avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1127 soluții astăzi
Forum Activitate id_alyna

Activitate id_alyna

Răspuns la discuția Bilant 30.06.2012
Da. La fiecare trimestru, calculul impozitului pe profit se face pe cumulat.
Deci, daca ai profit impozabil in balanta, inainte de a impozita cu 16 %, scazi pierderea fiscala de recuperat din anii precedenti. Aceasta pierdere este cea declarata in declaratia 101 a anului 2011.
Acest calcul se face in fiecare trimestru, iar cand nu vei mai avea de recuperat, impozitezi suma rezultata cu 16% si abia atunci platesti impozit pe profit.
Răspuns la discuția TVA aprobat la rambursare
Daca introduc datele in link-ul pe care l-ati postat, mi se spune faptul ca TVA-ul a fost aprobat la rambursare, in suma de ..... .
Dar eu as vrea sa stiu cand o sa-i incasez in cont, in termen de 30, 60 , 90 zile ?
Se face vreo programare a acestor viramente?
Multumesc.
Stie cineva daca exista pe vre-un site al Ministerului de Finante o optiune in care pot verifica perioada in care voi incasa in cont TVA-ul cerut si aprobat la rambursare ?
Va multumesc.
Multumesc frumos !

Tocmai am gasit in codul fiscal art. 42 Venituri neimpozabile, art. g)

g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile şi mobile din patrimoniul personal, altele decât câştigurile din transferul titlurilor de valoare, precum şi altele decât cele definite la cap. VIII1;

Deci, nu retin impozit 16 % .
Buna ziua!
Vreau sa achizitionez pe societate niste bunuri ( care pt mine sunt obiecte de inventar) de la o persoana fizica care declara ca sunt bunuri personale.
Fac un borderou de achizitie si o dispozitie de plata ,dar trebuie sa-i retin la sursa impozit de 16 % ?
Multumesc!
Multumesc pt raspunsuri!
Le voi inventaria anual.
Mi-am pus aceasta problema pt ca aceste mijloace fixe nu mai sunt in gestiunea mea ( dar sigur ca tot eu le voi calcula amortizarea, ca si proprietar) si ma gandeam ca ar trebui sa se vada si in balanta faptul acesta.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie privind urmatoarea speta:
Am niste contracte de custodie pe care urmeaza sa le dau clientilor mei pt niste aparate cafea pe care le detin si le dau in folosinta clientilor care achizitioneaza
cafea de la mine.
Momentan, am aceste aparate in cont 2132 si le amortizez lunar ( 6811=2813)

Dupa inregistrarea contractelor de custodie, trebuie sa le trec intr-un cont de stocuri aflate la terti si merg in continuare cu amortizarea 6811=2813 sau
nu este nevoie si le pot lasa in cont 2132?
Multumesc!

Asamblez componentele si obtin niste aparate de cafea pe care le dau in custodie clientilor mei . Ei vor folosi aceste aparate pt a vinde cafeaua pe care eu le-o furnizez.
Aceste aparate, dupa asamblare, vor avea o valoare mai mica sau mai mare de 1800 lei.
Ele raman in proprietatea mea si pentru mine sunt fie obiecte de inventar (ct 303), fie ap.de masura si control ( ct. 2132 ).
Dupa efectuarea procesului verbal de custodie, le trec in ct. 351- materiale aflate la terti.

Va multumesc.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Am cumparat niste aparate vechi nefunctionale si o gramada de piese noi. Voi face un PV de asamblare si voi obtine niste aparate functionale, avand o valoare noua , mai mare decat cea initiala ( am inclus manopera s.a cheltuieli) si le voi da in custodie clientilor mei.
Eu am contabilizat aparatele vechi, piesele si aparatele nou rezultate in cont 3028.

Credeti ar trebui sa folosesc ct 345, si implicit 711, pentru a evidentia in cont 711 valoarea adaugata in urma asamblarii?
sau din moment ce eu nu voi vinde aceste aparate, ci doar imi maresc valoarea activelor, nu e obligatorii sa trec operatiunea prin ct. 345, .... 711,...3028.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Norme inchidere an 2010
Va multumesc!

Deasemenea, si normele de aplicare a OUG 117 ( ordin 150/ 2011) trebuiesc respectate.