avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate marianachelariu

Activitate marianachelariu

In cartea de munca este consemnata perioada lucrata 04.1986-04.1989, rubrica salarii fiind barata. Asa se completau carnetele atunci, fara a fi precizat salariul? Va multumesc. !
In cartea de munca in dreptul primilor trei ani de activitate nu este mentionat salariul Pentru calculul pensiei trebuie cautata arhiva angajatorului pentru a obtine adeverinta privind veniturile realizate in respectiva perioada (1986-1989)? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Partea reclamanta era dispusa sa aduca documentele intr-o zi aleasa de ea (la data convocarii nefiind in tara) si am considerat ca nu-i corect sa-mi predea pachetul de documente fara a participa la data convocarii, moment in care se consemneaza in procesul verbal modalitatea de comunicare si transmitere a documentelor pe perioada desfasurarii expertizei. Am ales sa reconvoc partilor si am si trimis scrisorile. Am procedat corect? Puteam sa preiau pachetul de documente fara reconvocarea partilor? Sunt la stadiul de incepator si n-as vrea sa gresec. Va multumesc pentru raspuns si pentru intelegere.
Cu o zi inainte de data convocarii partilor am fost anuntatata de parti ca nu vor participa in locul, ziua si data convocarii fiecare motivand cumva neparticiparea. Reclamantul are de pus la dispozitia expertului un numar semnificativ de documente. Trebuie facuta o noua convocare a partilor? Cum este corect? Va multumesc anticipat!
Referitor la o expertiza contabila judiciara: Reclamantul nu pune la dispozitia expertului contabil documentele financiar-contabile necesare solutionarii cauzei (cele anexate la dosarul cauzei nu sunt suficienete pentru solutionarea cauzei). Din studiul dosarului cauzei s-a constatat ca aceste documente ar putea fi obtinute in totalitate de la persoane terte, parteneri de afaceri ai reclamantului. Va rog sa-mi spuneti daca este posibil si daca exista vreo procedura de urmat pentru a obtine aceste documente de la persoanele terte sau se incheie printr-un raport printr-un raport de imposibilitate de efectuare a expertizei ? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
S-a emis o prima factura catre agentul colector de deseuri ambalaje reprezentand valorificare in scopul indeplinirii obiectivului individual. Firma colectoare nu are si calitatea de agent reciclator. Deseurile preluate urmeaza a fi predate de catre agentul colector catre agentulagentii reciclatori. Intrebare: Cand se declara la Mediu descarcarea din gestiune a deseului ambalaj? Nu am inca dovadainformatia predarii catre agentulagentii reciclatori (CUI, tip deseu, cantitatea.. ) in scopul declararii trasabilitatii. Trebuie sa declar si datele agentului reciclator sau numai predarea catre agentul colector?
Prin ce se diferentiaza delegarea in strainatate de detasarea in cadrul serviciilor trannationale?