avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate byky60

Activitate byky60

Bună ziua!
Eu am atacat in instanță decizia de revizuire emisa in decembrie 2022, prin care mi se acordase indicele de corectie cu data de 6.12.2021 conform legii 670 din 2021. La fond mi s a admis contestatia in parte adica pentru 3ani in urma si nu de la data înscrierii mele la pensie anticipat partial adica 12.2009.
Daca invoc legea 113din 2021 in apel, credeți că voi avea câștig de cauza?
Multumesc pentru amabilitate!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stie cineva daca se aplică legea 113 din 2021 la diferitele constatate prin decizia de revizuire a pensiei?
Revin la întrebarea mea:
O încheiere de încetare perimare a executarii silite incompleta, poate fi atacata in instanta in procesul de contestatie la executare? Din incheiere lipsește numele debitorului si al creditorului, In art 657 lipsa acestor elemente este prevazuta sub sancțiunea nulitatii.
Reluarea executarii silite este initiata de alt executor judecatoresc.
Va mulțumesc!

byky60 a scris:

Bună ziua!
Va rog dacă ma poate ajuta cineva. Ma aflu in proces de contestatie la executare silita. Din intampinarea creditorului reiese ca exista o incetare prealabila a executării silite lucru necunoscut de mine debitor. Exista doar un procesul verbal de încetare /perimare a executarii silite, incheiat sumar pe ultima fila a contractului de credit dar lipseste numele si adresa debitorului. Putem vorbi de nulitatea acestui act de executare?

Bună ziua!
Va rog dacă ma poate ajuta cineva. Ma aflu in proces de contestatie la executare silita. Din intampinarea creditorului reiese ca exista o incetare prealabila a executării silite lucru necunoscut de mine debitor. Exista doar un procesul verbal de încetare /perimare a executarii silite, incheiat sumar pe ultima fila a contractului de credit dar lipseste numele si adresa debitorului. Putem vorbi de nulitatea acestui act de executare?
Răspuns la discuția Prescriptie executare silita
Mulțumesc mult pentru recomandare, dar a-si fi vrut o părere despre acest proces verbal de încetare /perimare conform art 371cu 5lit.b și art 389 1, este considerat act de executare, are rolul de a întrerupe prescriptia?
Contract de credit ipotecar cu BRD din 2007 neachitat, se deschide dosar de executare 2012. In 2017 se cesioneaza creanța la Kruk. In 3.04.2018 are loc licitatia, se adjudeca ipoteca, distribuirea sumelor fiind in 8.05.2018.
In 4. 08.2020 executorul intocmeste un proces verbal de încetare /perimare conform art 371cu 5lit.b, 389(1).
In anul 2022 un alt executor deschide  dosar de executare si obtine incuviintarea executarii silite in 21.06.2022 pentru restul creantei. In 6.07.2022 se înființează poprire la banca.
In termen de 15zile de la notificarea bancii(ocazie cu care am aflat de deschiderea acestui nou dosar) am facut contestatie la executare dar nu  este inca începuta judecarea.
Acestea fiind datele problemei, putem vorbi de prescripție de la ultimul act de executare?
Incetarea/perimarea facuta de primul executor in 2020 este considerat act de executare, intrerupe prescriptia?
Copilul are 14ani si urmeaza sa si faca buletin.
Parintele locuieste in Brasov cu viza de flotant , buletinul fiind emis in Botosani.Pentru a i face buletin copilului neavand dovada de spatiu, poate solicita serviciului de evidenta populatiei Brasov eliberarea unui buletin provizoriu ?
Da.

Dapix a scris:

La ce anume va referiți`? Are contul bancar blocat, și în acel cont urmează să-i fie virată despăgubirea`?

In urma unui accident de circulatie a decedat sotia.Sotul si copii minori urmeaza sa primeasca despagubiri de la o firma de asigurari .El are o hotarare judecatoreasca de executare silita in urma unui credit neachitat, deci banca are cunostiinta de aceasta situatie.
Intrebarea este cum poate sa primeasca aceasta despagubire fara a fi retinuta datoria.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am o casa cumpărată cu credit ipotecar care acum nemaiputand sa plătesc ratele este scoasă la licitație pentru executare silita.
Cum ar trebui sa procedez ca sa pot beneficia de legea dării în plata.
Menționez ca au fost programate multe licitații in vederea vânzării dar nu s a realizat vânzarea, noi rămânând în continuare sa locuim în casa.
Acum cu noua lege a locuințelor de sprijin este posibil sa beneficiem și de aceasta lege?
Vor avea primăriile bani suficienți sa cumpere toate locuințele care sant scoase la executare silita?
Va mulțumesc!