avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Andreiush

Activitate Andreiush

Buna ziua, am avut CM din data de 22.01-26.01 (5 zile). La munca pe grafic si pe pontaj am fost trecut doar 4 zile deoarece pe data de 24 a fost liber.
Intrebare : eu muncesc in program tura ( zi, noapte, si weekend ).Este corect cum am fost pontat? Zilele libere nu se poteaza cu 8h ( CM )?
Multumesc.
Răspuns la discuția Ore Suplimentare
Am inteles. Unde lucrez eu suntem 6 persoane, toti suntem in aceeasi situatie , un coleg a facut sesizare in termenul de 3 ani si a primit raspuns pozitiv ( au fost platite acele OS) , in cazul asta nu trebuia sa se plateasca si pentru restu de salariati (5) ? In cazul nostru cei 3 ani au trecut , daca colegului i-au platit OS , ce putem sa mai facem acuma?
Va multumesc.
Daca am avut ore suplimentare efectuate acum 4-5 ani care nu au fost compensate prin liber sau plata, pot sa cer acum sa fie platite?
Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca ca reprezentant al salariatului poate sa faca parte cineva care este membru in Biroul Operativ al Sidicatului.
Rog un raspuns cu da sau nu dpdv juridic.
Multumesc.
Răspuns la discuția Sambata si Duminca
Iulian Manea a scris:

In lipsa CCM, drepturile salariatului sunt trecute in CIM sau in ROI. Bineinteles, peste toate e legea.

Rog un raspuns mai clar. Cum se plateste sambata si duminica. Si daca firma era obligata sa treaca in CIM acest spor de sambata si duminica. Multumesc
Buna ziua, Lucrez de 21 ani la o firma unde pana acuma 1 luna am avut CCM, de 1 luna am ramas fara CCM deoarece nu mai avem sindicat reprezentativ. Eu lucrez in ture ( program non - stop 12h zi 24 h liber, 12h noapte 48 h liber ) pana acum conform CCM sambata si duminica era platita cu 100%. Acuma fara CCM am intrat pe Codul Muncii. Doresc sa preceizec ca daca sunt de serviciu 12h sambata de zi , duminica intru de noapte 12h.
1.Doresc sa`mi spuneti cum trebuie platita sambata si duminica. Acest spor de sambata si duminca nu se afla trecut in CIM cum spune si legea " se plateste cu un spor conf CCM sau CIM"
2. Doresc sa`mi spuneti daca acest spor pe care eu il primesc de 21 ani , nu trebuia trecut in CIM ( a fost un spor cu caracter permanent timp de 21 ani)? pe care de altfel banca unde am imprumut la luat in calcul.
Răspuns la discuția Reangajare pe post de Director
Multumesc pentru raspuns.
Suntem in sectorul bugetar si a fost pus fara examen.
Ce se poate face in cazul asta??
Multumesc.
Directorul unde lucrez eu a iesit la pensie , dar a fost reangajat ca pensionar tot pe functia de Director.
Care este procedura legala in acest caz.
Multumesc