avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Activitate bassu86

Activitate bassu86

Aceste referate, dupa ce sunt intocmite trebuiesc semnate de amble parti ( angajator si angajat)? Sau semneaza doar angajatorul, ca in cazul asta se paate tezii cu 5 referate din senin fara ca ea sa stie ceva de ele. Si daca ea nu le semneaza, are vreo valoare?
Se pare ca angajatorul a gasit o solutie sa o dea afara si el sa scape cu fata curata. Ii intocmeste referate, adica pentru orice lucru pe care-l deranjeaza ( ca a stat prea mult la baie, ca tine cotul pe tejghea si alte lucruri de genul) ii intocmeste un referat. Prin contractul individual de munca, angajatorul poate desface contractul de munca daca salariatului i se intocmesc 3 referate. Deci...?!?!?

Ce e de facut?
Am si eu o problema.
Prietena mea lucreaza la un magazin cu articole de imbracaminte. Magazinul se afla in complezul Orizont 3000 ( Brasov) iar depozitul se afla in complexul Carpatex ( Brasov). Prin contractul ei de munce, ea este obligata sa mearga de 2 ori pe luna la depozit pentru selectarea si etichetarea produselor. In realitate este chemata de cel putin 7-8 ori pe luna, este tinuta mai mult de 8 ore ( cat ar fi programul de lucru in mod normal), nu este platita in plus pentru acele ore iar comportamentul patronului fata de ea ( si de alte angajate) este unul de stadion ( injurii, tipete, bruscari , jigniri la adresa ei in fata altor angajati , e.t.c. ), acest comportament este unul de zi cu zi, nu este unul provocat, aceasta este natura patronului.
Ieri seara, dupa ce a plecat de la depozit, a primit un sms din partea unei angajate de la depozit cu urmatorul mesaj: "- Maine la 8: 30 la depozit, fara comentarii ! " (avand in vedere ca toata saptamana a fost schimbul de mijloc, adica de la 12:00 la 18:30 ).
Neputand sa se conformeze programului impus ( pentru ca avea alta treaba in acea zi) , nu sa prezentat la ora impusa prin sms. Drept urmare, patronul a obligato sa-si semneze demisia, in caz contrar ii desface careta de munca cu litera "i".

Ce e de facut in acest caz? Cum poate pleca de acolo fara ca acel patron sa-i desfaca careta de munca cu litera "i" ?
Răspuns la discuția amenintara cu viol si bataie
multumesc mult de tot pentru sfat...
Răspuns la discuția amenintara cu viol si bataie
bun...fac reclamatie.Dar problema e cu stiu cum il cheama defapt...stiu doar porecla..si martori ....nimeni nu vrea sa sa zica nimca(de frica)
Răspuns la discuția fara acte
multumesc mult de tot.asa voi face.
Discuție fara acte

am si eu o problema...anul trecut prin octombrie...am vandut automobilul personal(dacia 1310 Bv-04_joa) unui tip...
si la mica intelegere am stabilit ca in maxim 1 luna se prezinta la politie pentru a face actele necesare.banii pe masina iam primit...am si contractul de vanzare cumparere.Dar problema este ca nici pana in ziua de azi nu sa prezentat sa facem actele.asigurare nu mai are din luna noiembrie.Cartea masinii in original este in posesia mea...dar nu si talonul.Nu stiu cum sa fac sa il oblig sa semneze actele pentru transferul de proprietate.va rog sa ma ajutati.
NU stiu cum sa fac...prietena mea lucreaza la o argintarie intr-un complex foarte mare din brasov....acum 4 ile a fost amenintata de un individ cu bataia si ulterior cu viol.cei care se ocupa de paza in acel complex nu fac nimica.ideea e ca tipul nu e la prima fapta de genul,ii tot face vizite la locul de munca..ii vorbeste foarte urat,aducandu-i injurii chiar daca sunt oameni de fata.si nu stiu ce sa fac....imi este frica de ce i sar putea intampla..ce pot sa fac.nu stiu nimic de acest individ, nimeni nu stie sau nu vor sa spuna de frica...ajutatima va rog....
Am si eu o problema.Mia fost trimis un pachet din Warnemunde (germania) prin DHL paket international si cei de la DHL imi spun ca pachetul a ajuns in tara si ca a fost preluat de Posta Romana de la punctul de frontiera.Cei de la DLH au confirmat ca pachetl a fost inmanat Postei Romane dar sediul din Brasov al Postei Romane spune ca pachetul a fost pierdut.Ce sa fac?In pachet erau lucruri de valoare in valoare de aproximativ 500 euro.
Răspuns la discuția demisia sau concediere?
pai pe 07.08.2007 am plecat de la vechea firma si pe 08.09.2007 am inceput munca la actualul loc de munca.Tot nu am dreptate?