avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate TUDPWO

Activitate TUDPWO

Buna ziua
Revin cu noi informatii despre dosarele mele si daca ati fi amabil sa imi spuneti cam ce as risca dupa finalizarea lor .
Prietenei mele ii revin 4 5 zile de ingrijiri medicale am vrut sa ma impac cu ea dar a cerut suma de 10000 de euro
este si parte civila in dosar plus de asta a avut grija sa imi faca plangere si pentru amenintare din seara aia ca am amenintato .
In dosarul cu permisul a iesit in sange 2.25 prima proba si 2.05 in a doua proba
Am angajat o doamna avocat care se straduieste sa imi obtine pentru dosarul cu alcolul o amenda penala ca sa pot scapa ami usor de restul
Am intrebat cam ce as risca si a spus ca nu o sa fac puscarie cu executare
Plus de asta a spus doamna avocat ca sunt cam la limita intre puscarie cu executare si suspendare
Acum as vrea sa stiu si o parere din partea dumneavoastra si daca aveti vreo idee cam cum ar mai trebui sa procedez ca sa pot scapa putin mai usor
Am recunoscut tot ce sa intamplat de la inceput din prima declaratie stiu am gresit regret foarte mult sunt vinovat as dori sa platesc si sa imi repar greseala dar pentru mine ar fi greu sa ma duc cu executare pentru ca sunt foarte bine integrat in societate am un job stabil de multi ani lucrez in IT de mult timp .
Buna ziua ,
As dori si eu sa stiu cam la ce sa ma astept de la aceste fapte
Intr-o seara prietena mea a baut alcolol si a sarit la mine sa ma bata si i-am aplicat o corectie problema e ca ia a fugit si eu am plecat sa o caut cu masina si asa am ajuns la a doua fapta consumasem si eu alcol si mau prins cei de la rutiera cu 1.14 in aer
Pentru prima parte cu bataia sa deschis din oficiu un dosar cu violenta in familie si amenintare treaba e ca eu am fost la politie si am intrebat si sunt doua dosare diferite nu stiu la ce sa ma astept pentru acestea doua si sunt tare ingrijorat precizez ca lucrez in IT am un loc de munca stabil si o casa mai vreau sa va spun ca eu am mai avut o condamnare pentru alcol la volan acum 4 ani si am primit amenda penala
Multumesc si o zi buna
Buna ziua am și eu cateva intrebari am fost abordat de un individu cu care prieteni mei se luase la harta cu ceva vreme in urma el ca sa se răzbune a oprit masina langa mine si a inceput sa dea in mine din senin precizez ca eram cu prietena mea ne plimbam pe un bulevard din toata incaierarea am scapat doar cu timpanul spart am sunat la politie am facut plangere si mi sa spus ca ii va da o amenda de 1000 de lei eu nu vreau sa ramana asa pentru ca nu i-am facut nimic individului ce as putea face si cum ma sfatuiti sa abordez situatia multumesc o zi buna
Buna ziua am o mare nelamurire certificatul de inmatriculare expira cumva precizez ca am cumparat o masina anul trecut si as vrea sa o inmatriculez anul asta si nu stiu sigur daca a expirat sau nu eu am facut actele la primarie mai am de schimbat proprietarul in carte si talon sau macar daca mai am nevoie de el cumva daca am rezolvat la primarie
Răspuns la discuția Am o amenda penala
Buna ziua amenzile penale se platesc la trezoreria de care apartineti cu domiciliul , chitanta sau recipisa se depune la instanta de executare unde ati fost judecat formuland o cerere
Răspuns la discuția art.336 alin.1
Buna ziua am si eu cateva intrebari am primit o condamnare la amenda penala .
1. Amenda penala cat timp se vede in cazier si daca exista atasat amenzi si vreun termen de supraveghere ?
2. Permisul se anuleaza sau se suspenda in cazul amenzi penale ?
3.In caz de anulare trebuie sa fac vreo cerere la Politie pentru anulare lui ?
4.Eu am platit amenda penala toata odata dupa ce a ramas definitiva sentinta am depus chitanta plus cerere la judecatorie alte cereri sau acte mai trebuie depuse ce mai am de facut in continuare ?
In sentinta nu scrie nimic de anularea permisului .

Ora estimata: 08:30
Complet: PENAL 1 - AP
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. art. 336 alin 1, cu aplicarea art. 61 alin. 4 lit. c C.pen. şi art. 396 alin. 10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul TUDORACHE ŞTEFAN-VLAD, cuantum de 4.050 de lei (sumă rezultată din înmulţirea unui nr. de 135 de zile –amendă cu suma de 30 de lei corespunzătoare unei zile- amendă) pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului (faptă din 06.09.2016). Atrage atentia asupra dispozitiilor art. 63 C. pen., respectiv, dacă persoana condamnată, cu rea-credinta, nu execută pedeapsa amenzii stabilită prin prezenta (în cuantum de 4050 lei), numărul zilelor-amendă se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoarea. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen., obligă pe inculpat la plata sumei de 700 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22.03.2017.
Document: Hotarâre 657/2017 22.03.2017

Va rog daca sunteti amabili ce trebuie sa mai fac in continuare ca sa imi recuperez permisul si sa scap de cazier multumesc frumos o zi buna .
Buna ziua am si eu cateva intrebari am primit o condamnare la amenda penala .
1. Amenda penala cat timp se vede in cazier si daca exista atasat amenzi si vreun termen de supraveghere ?
2. Permisul se anuleaza sau se suspenda in cazul amenzi penale ?
3.In caz de anulare trebuie sa fac vreo cerere la Politie pentru anulare lui ?
4.Eu am platit amenda penala toata odata dupa ce a ramas definitiva am depus chitanta plus cerere la judecatorie alte cereri sau acte mai trebuie depuse ce mai am de facut in continuare ?
In sentinta nu scrie nimic de anularea permisului .

Ora estimata: 08:30
Complet: PENAL 1 - AP
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. art. 336 alin 1, cu aplicarea art. 61 alin. 4 lit. c C.pen. şi art. 396 alin. 10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul TUDORACHE ŞTEFAN-VLAD, cuantum de 4.050 de lei (sumă rezultată din înmulţirea unui nr. de 135 de zile –amendă cu suma de 30 de lei corespunzătoare unei zile- amendă) pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului (faptă din 06.09.2016). Atrage atentia asupra dispozitiilor art. 63 C. pen., respectiv, dacă persoana condamnată, cu rea-credinta, nu execută pedeapsa amenzii stabilită prin prezenta (în cuantum de 4050 lei), numărul zilelor-amendă se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoarea. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen., obligă pe inculpat la plata sumei de 700 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22.03.2017.
Document: Hotarâre 657/2017 22.03.2017

Va rog daca sunteti amabili ce trebuie sa mai fac in continuare ca sa imi recuperez permisul si sa scap de cazier multumesc frumos o zi buna .