fiind:inselaciune.
Intrebare: poate ca el o persoana fizica sa ma dea in judecata neavand nimic de la mine semnat cum ca eu l-as fi inselat cu acel contract(el avand doar o legitimatie de agent intocmita pe plan local de coordonatorul de vanzari pe plan local) si daca da cum ma sfatuiti sa procedea eu ca angajat astfel incat sa nu atrag efectele negative din partea firmei mama ca apoi sa fiu scoasa eu vinovta.
Mentionez ca acesta procedura cu semnarea contractelor de un posibil angajat la punctul de lucru de la un oras si apoi trimiterea la sediul central era o regula de care ei din Bucuresti stiau si trebuia respectata de mine ca si angajat.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar daca aveti unele intrebari in care sa va ajute ptr a ma clarifica si eu va rog sa mi le adresati.
Multumesc si astept cat mai multe raspunsuri.
Buna ziua,
va supun atentia cu o problema din punct de vedere al uinui angajat in legatura cu penalitati la un contract...
O societate a prestat un serviciu pentru firma la care eu lucrez in baza unor comenzi intocmite(semnate si stampilate)de mine ca angajat al unei firme cu punct de lucru in teritoriu si sediu central la Bucuresti. La momentul respectiv, nu s-a dorit semnarea contractului de prestari servicii de catre conducerea unde lucrez, dar pentru a se derula, era nevoie de acele comenzi si pentru ca avea controale si angajtul acelei firme prestatoare am semnat si am stampilat cu punct de lucru teritoriu ca am primit un explar din acel contract fara ca acel contract sa fie semnat de administratorii din Bucuresti.
Acum platile acelor servicii s-au efectuat cu intarziere de catre conducerea Bucuresti, dar firma prestatoare de servicii solicita acum penalitati de intarziere la plat din contract care reprezinta o suma considerabila.
Va intreb acum daca nu exista contractul semnat de conducere Bucuresti(exista comenzile mele semnate, facturile pe care le-au recunoscut si achitat deja cei din Bucuresti) pot solicita prestatorii de servicii aceste penalitati si o alta problema ce ma nelinisteste, daca acea semnatura de primire a unui exemplar din contract ma poate invinovati in fata conducerii sub un fel...
Multumec frumos,
Buna seara,
Acum cateva zile eram foaret daezmagita si cautam un raspuns aici.
Din fericire sfaturile dumneavoastra m-au ajutat nespus de mult si am fost pregatita la acea convocare cu toate actele.
Finalizarea....Avertisment scris.
Asa ca mi-am reluat activitatea cu o mare liniste in suflet cu ajutorul vostru si a catorva prieteni si colegi.
Multumesc ca existati!
Marisa.:love1:
multumesc frumos de raspuns si totodata de incurajare!
o sa scriu aici si rezultatul acestei convocari daca va veni pe moment sau ulterior printr-o decizie.
o seara frumosa va doresc!
Nu am o dispozitie in scris de la seful direct sa intocmesc comenzile insa am 2 e-mailuri in care imi spune la momentul respectiv sa ma ocup de problema respectiva nu-mi spune cum si la ce firma sa merg sa intocmesc comanda doar sa rezolv problema.
Eu incercand sa duc la indeplinire dispozitia era nevoie de acea comanda care ulterior am trimis-o la cunostinta ca fiind rezolvata problema data ca dispozitie.
Sunt suficiente oare acele e-mailuri in care seful imi da spre a rezolva problema nu conteaza cum doar sa o rezolvi??
Multumesc frumos de raspuns!
Da, am printat convocarea si am semnat apoi am trimis-o scanata prin mail...
In urma explicatiilor scrise pe care le voi da si sustinerea sefului direct de faptul ca-i aduceam la cunostinta faptul ca existau acele comenzi se pot lega de fepul,ca eu nu aveam dreptul sa semnez cu toate ca aveam acele dispozitii??
Sa nu uitam ca cei de la centrala nu vor cauta vina la ei in urma neachitarii acestor facturi si ca vinovat se face altcineva care a dus la intocmirea unor comenzi ...

Buna seara,
La sfarsit de program azi am primit prin e-mail la servici o convocare pe numele meu pentru o cercetare disciplinara avand urmatoarea tema:
Intocmirea unor comenzi la o anumita firma in numele firmei la care lucrez.
Am sa incerc sa detaliez putin pentru a ma lamuri daca greseala imi apartine si sa fiu intr-un fel pregatita cu argumente la acea convocare...
Eu sunt angajata in functia de contabil a unei firme cu renume cu punct de lucru si in orasul de unde sunt eu.
Tin evidenta contabila si situatia furnizorilor si in urma unor dispozitii date telefonic, e-mail de seful meu pe cale ierarhica am intocmit aceste comenzi pe care le-am semnat cu numele meu in numele firmei la cre lucrez.
Seful direct fiind de la punctul de lucru dintr-o alta localitate apropiata de unde sunt eu si fiind dispozitie am incercat sa duc la indeplinire acea sarcina intocmind si comenzile necesare pe care le faceam cunoscute tot acestiu sef.
Acum ca urmare a neplatii efectuate de firma centrala, s-a ajuns in justitie unde s-au arata acele comenzi intocmite de mine si primirea facturilor pe care eu le inregistram in baza de contabiliate la zi.
Conducerea centrala stiau de aceste facturi mai vechi neachitate, am dovezi de trimiterea situatiei dar plata nu a fost efectuata decat in urma dosarului inaintat in instanta.
Suma a fost achitata dupa instanta si acum m-am trezit cu aceasta convocare sa dau explicatii referitoare la comenzile intocmite de mine.
Intrebare daca ma puteti ajuta va rog frumos, luni trebuie sa ma prezint la centrala, pot fi acuzata ca am intocmit acele comenzi si nu aveam acel drept chiar daca voi aduce ca argument faptul ca aveam dispozitie de la seful direct (si ma va sustine si seful direct prin confirmare telefonica).
Si daca da, cum pot sa aduc argumente juridice?

Multumesc frumos de ajutor,
Cu respect,
Marisa.
Răspuns la discuția contract servicii satelit
va rog sa nu ma ocoliti, chiar am nevoie de un sfat, va rog din inima.
O fosta angajata a unei firme de difuzare serv tv prin satelit a incheiat mai multe contracte cu factura si chitanta inreg. in baza de date a firmei unui intermediar ce a vandut echipamentele de transmisie unor alte persoane "z" ce sunt acum prop de fapt.
Problema e ca aceasta angajata a incheiat pe numele unor diverse persoane "x" ce nu erau prezente in casierie mergand pe increderea acestui intermediar ce s-a prezentat cu aceste buletine "x".
Acum unele persoane "x" nu recunosc aceste contracte si au facut plangeri in casierii si intre timp alte persoane "z" ce si-au platit aceste echipamente beneficiaza de acest serviciu dar ptr ca nu vin facturi la ei acasa(fiind in strainatate) nu stiu ca au de plata si urmeaza suspendarea abonamentului si de aici penalizari si tot ce decurge din contract.
Intrebari: cat de grav este ptr fosta angajata acum ca a incheiat astfel de contracte?
Daca se ia in calcul ca aceste contracte pot fi schimbate de pe titularul de drept al contractului si cel de fapt mai poate fi trasa angajata la raspundere? si in ce sens?
Intermediarul ar putea fi si el tras la raspundere?
astept raspuns,
multumesc frumos!