avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Activitate vikiniculae64@yahoo.com

Activitate vikiniculae64@yahoo.com

Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema: unde ma pot adresa si cu ce documente, daca fostul sot a iesit la pensie pentru limita da varsta si exista o hotarare judecatoreasca definitiva (in procente) pentru pensia copilului inca student?(22 ani)
Bună ziua,
Sunt născută în 20.09.1964 și intenționez să îmi depun dosarul de pensionare în mai 2022.
Vă rog să mă lămuriți dacă pot desfășura o activitate de prestări servicii ca PFA după pensionarea anticipată.
Mulțumesc anticipat
Bună ziua,
Am ieșit la pensie recent, precizez că e pensie anticipată și aș dori să știu dacă mai pot presta o activitate ca PFA sau SRL fără a suspenda decizia de pensionare.
Mulțumesc
În 31.01.2019 mi s-a dat un act adițional la CIM care conținea o reducere a salariului brut de la 4308 la 3587lei/lună. Știind că de la 01.01.2019 se aplică OUG.114/2018 (ramura construcții), am refuzat semnarea acestuia. Astăzi 01.02.2019 am primit o notificare că începând cu 04.02.2019 CIM 637/19.11.2018 conform art.31 alin.3 Codul Muncii. Consider ca fiind un abuz acest lucru, pentru că reducerea salariului îmi lua drepturile salariale rezultate în urma aplicării OUG 114/2018.
Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Cum pot recupera ultimele salarii restaurante de la firma unde am lucrat și apoi am fost disponibilizată
Am un băiat care a terminat liceul anul acesta. A fost la ANOFM Sectorul 6 pentru depunerea dosarului pentru indemnizaţia de şomaj. A dus adeverinţă de venit de la Circa Financiara şi adeverinţă medicală, plus celelalte documente. I s-a spus să vină cu altă adeverinţă de venit şi altă adeverinţă medicală la 30 septembrie. Menţionez că adeverinţele au o săptămână de la emitere. Aşa prevede legea şomajului?