avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate tudor2017

Activitate tudor2017

Buna ziua , ma puteti ajuta si pe mine cu minuta tudortaf91@gmail.com . Va multumesc mult!
Va multumesc frumos pentru raspuns , multa sanatate !

trandafir2 a scris:

Beneficiul legii este un beneficiu si se aplica indiferent daca pedeapsa este in individualitate sau contopita, adica conditiile de detentie nu s-au modificat prin contopirea pedepselor. DAR, cele 144 de zile nu se vor scadea de doua ori, asta va este clar banuiesc.

S-au contopit pedepsele si s-a emis un nou mandat .

trandafir2 a scris:

S-au contopit mandatele fara sa se contopeasca pedepsele sau
s-au contopit pedepsele si s-a emis un nou mandat de executare?

Am beneficiat de 144 zile in baza legii 169/2017 si am fost eliberat conditionat . In 2020 am mai primit un mandat de inchisoare care a fost contopit cu primul mandat . Mai pot fi scazute cele 144 zile din actualul mandat ? Va multumesc !
Răspuns la discuția Prescriptie inselaciune
Cat timp are la dispozitie ? se poate face in orice judet ? Multumesc
Buna ziua , un prieten a fost condamnat azi 2.07.2020 pentru inselaciune ( Fapta facuta in 7-aprilie-2010 emitere fila cec ) suntem in 2020 iulie au trecut peste 10 ani - intrebarea mea este de ce nu s-a constatat PRESCRIPTIA la Curtea de Apel ?
Lui i-a fost adus la cunostinta ca este invinuit in acest dosar dupa 8 ani de zile .
Se mai poate face ceva in acest caz ... ?
Buna ziua , ma intereseaza daca pot inlatura un spor de pedeapsa rezultat in urma contopirii unor pedepse din vechiul cod penal ?
Concurs de infractiuni , mai multe detalii nu stiu momentan
Eu ma refer strict la cauza urmatoare :

1. SUNT IN PENITENCIAR SI EXECUT O PEDEAPSA DE 5 ani.
2. Intre timp a mai aparut un proces pe fond unde am primit mandat de arestare preventiva pentru (60 zile ) cu posibilitatea de a face contestatie.

LA CARE 2 avocati m-au sfatuit sa nu fac contestatie , pentru ca este in favoarea mea deoarece la 1 zi de inchisoare executata se considera 2-zile ( de aceea inca mai astept pareri de la alti avocati )

Va multumesc pentru raspuns. Avocata ne-a spus sa nu facem CONTESTATIE la mandatul de arestare preventiva pentru ca la 1 zi de inchisoare se calculeaza 2 zile... Nici eu nu am auzit asa ceva pana acum de aceea si intreb.