avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate silviu7

Activitate silviu7

Buna seara,

Am doua contracte individuale de munca la doua unitati diferite, ambele cu norma intreaga. Intrebarea este daca pot beneficia de concediu de odihna platit atat de la unitatea unde functionez cu functia de baza, cat si de la cealalta unitate.

Va multumesc
Buna ziua

Doresc sa va intreb daca durata maxima a timpului de munca pe saptamana stabilita de Codul muncii la art. 111, alin.1 la 48 ore, este valabila pentru un contract individual de munca sau si pentru cumulul de functii, care presupune existenta mai multor contracte individuale de munca. Spre exemplu, in cazul unui cumul de functii, daca am un contract individual de munca, la functia de baza, cu 40 ore pe saptamana, si un al doilea contract individual de munca cu 20 ore pe saptamana, este legal ? In esenta, ma intereseaza daca art. 111, alin.1 reglementeaza si cumulul de functii sau doar o functie corespunzatoare unui contract individual de munca.
E vorba de o promisiune de vanzare care trebuia incheiata in termen de 30 zile de la achitarea avansului (asa prevedea caietul de sarcini). Acest termen a expirat de 7 luni, iar eu am achitat avansul de bani la termen. Primaria nu mai este in termen pentru incheierea respectivei promisiuni de vanzare. Procesul verbal de castigare a licitatiei nu este echivalent cu titlul de proprietate, ci trebuia urmat de incheierea la notar a promisiunii de vanzare. Acest lucru nu s-a intamplat. Deci am dreptul sa-mi recuperez banii?
am achizitionat un apartament prin licitatie publica de la primarie, insa, primaria , asa cum prevedea caietul de sarcini, ca in termen de 30 de zile sa intocmeasca o promisiune de vanzare la notariat, a incalcat aceasta prevedere din caietul de sarcini. Au trecut 7 luni de la licitatie, iar eu doresc sa-mi retrag avansul pe care l-am achitat de atunci. Ce trebuie sa fac? In baza carei prevederi legale este sanctionabila incalcarea unei dispozitii din caietul de sarcini?
care este prevederea legala in baza careia sa cer rezilierea? nerespectarea caietului de sarcini poate reprezenta o asemenea prevedere?
Am achizitionat un apartament in constructie prin licitatie de la primarie la un anume pret, platind 50% din valoare.
Au trecut de atunci 7 luni si primaria nu a intocmit niciun precontract cu mine, asa cum se angajase in caietul de sarcini.
Dupa aceste 7 luni primaria a redus pretul apartamentelor la jumatate pentru apartamentele nevandute anterior, iar conditiile de achizitie sunt schimbate aproape in totalitate.
Mentionez ca la primele licitatii, de acum 7 luni, s-au vandut doar 2 apartamente din 16.
Acum mie mi se cere sa platesc suma pe care am licitat-o, desi a fost pretul minim, in conditiile in care acum, dupa refacerea evaluarilor si a caietului de sarcini, preturile au scazut la jumatate.
Ce pot sa fac pentru a-mi recupera banii, in conditiile in care nu exista precontract?
Spuneti-mi, va rog cum pot rezolva situatia urmatoare: am doua contracte individuale de munca cu norma intreaga la doua institutii diferite. Dorind sa pastrez ambele joburi, ce trebuie sa fac pentru a-mi schimba functia de baza de la o institutie la alta? E posibil ca institutia la care renunt la functia de baza sa nu-mi mai permita sa lucrez acolo? Problema este daca institutia de unde imi schimb functia de baza si implicit imi retrag carnetul de munca, poate sa ma concedieze pentru acest motiv.