avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu12345

Activitate Silviu12345

Răspuns la discuția AM NEVOIE URGENT DE AJUTOR !
Ce inseamna acest ordin de protectie, in ce consta si cum il pot solicita ? Va multumesc pentru raspuns

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu contează că are sau nu mutație,impreuna cu mama dvs puteti solicita un ordin de protectie încercând să faceti dovada violențelor exercitate împotriva voastră.

Răspuns la discuția AM NEVOIE URGENT DE AJUTOR !
Stau la casa parintilor, mama mea este proprietar acolo, tata nici nu are mutatie.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:


Silviu12345 a scris:
...stau cu prietena mea la mine...


La cine stați, mai exact? Sunteți (co)proprietar al casei? Cui îi aparține dreptul de proprietate?


Buna seara, am si eu o problema cu tatal meu care ma terorizeaza si vrea sa ma dea afara din casa. El nu are mutatie aici, este casatorit cu mama mea si de 23 ani sta in casa aceasta dar nu are mutatie. Eu am 21 ani, stau cu prietena mea la mine, ea are 17 ani iar tatal meu face mereu scandal si vrea sa ma dea afara pe motiv ca de ce vin cu fata asta la mine acasa si ca de ce nu contribui la intertinerea casei financiar. Eu am serviciu , lucrez , i-am dat mamei mereu bani cand am luat salariul insa el vrea mai mult iar pe prietena mea nu o suporta prin simplul fapt ca este minora si ca de ce nu mi-am luat una cu servici care sa aduca banii in casa. In fiecare zi face scandal , ultima data s-a imbatat si a trantit , a distrus lucruri prin casa, mama mea a facut un atac de panica, am fost cu ea la spital si a internat-o in acea seara din cauza lui acolo pentru ca zicea ca daca cineva il da afara din casa el o sa ne dea foc la toti. Toti vecinii il aud cand fac gura si tipa si urla, nu are nimeni ce sa ii faca si cum sa il calmeze, eu cred ca are probleme la cap, pur si simplu nu te poti intelege cu el, zice mereu "te-ai insurat, ia-ti femeie cu servici, cumpara lemne, cumpara mancare , plateste facturi , aici nu stai". Exista vre-o posibilitate sa pot scapa de el ? ma pot duce la politie sa le zic ca el nu are mutatie aici si ca face mereu scandal si ma terorizeaza? Ce este de facut in acest caz? va rog frumos sa ma ajutati, o sa o iau cu capul din cauza lui, nu il mai suport.
Răspuns la discuția PLANGERE FALS SI UZ DE FALZ
Va rog, ma poate ajuta cineva ?
Buna ziua, mi-a fost facut un contract de munca fictiv si am fost angajat fara stirea mea la o firma de paza de catre matusa mea, in momentul in care ea m-a angajat eram in somaj si mi-a fost oprita indemnizatia de somaj deoarece dânsa m-a angajat la firma de paza cu care este asociata. Intre timp am facut sesizare la ITM si plangere la parchet pentru ca m-a angajat fara voia mea. Cei te la ITM au sesizat cele intamplate si i-au dat termen 15 zile celor de la firma de securitate sa imi plateasca lunile de somaj ramase drept despagubire, la 10 zile matusa mea a venit si mi-a inmanat 2000 ron pentru a-mi retrage plangerea si pentru a termina cu politia si ITM-ul. Am retras plangerea de la ITM, matusa mea mi-a dat banii dupa care urma sa ma duc la politie pentru a-mi retrage plangerea si de acolo, doar ca domnul comisar mi-a spus ca nu se mai poate face asta si ca o sa o trimita mai departe la Bucuresti, eu fiind din Prahova. La 2 saptamani dupa acestea matusa mea m-a oprit in trafic si m-a pus sa semnez cererea de incetare si contractul de munca, eu nestiind ca nu trebuia sa fac asta. Acum cineva mi-a zis ca pot sa devin vinovat si toate sa se intoarca asupra mea deoarece plangerea de la politie a ramas in vigoare si ca am mintit organele de politie in legatura cu falsul facut, pot pati ceva ? Va rog frumos daca mai aveti nevoie de detalii astept un raspuns in comentarii, multumesc.
Răspuns la discuția FOLOSIRE DATE PERSONALE
Am fost la ITM Prahova iar cei de acolo mi-au zis sa le scriu un mail celor de la ITM Ilfov deoarece firma este din Ilfov, am trimis mail si nu am primit inca un raspuns.
Buna ziua, in urma cu 2 saptamani am fost rugat de catre unchiul si matusa mea sa le conduc duba cu agenti de securitate pana la bucuresti si inapoi deoarece unchiul meu a ramas fara permis de conducere. Ei colaboreaza cu o firma de securitate "Akyle security" si duc agentii de la Valenii de Munte la Bucuresti cu 2 dube 8+1. Am facut cele 3 curse, toate bune si frumoase urmand ca dupa o saptamana sau doua sa le spun daca vreau sa ma angajez ca agent de securitate la firma cu care ei colaboreaza, in momentul acela eu eram in somaj. Dupa o saptamana i-am sunat sa le zic ca mi-am gasit job in alta parte si ca nu mai sunt interesat de postul de agent de securitate. Nu a fost nici o problema, i-am ajutat cu acele curse cu duba pana la Bucuresti dupa care fiecare si-a vazut de treaba lui, pana cand acum o saptamana am fost la AJOFM sa pun viza la somaj, mare mirare a fost cand domnul de acolo m-a intrebat daca m-am angajat, eu i-am spus ca nu m-am angajat la care dansul mi-a spus ca figurez la o firma de securitate "X Guard Security", nici vorba de "Akyle Security" am plecat cu coada intre picioare si cu indemnizatia de somaj oprita. Matusa mea cand am fost sa fac acele curse la bucuresti cred ca mi-a luat buletinul si i-a facut o poza si m-a angajat la firma aceea de paza deoarece nu am vrut sa ma duc sa ma angajez la firma aceea de paza si m-au angajat cu rea intentie ca sa pierd indemnizatia de somaj. Eu nu am fost nicaieri, nu am semnat nici un contract, nimic, cum este posibil sa ma angajeze asa ? Am scris aici povestea mea pentru ca as vrea sa le fac plangere pentru folosirea datelor mele personale, dumneavoastra ce ma indrumati ? Am vre-o sansa sa ii fac sa plateasca pentru raul facut si sa imi recuperez banii pe lunile care urmau sa iau somaj?
Eu m-am inscris si la scoala de soferi C si E stiind ca am bani sa achit scoala din banii de somaj, acum sunt nevoit sa renunt deoarece nu mai am bani si m-am certat si cu parintii mei. Ce ma sfatuiti sa fac ?
Buna ziua. Am avut si eu un accident rutier pe data de 02.06.2017 soldat cu "victime". Abia acum cateva zile mi-a venit hotararea judecatoreasca in care mi se comunica faptul ca s-a clasat cauza adica ne-a scos pe amandoi conducatorii autovehicolelor vinovati (culpa comuna). Eu am fost sanctionat cu suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile fara drept de sustinete a examenului pentru reducerea pedepsei, in schimb celalalt conducator implicat in accident nu a fost sanctionat cu nimic. Acum, intrebarea mea ar fii urmatoarea : as putea face contestatie la decizie pentru a mi se oferi grefa pentru restituirea permisului pana la solutionarea contestatiei mele? Tin sa mentionez ca desi accidentul a fost incadrat cu victima, persoana respectiva nu a avut nimic altceva decat un atac de panica la care a cerut interventia ambulantei, fara zile de spitalizare, fara certificat medico-legal.
Răspuns la discuția Dat in judecata calomnie
Si pot pati ceva ? Fapta s-a intamplat acum 3 zile , vad ca apele s-au mai calmat. Baiatul respectiv tot imi zice ca ma va face sa platesc pentru ceea ce am facut , pe site-ul acela nu apare nici o semnatura de a mea , nici numele , ba din contra screi si "PRANK" adica farsa. Exista riscul de a ajunge in instanta pe chestia asta ?
Buna seara , am si eu o dilema , pe facebook era o aplicatie care creea o stire falsa (CREATE PRANK) , puteai pune titlul stirei , o poza si descrierea stirei , am facut o stire despre un prieten cum ca ar fii gay iar mama lui a aflat si a mers la politie si a spus ca ma dă in judecata pentru calomnie. Pot suporta ceva consecinte ? Am vrut sa fie doar o gluma dar mama sa a luat-o prea in serios