avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate Anna94

Activitate Anna94

Bună seara. În luna martie am început colaborarea cu o firmă pentru obținerea unei finanțări nerambursabile prin programul Start Up. Am stabilit care sunt onorariile, pe care le-am și achitat ulterior în baza unui contract și a unei facturi. Din cauza acestei perioade nefavorabile programul nu s-a mai finanțat. As dori și eu sfat, având în vedere că acest program nu s-a mai deschis, exista posibilitatea de a-mi recupera banii? Va mulțumesc! Seară frumoasă!!!
Răspuns la discuția Respingere dosar de pesionare
Multumesc frumos de sfaturi.Le voi lua in considerare
Răspuns la discuția Respingere dosar de pesionare
Cunosc situații asemănătoare cu cel al mătușii mele adică persoane care nu au lucrat nici măcar o zi și se pot descurca câtuși de puțin pe cont propriu și beneficiază de acesta indemnizație (pensie)
Răspuns la discuția Respingere dosar de pesionare
Este incapabila de muncă. Este asa din naștere, nu se poate deplasa, manca singură, vorbi, depinde în permanență de cineva.
Buna ziua.Am si eu o nelamurire si as vrea sa va rog,daca puteti sa ma lamuriti si pe mine.Am o matusa cu Handicap grav din nastere,nu este capabila sa se descurce singura din niciun punct de vedere.De curand in numele ei,parinti mei au depus un dosar de pensionare .Dosarul a fost respnis pe motiv ca nu a cotizat la fondul de pensii.Tinand cont ca ea nu a fost capabila sa munceasca cum putea cotiza la fondul de pensii?As dori sa stiu daca se mai poate contesta decizia Casei de pensii sau este ceva corect faptul ca au respins dosarul?
Mulțumesc !
Răspuns la discuția Pensie sociala


Carp Mircea a scris:

Nu exista pensie de handicap.
Exista:
1)Pensie de invaliditate
2)Indemnizatie de handicap
Cele doua se pot cumula

Detalii pensie invaliditate:

[ link extern ]



Beneficiază de pensia de invaliditate, însă de cea de a doua nu poate beneficia din cauză că doamna doctor nu accepta dosarul. De 2 luni tot mergem cu acest dosar la dansa și de fiecare data ne cere altceva. Ultima data când a m fost ni s-a spus ca nu se mai fac aceste pensi sociale adică indemnizații de handicap ci ca ii va face pensie de urmaș de la bunica mea. Efectiv nu știu unde să mai merg și de aceea am cerut ajutorul aici
Bună ziua. Am și eu o nelămurire. Mătușa mea e încadrată în gradul 1 de handicap și doctora unde i s-a revizuit dosarul încadrare în gradul de handicap iau sfătuit pe părinții mei sa facă pe lângă pensia de handicap și o pensie socială, însă doamna doctor de la expertiza susține că nu se mai fac pesi sociale. Făcând abstracție de faptul că i-a plimbat dintr-un doctor în altul pentru niște referate medicale în care de fiecare data găsește "bube inutile". As dori să știu și eu ce pot face. Unde as putea merge sau vorbi sa rezolv aceasta problemă? Efectiv am obosit de ignoranța aceste doamne doctor. Va mulțumesc
Răspuns la discuția Afacere online
Mulțumesc frumos
Discuție Afacere online
Buna seara!Doresc sa deschid un mic magazin online si inainte de a incepe vreau sa stiu ce implica din punct de vedere legal.Ce as avea nevoie pentru al deschide si pentru a funationa in mod legal?Multumesc
Răspuns la discuția Pensie sociala


Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii. matusii.

03.11.1962,am uitat să menționez că are handicap din naștere