avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate DANIELA1915

Activitate DANIELA1915

Am doua internari în data de 2 iunie 2016 și 22 iunie 2016.!Unde găsesc lege unde să specifice condițiile?S-a constituit dosarul interdictie la judecătorie 3693/308/2017 în data de 3 noiembrie care a trimis la parchet pentru investigatii, iar la parchet s-a constituit dosarul 185/IV/7/2017.Am fost citată la parchet pentru punere sub interdicție.Dosarul nu este înregistrat în ECRIS.La parchet au spus că nu pot vedea cercetarile efectuate de parchet.Nu au fost trimise nici in dosarul de interdicție.Îmi zice că pot beneficia de avocat dacă nu mi se dă din oficiu.Dar nu stiu unde trebuie să depun cerere de numire a unui avocat din oficiu.În dosarul 3693/308/2017 sau la dosarul 185/IV/7/2017.?
În data de 3 noiembrie 2017 s-a constituit dosar interdicție 3693/308/2017 care este un dosar fantomă pentru că nu este pe site, nu are stampila instantei.În data de 13 februarie 2018 am primit citatie de la parchet pentru dosarul nr.185/IV/7/2017 să mă prezint în data de 28 februarie 2018 pentru punere sub interdicție.Prin urmare au inregistrat dosarul în 7 aprilie 2017 înainte de depunerea cererii de chemare in judecată și eu o să prezint in data de 28 februarie la proces pentru un dosar antedatat.Vor să-mi emită in fals interdicția cu anul 2017.
Vreau sa depun plângere penală dar nu stiu împotriva cui, impotriva procurorului sau a parchetului și unde să o depun.
Am fost în București să vorbesc cu un avocat și în mod organizat a venit un echipaj de la Serviciul de Ambulantă Bucuresti Ilfov care mi-au spus in fata că imi inscrie in fals o fisa de urgentă.Am facut plâângere la politie mi-a dat nr de inregistrare apoi raspunsul a fost dat la un alt numar de inregistrare.Mi-au schimbat data de inregistrare aplângerii cu data de 6 noiembrie ca sa pară că eram in Bucuresti la acea data, pentru ca in Judecatoria Sighișoara sa poata emite
citatie pentru curatelă pentru faptul ca am disparut.Politia Sighișoara nu ma caută evident.trebuie sa depun plângere neaparat pentru antedatatrea dosarului asta.
Am primit o citatie de la parchet pentru un dosar antedatat.Împotriva cui fac plângere parchetului sau procurorului pentru antedatarea dosarului și în ce încadrare juridică să dau faptei?
AM DAT O PRIMA DECLARATIE LA DIICOT IN DATA DE 13 OCTOMBRIE 2017 IAR NUMARUL LA CARE MI S-A ATASAT DECLARATIA UNDE MI S-A SPUS CA MAI POT ATASA ESTE DIN DATA DE 1 AUGUST 2017.UNDE ,CUM CER VERIFICAREA DACA NUMARUL ASTA EXISTA.CE FAC IN ACEST CAZ?DACA PRIMA DECLARATIE AM DAT-O IN DATA DE 13 OCTOMBRIE ATUNCI NUMARUL SUB CARE A FOST INREGISTRATATA TREBUIA SA FIE EMIS DATA DE 13 OCTOMBRIE.UNDE CER VERIFICARE?SI CE SA SPUN?
Eu am gasit pe portalul just.ro judecătoria Sighisoara dosare cu acelasi obiect interdicție.Am vazut si dosare cu obiect curatela si dosare cu obiect adoptie.Dosarul meu obiect interdictie nu este, doar dosarul curatela.Deci doar dosarul meu este confidential?!
Am doua dosare unul pentru interdicție si unul pentru curator special.Dosarul pentru interdictie nu il gasesc inregistrat pe site, judecatoria refuza un răspuns, cererile nu au fost regularizate de judecător, spun toate acestea la termenul de judecata si cer anularea cererii judecătorul zice ca nu.Cer probe parintilor mei dar nu accepta judecătorul, nu m lasa sa vorbesc si nu accepta nimic din ce cer.Spun ca doresc anularea cererii ca am dovezi ca nu eram disparuta ,motivul care l-au pus pentru curator special, judecătorul nu accepta.Eu am dovezi ca cererea nu e semnata de parte, că copiile nu sunt certificate de parte, ca in probatoriu nu depun nimic partile pentru solicitarea curatorului special.Cine poate dispune anularea cererii pe motivele invocate.Cui să ma adresez, sa arat citatia si atasamentele si sa solicit anularea cererii.Spun ca curatorul special se face cu acordul partii iar eu nu sunt de acord.Imi spune sa gasesc alt curator.Dar eu nu sunt in situație de a avea nevoie de curator special.Cui ma adresez?Avocatul imi spune sa spun eu iar judecatorea spune ca sa vorbeasca avocatul pentru ca nu- convine ce spun eu.Ce as putea face?Iar avocatul a zis ca daca nu e pe portal dosarul insemna ca nu e inregistrat in ecris.Unde pot verifica?
Pe cerere e doar semnatura mamei si a tatalui nu desi amindoi ma dau in judecata, probele nu sunt certificate de parte, in cererea de judecata nu mentioneaz[ concret actele pe care isi sustin afirmatia,,spun doar referate medicale si bilete de externare din spital iar la dosar depun doar un certificat si un referat, nu este pe comunicare parafa sefului instantei.Regularizarea cererii de chemare in judecata s-a facut de acelasi complet din prima sedinta?In sedinta presedintele intreaba cit credeti ca va dura procesul?Sora mea zice 2 luni, eu spun ca nu ma pot pronunta, ca nu stiu.In incheierea de sedinta scrie eu las la aprecierea instantei durata de solutionare a cauzei.Deci a scris altceva decit am zis.Pot face plingere penala?Unde pot face pentru fasuri in scrisuri.
Vreau sa depun la Inspectia judiciara o plăngere împotriva Președintelui instantei,completului de judecata, grefierului, agentului procedural pentru abuz in serviciu, pentru nerespectarea NCPC cu privirea la inregistrarea si emitere documentelor pentru dosarul civil in care sunt parte, profitând de faptul ca eu nu cunosc procedura.Cum aflu numele presedintelui si acestor persoane care sunt implicate pentru a le reclama?
In aceeasi zi familia mea ma da in judecata in data de 3.11.2017pentru punerea sub interdictie se formeaza dosarul 3693/308/2017 si depune si cerere de curatela mintind ca sunt disparuta si se formeaza dosarul 3694/3018/2017tot in data de 3.11.2017 pentru curatela.Mi se emit si comunicare adresa si citatie in data de 7 noiembrie 2017.Citatia vine prin agent procedural in data de 8.11.2017 pentru dosar 3694/3018/2017 curatela pentru termen de judecata data de 14.11.2017.In data de 10.11.2017 gasesc in posta Comunicare adresa pentru dosar nr.3693/308/2017.Deci si comunicarea si citatia sunt emise in aceeasi zi dar imi ajung in zile diferite.Pe Comunicare adresa nu am parafa sefului instantei(stampila) doar semnatura grefier.Cererea de chemare in judecata nu e semnata de ambii parinti si nici de curatela nu e semnata si de tatal meu.In probatoriu ca nu ma gasesc depun tot referat medical si scrisoare medicala.Pe ambele plicuri este imprimat posta romana.Nu mi se acorda timp sa depun intimpinare.Doresc sa stiu unde gasesc procedura de instituirea a curatelei pentru persoana disparuta, ce dovezi trebuiau aduse.Si daca nu am stampila si semnatura sefului instantei,nu este semnatura tatalui meu iar documentele medicale sunt depuse doar in copie xerox si nu scrie conform cu originalul,ce pot face ptr a declara nule dosarele?Presedinta nu a respectat NCPC,de inregistrare si verficare a cererii,a inscrisurilor, curatela...In datade 3 noiembrie se depun cererile iar in data de 7 se emite si comunicarea si citatia.
Daca si angajatorul si ITM refuza eliberarea datelor dinRevisal ce facem?Eu sunt in aceasta situatie?