avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra2888

Activitate Alexandra2888

Răspuns la discuția Problema intretinere
Da foloseste e-bloc.ro dar nu avem dreptul sa facem plata din aplicatie direct. Eu insa folosesc online plata instant.

vali m a scris:

Folosesc un program specializat? Va intreb pentru ca eu folosesc bloc-manager si, cand face cineva plata, se vede imediat.
Daca cineva plateste la banca, nu se vad banii imediat...nu mai spun ca nici eu nu fac extrasul decat la saptamana.

Răspuns la discuția Problema intretinere
Cand platesc din aplicatie banii intra in cont instant.

vali m a scris:

Degeaba ii dati extrasul dvs de cont . Se considera plata facuta atunci cand intra in contul asociatiei.

Răspuns la discuția Problema intretinere
Multumesc pentru raspuns. Am vorbit iar astazi cu administratorul si si-a adus aminte ca a gasit plata in extrasul de cont :)
Buna ziua!
Am si eu urmatoarea problema: in luna februarie am avut de plata la intretinere in jur de 260 lei, platind la inceputul lunii martie. In luna martie a venit de plata in jur de 210 lei. La inceputul lunii aprilie am gresit suma, platind tot 260 ron deoarece in acele zile am avut o inmormantare in familie...Ieri a venit lista cu datorie 210 lei (suma corecta care trebuia platita) desi vorbisem cu mai mult de o saptamana inainte cu presedintele problema, ii dadusem extrasul de cont. Ieri am reusit sa iau legatura si cu administratorul ( un srl, numarul de tel nu este facut public de catre presedinte) care a zis ca nu gaseste plata desi i-am trimis pe email extrasul de cont. Daca nu doreste sa ma ajute ce pot face? Multumesc
Buna ziua,

Un angajat poate avea in aceeasi luna doua contracte de munca la angajatori diferiti pe aceeasi functie? De ex daca in perioada 1-14 desfasoara la X o parte din perioada de proba, in 15 renunta la angajatorul X si din 20 incheie alt cim cu Y pe aceeasi functie. Multumesc
Răspuns la discuția Concediu
Buna ziua,

21 zile pe an. CIM cu perioada nedeterminata.
Discuție Concediu
Buna ziua,
Daca am schimbat angajatorul la 1.09.2017 la cate zile de concediu am dreptul pana acum? Patronul mi-a spus ca 6 zile dar eu stiu ca un salariat are dreptul la 1.55 zile care se rotunjesc in favoarea lui.
Va multumesc.
Buna ziua,
Detin in sectorul 6 un loc de parcare de peste 20 de ani pe care il platesc anual. Anul acesta am achitat taxa in luna septembrie iar ieri am primit prin posta un bilet prin care se mentioneaza faptul ca am pierdut acel loc pentru ca taxa trebuia achitata pana in februarie.
Exista o lege/ hotarare in acest sens?
Imi pot redobandi dreptul asupra locului de parcare?
Multumesc.
Discuție Dreptul muncii
Buna ziua.
In urma unui interviu pentru un post de farmacist am semnat un contract de munca pentru o farmacie X. In fisa postului era mentionata si obligatia de a realiza preparate magistrale stiind ca farmacia X nu are laborator. Cu cateva zile inainte de inceperea lucrului sunt anuntata ca farmacia X este ocupata sa ma voi prezenta de luni in farmacia Y pentru o perioada de o luna pentru ca urmeaza sa plece cineva din X. Se face o anexa la contractul de munca prin care se scrie ca se modifica locul de munca in Y. Observ ca nu e trecuta nicio perioada. Intreb in farmacia X cand incep activitatea si mi se spune ca acolo toate locurile sunt ocupate. Intreb si in farmacia Y ce se intampla si aflu ca de fapt se doreste ca eu sa raman in Y.
In contractul de munca se specifica o perioada de 90 de zle perioada de proba in care eu sau angajatorul poate cere demisia fara preaviz.
Anunt conducerea ca la inceputul lunii viitoare imi voi depune demisia deoarece consider fapta de inselaciune mai ales ca farmacia Y are laborator de preparare iar oferta de munca din farmacia X este diferita de cea din Y.
Mi se raspunde ca "Nu se poate asa ceva."
Are angajatorul dreptul sa imi refuze demisia? Unde ma pot adresa daca refuza sa o primeasca?
Va multumesc anticipat!