avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Activitate rhuna_sara@yahoo.com

Activitate rhuna_sara@yahoo.com

normal ca toti locatarii sunt proprietari.asociatia are 500 de apartamente.va inchipuiti ca in tot cartierul a taiat pina si barele metalice din spatele blocului unde ne bateam covoarele? eu stau de 30 de ani in acest cartier si aceste bare le-am gasit acolo, iar acum ni s-a raspuns ca au fost puse de locatarii unui bloc vecin si ei nu au vrut sa le mai lase.am verificat in cartier unde stiam ca mai exista asa ceva insa au disparut de peste tot.ce putem face?cum putem sa rezolvam? baza legala , va rog mult daca exista????

multumesc anticipat
am vb cu administratorul asociatiei care mi-a raspuns ca nu este treaba ei, nu stie si sa intrebam presedintele.eu as vrea sa stiu daca exista vreo lege , ceva care se refera la acest lucru, daca ar putea avea o baza juritica .
buna ziua,

am si eu o nelamurire:deunazi, presedintele asociatiei a trimis 2 mecanici la noi in bloc sa taie conductyele din subsolul blocului, conducte pe care noi nu le mai folosim deoarece fiecare are centrala pe gaze proprie.nu a cerut voie nimanui, le-a taiat cam 800 kg fier pe care le-a dus la un centru de colectare si le-a vindut.cand am intrebat cum a putut sa faca acest lucru ne-a spus ca nu ne apartin noua.
toti suntem proprietari si din cate stiu si subsolul blocului este tot al nostru.cum putem lamuri acest lucru?este corect cum a procedat?


multumesc mult
in blocul in care locuiesc a existat un uscator de rufe.acum 15 ani unul din vecini si l-a insusit ca fiind un dormitor al sau, in baza unei liste de semnaturi a vecinilor.intre timp acesta a cumparat apartamentul insa fara a cumpara si uscatorul,pe care acesta il foloseste si in prezent.80% din vecinii care au semnat atunci ca acesta sa foloseasca uscatorul nu mai locuiesc cu noi in bloc.as vrea sa stiu daca noi mergem la asociatia de proprietari si vrem sa folosim uscatorul de rufe acum este posibil atat timp cat pe scara suntem marea majoritate locatari noi.deci specific:acesta nu a cumparat uscatorul, nu are carte funciara, nimic.
Răspuns la discuția FIICA MOSTENITOARE
Deci baiatul este fiul meau legitim care a fost infiat de sotul meu.si eu si baiatul purtam acelas nume de familie.
fata in certificatul de nastere are la mama numele meu iar la tata numele fostului sot.
Buna ziua,

vreau sa va expun o situatie mai atipica: am un aprtament care este pe numele meu, si sunt vaduva.
dintr-o alta relatie am 2 copii.un baiat care a fost infiat de sotul meu, si o fata pe care doar am nascut-o , dar nu am si crescut-o.in certificatul ei de nastere apare la mama numele meu iar la tata numele fostului meu concubin.a fost crescuta de o sora a lui.as vrea sa stiu ce drepturi are aceasta fata, asupra apartamentului si bunurilor mele, deoarece eu vreau sa las totul fiului meu care a fost si infiat de actualul sot care acum este decedat.
Discuție legea 189\2000
Am si eu o intrebare: sunt sotia mostenitoare a unui evreu, si beneficiez de legea 189/2000.vreau sa stiu daca a mai intervenit vreo modificare la aceasta lege deoarece locuiesc in israel, dar am locuinta proprietate si in romania. sunt scutita de plata impozitului la locuinta?


multumesc mult=D>
vreau sa vand un apartament fiului meu.vreau sa stiu cat ma costa la notariat acest lucru in conditiile in care eu nu pretind nici un ban fiului meu.
ok, insa mizeaza pe faptul ca ratele sunt pe numele meu.daca introduc actiune de divort cum pot proceda cu aceste datorii pina la solutionare?
buna ziua,

de ceva timp am probleme cu sotul, bea foarte mult, nu-l intereseaza de nimic, are pensie deoarece a fost cadru militar, insa atunci cand ia pensia nu vrea sa plateasca nimic din datoriile casei.ave rate, plus intretinere, cablu, curent....etc.cum pot sa-l constring sa participe la aceste cheltuieli , mai ales ca ratele sunt pe numele meu.

multumesc mult