avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate Bancheru

Activitate Bancheru

Buna ziua!
Sotia mea este calificata ca tehnician mseur.
Dorim sa ne deschidem un PFA pe aceasta calificare dar nu stim pe ce cod CAEN trebuie sa infiintam PFA-ul.
Ca si module de masaj sotia are calificare in masaj terapeutic si reflexogen.
Astept cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra.
Cu stima
Andrei Rez
Buna ziua!
Mama mea a facut testament in favoare fratelui meu,pentru apartament,in fapt o garsoniera.
Pe mine nu m-a trecut in testament.
Mentionez ca ambii parinti au decedat,iar garsoniera este singurul imobil care a ramas dupa ei.
Doresc ca sa anulez acel testament ca si eu sa am acces la masa succesorala.
Cum se procedeaza?
Cu stima Andrei.
Discuție Nelamurire
Buna ziua!
In anul 2015 am cumparat un apartament prin programul Prima Casa. In anul urmator avand ceva diferende cu dezvoltatorii imobilului in care am cumparat apartamentul am sesizat Inspectoratul de Stat in Constructii(I.S.C.).
Tote bune si frumoase pana am primit o adresa de la I.S.C. prin care eram informati(toti locatarii din imobil)ca dezvoltatorii nu au invitat Inspectoratul in Constructii,nici la inceperea lucrarilor dar nici la finalizarea acestora.
O alta treaba calumea este ca dezvoltatorii au construit altceva fata de ce este in proiect(actele depuse la primarie pentru obtinerea autorizatiei de constructie) si pe aceta tema I.S.C.-ul a sesizat Politia Locala pentru a face certari pe aceasta speta.
In al treilea rand,la momentul definitivarii actelor nu am semnat nici un proces verbal de receptie al apartamentului.Deasemenea nu avem nici un proces verbal de finalizare al lucrarilor la imobil.
Si acum intrebarea: La banca cu care am facut actele si am primit finantarea,nu mi-a fost solicitat nici un act care sa dovedeasca ca apartamentul este gata,finalizat,ca blocul este locuibil,cu toate ulilitatile in functiune,din acest punct de vedere oare nu este o incalcare a legii,de catre banca?
Singurul act care mi-a fost solicitat este acea intabulare.

Cu stma Andrei Rez.
Răspuns la discuția Apa nepotabila
Buna ziua! In proiect putul(suntem alimentati din put)trebuia sa aiba 60 de metrii,in realitate fiind forat doar la 9 metrii,iar apa contine bacterii coliforme,conform analizei pe care am facut-o.Indicatorii Nitrit si Nitrati sunt depasiti dar si duritatea care este foarte mare. Dezvoltatorul trebuie sa asigure apa pentru uz uman(adica ori sa faca racord de apa la oras,ori sa monteze inst de tratare a apei provenita din panza freatica)?
Buna ziua! Am constat ca dezvoltatorii nu au respectat proiectul blocului in care ma-m mutat! Am constatat ca exista diferente foarte mari intre proiect si constructiea efectiva! Deasemenea va rog frumos sa imi spuneti care sunt conseciintele neanuntarii I.S.C.la momentul inceperii constuctiei,in urma obtinerii autorizatiei de constructie?Mentionez ca ISC nu a participat la nici una din etapele prevazute de lege,pana la momentul vanzarii apartamentelor.
Discuție Apa nepotabila
Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti in baza carei legi,un dezvoltator imobiliar este obligat sa asigure apa pentru uz uman,intr-o cladire pe care o va construi? Daca nu asigura apa de uz uman,care sunt conseciintele?