avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate c.a.p.

Activitate c.a.p.

la textul din 14 octombrie 2017 /h 17.06.
intrare in proprietate : ma poate ajuta cineva pentru rezolvarea situatiei ?
Discuție concesionare
cum pot concesiona teren de la primarie ?
Discuție cumparare
pot cumpara teren de la primarie?
Pentru tata socru,as putea sa incerc uzucapiune postmortem,adica socrul meu construieste casa in 1972 ,cu autorizatie de constructie pe numele lui,pe un teren ramas de la tatal sau decedat in 1939,acest teren provine de la bunic dat prin donatie catre fiu.Acel fiu decedat in 1939, a fost casatorit,si avand un mostenitor-socrul meu.
Problema este ca terenul de sub casa nu exista in actele din primarie,deci socrul meu nu are rol agricol,cu toate ca in 1972 i se aproba rol unic si plateste de 45 de ani impozite pe numele lui la casa construita impreuna cu sotia ,terenul de sub casa si teren gradina.
in 2016 a decedat tata socru,
de la primarie spun ca terenul nu exista in actele lor si nici tatal socrului meu posesorul donatiilor!
Dupa tatal posesorul donatiilor-----Succesiune-catre socrul meu nu reusim fiindca primaria nu recunoaste donatiile
Succesiune dupa socrul meu nu reusim ca nu-i proprietar de teren
ne gandeam la uzucapiune dar terenul nu face obiectul legii 18 /1991 nu exista in primarie!
Dupa decesul bunicii ,raman un fiu si doua nepoate casatorite : nepoata cea mica are doi copii.
Nepoata cea mare nu are copii si sotul acesteia se declara la Primarie Nepot ,ii scoate actul de deces,continuand cu succesiunea ,declarand la notar ca este un singur mostenitor.Si se face succesiunea convingand-ul pe socru sa-i cedeze partea lui din drepturile mamei.Ma-i exista si un testament al bunicii in care ii lasa averea nepoatei mai mari.
intrebare : daca sotul nepoate-i cele mari s-a declarat NEPOT e posibil sa aiba parte in mostenire ?
am platit eu si sunt la zi cu restantele fiscale ,...varul platea doar ce era al lui! din chitante nu reies suprafetele
Răspuns la discuția acte
multumesc mult!
Discuție acte
caut acte din anii 1960 -1970 ale rudelor in com .Tatarani sau com Barcanesti Prahova . Unde gasesc Arhiva pt zonele acestea?
Răspuns la discuția plata fiscala
multumesc!-Am platit impozitul gradinii si calea de acces comuna pe 5 ani din urma acum sunt la zi cu platile, a avut gradina 35 de ani in folosinta pe gratis de acum ramane sa-mi preiau sarcinile !
cum calculez suprafata unei proprietati incercuita de garduri vecine,?,/la fatada plasei ,la centrul stalpului sau cu gardul vecinului?