avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate aadinuta

Activitate aadinuta

Am depus plângere penală împotriva fostului soț pentru amenințarea cu moartea, șantaj și altele.
Menționez că sunt în divorț ( intentat de mine) și am nevoie sa știu Nr de dosar pentru a-l comunica instanței
Polițistul care se ocupa de dosarul meu refuza sa îmi dea Nr de dosar.
Uitați mesajul primit :
Nu sunt de serviciu, o să vă comunic toate datele când vă audiez.
Eu i-am spus:
Eu am nevoie până atunci. Am nevoie acum pentru a comunica avocatului până la primul termen.
Când sunteți de serviciu va rog frumos sa îmi comunicați Nr de dosar
El a răspuns:
Nu pot. Toti trebuie să respectam regulile. Când va audiez.
Este normal așa ceva?
Polițistul care se ocupa de dosarul meu refuza sa îmi dea Nr de dosar.
Uitați mesajul primit :
Nu sunt de serviciu, o să vă comunic toate datele când vă audiez.
Eu i-am spus:
Eu am nevoie până atunci. Am nevoie acum pentru a comunica avocatului până la primul termen.
Când sunteți de serviciu va rog frumos sa îmi comunicați Nr de dosar
El a răspuns:
Nu pot. Toti trebuie să respectam regulile. Când va audiez.
Este normal așa ceva?
Vă mulțumesc doamna avocat pentru explicații.
As fi dorit să îmi expun ideile singura însă aveți dreptate, după atâta violenta și control samd, chiar daca acum mă simt puternica e posibil că atunci să mă pierd și să nu fiu capabila sa controlez situația. O să încerc să iau legătura cu un avocat in ideea că va accepta un onorariu minim și în rate.
O zi frumoasa
Mulțumesc domnule avocat. Nu știam că am dreptul la un avocat din oficiu.
Buna seara tuturor.
Am depus o plângere penală împotriva fostului soț pentru amenințarea cu moartea și șantaj.
Cei de la poliție m-au sunat și au spus că sunt obligata sa merg ori de câte ori este nevoie la postul de politie de pe raza domiciliului pârâtului pentru declarații.
Menționez că am domiciliul stabil acolo , însă locuiesc de 8 luni și am viza de flotant la 800 km.
Mulțumesc
Dar cum pot lua legătura cu un avocat de acolo dacă locuiesc la 800 km?
Sau îmi pot face o listă cu ideile principale după întâmpinarea lui și să o dau instanței?
Buna seara tuturor
Am o întreabare: cum mă pot reprezenta singura la divorț?
Acum va prezint datele problemei dar fara date tehnice (n.r nume și localități pentru protecția personala).
În urma violentelor atât fizice mai ales de natura psihica și emoțională din partea soțului, in urmă cu 8 luni am părăsit domiciliul comun împreună cu cei doi copii minori.
Am fost ajutata de familie, prieteni cunoștințe ( financiar, moral, grija pentru copii)) până mi-am luat job dar și după aceea.
În luna iunie a.c. am depus prin posta divorțul ( am cerut custodia exclusiva a minorilor, plata pensiei de întreținere a minorilor, obligarea pârâtului la plata cheltuielilor de judecată, revenirea la numele purtat anterior căsătoriei)
În urma cu ceva timp am primit prin posta întâmpinarea pe care a depus-o el plus cerere reconvențională.( Cere program de vizitare, și să îi ia doua săptămâni pe an și ori de câte ori dorește în vacanță, scutirea de la plata cheltuielilor judiciare, cat despre copii a menționat" propun cate unul pentru fiecare parte" și înșiruie o multitudine de neadevăruri, mai mult spune că ajutata de frații mei membrii și unui cult religios as dori sa plec in Germania<< am avut procura notariala prin care puteam face pașaport plus sa călătoresc prin Europa tur-retur ori de câte ori doresc, până a anulat-o<< și nu am făcut-o....nu asta îmi doresc ci o viața liniștită să îmi cresc copiii frumos.
Are Avocat
Eu am trimis răspuns la întâmpinare și întâmpinare la cererea reconvențională împreună cu probele celor susțin de mine împreună cu o expertiza psihologica a minorilor in care se precizează clar urmările asupra copiilor a faptelor lui și recomandarea de a nu fi despărțiti frații.
Țin să menționez că în toată această perioadă de 8 luni de zile soțul m-a terorizat și amenințat pe toate căile posibile ( SMS, telefon, Facebook) și m-a șantajat cu mesaje și conversații intime ( pe care în perioada căsătoriei mă obliga sa i le trimit). Ba mai mult pentru că nu am cedat șantajului a publicat un video pe pagina mea de Facebook cu acele mesaje, a trimis și rudelor și prietenilor mei.
I-am făcut plângere penală împotriva lui la parchet.
Cum mă pot apăra in instanta? Cum se desfășoară? Îmi pot face o listă de idei și fapte ce nu au fost menționate inițial?
In plus am noi înscrisuri.
Nu îmi permit avocat pentru că eu cheltui banii cu drumul(800 km), și oricum trebuie sa mă prezint la divorț.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Vin cu noi precizări dacă e nevoie
Buna.
Am o întrebare: Poate beneficia de indemnizație de creștere a copilului o persoana care a beneficiat 2 ani de ICC de la facultate( master) și naște al doilea copil la un an de la terminarea ICC-ului pentru primul copil?
Se procedează la fel ca și cum ar fi fost în câmpul muncii un an în ultimii doi?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Răspuns la discuția Divort la adresa de resedinta
am inteles....
va multumesc pt informatii
este vorba de 800 km, nu am de ales....
banuiesc ca daca depune el divortul are el castig de cauza
o sa reusesc pana la urma....
Răspuns la discuția Divort la adresa de resedinta
va multumesc de raspuns
sa inteleg ca trebuie neaparat sa imi angajez avocat
ideea este ca ma poate urmari si imi poate face rau.....
sa zicem ca merg cu cineva depun divortul, angajez avocat si apoi ma reprezinta avocatul, ar fi poibil asa ?