avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate doomiz

Activitate doomiz

indignarea cea mare este ca er5am la inceput de somaj, considerand ca nu o sa-mi ajunga banii am cautat de munca , acum am ramas si fara somaj, datorita acestui contract pe termen nederminat, obligat sa ma descurc fara venituri pana o sa mai gasesc o alta firma. Deci alin 3 il consiuder o mizerie in Codul Muncii ,de care se agata toti patronii astia de 2 bani
articolul 31, alin 1 si 3
De curand fabrica unde am lucrat s-a inchis , dandu-ne in somaj. Am cautat un loc de munca si spre surprindere am gasit unul foarte repede, facandu-mi contract de munca pe prioada nedeterminata cu perioada de proba de 90 de zile, dar spre nedumerirea mea dupa 10 zile mi se spune sa nu mai vin, asa pe nepusa masa nexplicandu-mi motivul, sau cel putin sa-mi zica de aceea perioada de preaviz prevazuta in contract. Il pot da in judecata pentru nerespectarea contractului semnat ?
va pot spune ca tot noi locatarii blocului respectiv am reparat pe cheltuiala noastra....acum depinde cat de uniti sunteti , la noi multi care au zis da si fata faptului nici nu au iesit din casa.
pe site-ul DPS gasiti un formular pe care il completati apoi trebuie sa va inarmati cu rabdare pana vor veni sa constate, la primarie puteti face numai ca sunt mana in mana cu cei de la asociatie, oricum cei de la DPS dacavin doar o sa-i amendeze , amenda care pana la urma o s-o plateasca tot locatarii... deci este greu
Răspuns la discuția bulling
multumesc frumos!
Discuție bulling
cum fac o sesizare si cui o adresez in problema bulling-ului la scoala
este bine ca trotuarul e asa aproape de bloc?
deoarece primaria a inceput largirea strazii aflate intre 2 blocuri, fara sa intrebe asociatia si locatarii acelor imobile, ne-am trezit cu trotuarul langa bloc la o distanta aproximativa de 0.8 m iar imediat vine cu parcare pentru masini , va cer sa-mi spuneti unde trebuie sa facem sesizare caci vorbind anterior cu primarul acesta ne ignora spunand ca proiectul este in regula.
primaria a decis sa faca imbunatatiri zonei si vor sa faca pe sub ferestrele blocului trotuar si apoi dupa parcari pentru masini apoi strada pe care circula masinile, stiu ca exista o distanta care trebuie respectata , nu stiu exact care este, Mentionez ca trotuarul vechi era la o distanta de 5 m fata de bloc, prin largirea strazii acesta se va muta exact langa bloc si accesul in casa scarii blocului se va face prin lateral. Cum putem noi cei care locuim in zona sa ne opunem acestei lucrari , mentionand ca sunt copii mici care nu vor mai putea sta in fata scarii ?