avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate EvaG

Activitate EvaG

Buna ziua. Ma intereseaza cum se pot recupera banii economisiti la cec prin carnete de castiguri in autoturisme in valoare de 5000 lei din anii 1980-90?
Buna ziua. In data de 27 iulie 2019 imi expira somajul. Am un copilas de aproape patru ani pe care trebuie sa il operez. Ma intereseaza daca in momentul incheierii somajului se suspenda calitatea de asigurat medical? Exista durata aceia de 3 luni de asigurare dupa somaj? In cazul in care ma interneaza si pe mine ca si insotitor cu copilul trebuie sa fiu asigurata? Exista posibilitatea de a fi coasigurata de pe urma tatalui copilului in cazul in care nu suntem casatoriti?
Răspuns la discuția Demersuri pentru mostenire
Sora este decedata de 20 ani iar tata de un an
Buna ziua. Tatal meu a decedat acum un an, mama de doi ani si dorim sa demaram procedurile de mostenire. Noi suntem patru surori din care una este decedata (are cinci copii). Ma intereseaza ce este de facut si cui trebuie sa ne adresam? A fost deja chemat un topograf care a facut masuratori la casa parinteasca, dar acestea nu corespund cu datele din extrasul din cartea funciara, este o diferenta de 420 mp in minus la masuratorile topografului. Ce este de facut? Sa repetam masuratorile? Sa ne adresam unui avocat?
Răspuns la discuția Informatii despre somaj
Nu, nu am flotant.
Buna ziua
Anul trecut pe 2 iulie m-am intors la lucru cu 2 luni mai devreme din concediul pentru cresterea copilului la program de 8 ore. Din 20 iulie mi-am schimbat locul de munca la o firma cu part time de 2 ore, din 1 februarie am trecut la 4 ore pana la ora actuala. In tot acest timp am beneficiat de stimulentul acordat de stat mamelor care se intorc la lucru cu 2 luni mai devreme. Din 30.06.2018 am primit decizia de concediere, dupa 20 zile de preaviz pentru ca firma la care am lucrat ca urmare a dificultatilor economice intampinate a desfiintat postul. Ma intereseaza cum pot intra in somaj cateva luni pana reusesc sa imi gasesc de lucru cu un program care imi permite sa am grija de cei doi copilasi de 5 si 3 ani? Unde si in cat timp de la decizia de concediere trebuie sa ma adresez avand carte de identitate de Timisoara dar momentan locuiesc si lucrez la Tg Mures unde doresc sa raman in continuare? Oare pe aproximativ ce suma ma pot baza daca intru in somaj, avand in vedere ca am avut un loc de munca part time?
Buna ziua.
Sunt angajata part time cu 2 ore pe zi, cu salar minim pe economie. Ma intereseaza ce contributii am de platit la stat atat eu cat si angajatorul?
Răspuns la discuția Dreptul la concediu neefectuat
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru promptitudine!
Buna ziua. Am o nelamurire in privinta concediului neefectuat. In anul 2013 am avut 10 zile de concediu din cele 21.
Pe 1Mai 2013 am plecat in prenatal (14.06.2013 am nascut) si din 2 August am intrat in concediu de cresterea copilului.
Pe 14 Mai 2015 am revenit la lucru (insarcinata in 6 luni cu al doilea copil)am primit 6 zile de concediu de odihna si apoi am intrat in concediu medical, prenatal, (03.09.2015 am nascut al doilea copil)postnatal si din 14 octombrie am intrat in concediu de cresterea copilului pana la 2 ani. Pentru anul 2015 nu am avut nici o zi de concediu de odihna.
Din 3 Iulie 2017 ma reintorc la lucru cu 62 zile mai repede inainte de a implinii copilasul 2 ani pentru a beneficia de stimulentul acordat de stat.
Intrebarea mea este de cate zile de concediu de odihna beneficiez?
Astept cu nerabdare raspunsul!
Multumesc frumos anticipat!