avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate cristinat33

Activitate cristinat33

Răspuns la discuția pensie alimentara
Va multumesc frumos.As indrazni prea mult daca v-as intreba daca aveti vreun model?
Răspuns la discuția pensie alimentara
POT CERE PROCENTUAL LA VENITUL INCASAT?ADICA, PE LANGA SALARIU SI PRIMELE?
Buna ziua!
In hotararea mea de divort scrie ca obliga reclamantul la plata unei pensii de intretinere pentru minori in cuantum de 33% din venitul minim, pentru ca atunci nu avea servici.Acum este angajat, imi plateste pensie(cat zice el ca trebuie), dar as vrea sa stiu cum as putea sa fac sa-mi vireze de la firma unde lucreaza pensia alimentara.Unde lucreaza el se maresc salariile la 6 luni si iau si diverse prime.Eu mereu tb sa il sun si sa-i spun ca trebuie sa mareasca pensia pentru ca i s-a marit salariul.Se poate solicita in instanta pensie la toate veniturile?Sincera sa fiu si salariu cred ca este mai mare, dar nu stiu exact.De asta va intreb daca as putea sa solicit in instanta sa-mi vireze societatea de unde lucreaza pensia alimentara si daca se poate la toate veniturile(primele sunt considerabile).Va multumesc.
Răspuns la discuția cuantum pensie de intretinere
Buna ziua!
In hotararea mea de divort scrie ca obliga reclamantul la plata unei pensii de intretinere pentru minori in cuantum de 33% din venitul minim, pentru ca atunci nu avea servici.Acum este angajat, imi plateste pensie(cat zice el ca trebuie), dar as vrea sa stiu cum as putea sa fac sa-mi vireze de la fiema unde lucreaza pensia alimentara.Unde lucreaza el se maresc salariile la 6 luni si iau si diverse prime.Eu mereu tb sa il sun si sa-i spun ca trebuie sa mareasca pensia pentru ca i s-a marit salariul.Se poate solicita in instanta pensie la toate veniturile?Sincera sa fiu si salariu cred ca este mai mare, dar nu stiu exact.De asta va intreb daca as putea sa solicit in instanta sa-mi vireze societatea de unde lucreaza pensia alimentara si daca se poate la toate veniturile(primele sunt considerabile).Va multumesc.
acum m-au sunat cei de la asigurari si mi-au spus ca de fapt bara a mai fost lovita si suna la service sa o pune inapoi pe cea veche.e normal?eu am o copie dupa procesul verbal de constatare in care scrie sa se schimbe si bara
este vreun model de actiune?
Vreau sa va mentionez o intamplare. In data de 29.07.2009 avand masina parcata in parcarea intreprinderii unde lucrez, o d-na a vrut sa intorca si mi-a lovit masina, d-na avand rca-ul la societatea Ardaf. Am mers la asigurari, mi s-a facut procesul verbal de constatare a daunelor. Am mers la service pe data de 03.08, cei de la service au fost ok dar surpriza mea a fost cand sa cer acceptul de plata de la Ardaf . Datorita faptului ca am mers la Ardaf iar acestia nu isi respecta programul de lucru am comentat si de aici a inceput totul.Tergiverseaza cu acceptul de plata, acum cica pe motiv ca masina a mai fost lovita mai demult(cu toate ca au stiut asta inainte de a face p-v de constatare).Unde as putea apela pt grabire, e rau fara masina.Am citi in ordinul 20/2008 CSA art.26 alin(1) lit c) ca se pot cere despagubiri in instanta pentru lipsa de folosinta a auto avariat.Cum ma sfatuiti sa procedez?
se poate un model de cerere marire pensie alimentara?
suntem divortati din 2005.La inceput mi-a platit pensie alimentara.Din iunie 2006 pana in mai 2007 nu mi-a platit pensie alimentara pe motiv ca am stat in acelasi apartament inchiriat si nu a contribuit la intretinerea copiilor(nu platea decat 1/2 din chirie, si cu mancarea eram separati). Am dreptul sa-l dau din urma?Va multumesc pt atentie