avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate gaby03

Activitate gaby03

Buna ziua,

Am fost avansata in functie la locul de munca. La 2 saptamani dupa avansare, am primit o notificare prin care am fost instiintata ca noul post a fost desfiintat si s-a luat decizia de incetare a contractului de munca.
Actul aditional prin care se face schimbarea functiei nu a fost semnat de catre mine, insa contabilul afirma ca modificarea a fost deja trecuta in Revisal. Documentele de desfacere a contractului de munca sunt trecute pe noul post. Este posibil ca altcineva sa fi preluat postul pe care eu il ocupam initial?As putea beneficia de somaj avand in vedere schimbarea functiei? Nu am primit niciun beneficiu din partea angajatorului la incetarea contractului de munca. As putea beneficia de somaj avand in vedere schimbarea functiei? Pot refuza semnarea Actului aditional? Ce drepturi imi revin si ce acte ar trebui sa imi ofere angajatorul la incetarea contractului de munca? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Partaj locuinta
Va multumesc pentru raspuns! Daca el nu vrea sa evacueze garsoniera, ce proceduri ar trebui sa urmez? Multumesc!
Discuție Partaj locuinta
Buna ziua,
Eu si concubinul meu avem mai multe proprietati. Pe numele lui figureaza un apartament si o masina, iar pe numele meu o garsoniera. Toate bunurile sunt comune. Garsoniera a fost achizitionata acum 5 ani, iar apartamentul anul trecut. Stam in concubinaj de aproape 15 ani. Exista o lege a concubinajului prin care putem partaja bunurile? Multumesc!
Discuție Partaj locuinta
Buna ziua, eu si concubinul meu am achizitionat o locuinta in urma cu 4 ani. Locuinta este pe numele meu. El isi doreste banii pe jumatate din locuinta, partea lui. Exista vreo procedura notariala in acest caz? Se poate intocmi un act notarial in momentul cand efectuez plata? Desi eu sunt singurul proprietar in acte, imi doresc o dovada prin care sa demonstrez ca ii platesc partea lui, suma de bani pentru jumatate din casa. Multumesc!
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Mi-am dat demisia de la fostul loc de munca pe data de 13 februarie. Am respectat preavizul de 20 zile, am plecat din firma pe data de 10 martie. Ca dovada ca am plecat la acea data, am un proces verbal de predare - primire semnat de o colega. Eu cand am plecat nu am mai semnat nimic cu angajatorul, mi-a spus ca voi contactata cand o sa faca plata lichidarii. Trebuie sa mai primesc salariul pentru perioada 1-10 martie plus zilele de concediu pe anul 2017.
In contract este stipulat faptul ca salariul se plateste pe data de 30 ale lunii. Am sunat pe data de 3 aprilie, iar angajatorul mi-a spus sa astept ca voi fi sunata pe data de 6 aprilie. Cum acest lucru nu s-a intamplat, am sunat din nou, iar angajatorul era foarte nervos si mi-a spus sa sun la contabilitate pentru salariu. Am sunat si la contabilitate, iar cand mi-au raspuns mi-au spus sa am rabdare pana la sfarsitul lunii. Am sunat si angajatorul din nou, dar nu mai vrea sa raspunda. Ce proceduri ma sfatuiti sa urmez pentru recuperarea banilor?
Inca o intrebare, angajatorul are voie sa acceseze e-mailurile angajatilor (e-mailul de serviciu) si sa foloseasca acele conturi dupa plecarea lor din companie? Un fost angajat poate sa stearga e-mailurile de pe contul de serviciu atunci cand pleaca, sau trebuie sa ramana in arhiva societatii?
Este legal ca angajatorul sa monitorizeze activitatea angajatilor prin camere de supraveghere si programe pe calculator, fara ca angajatul sa fie anuntat?
Multumesc!