avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate SMario

Activitate SMario

Buna ziua! M-am inregistrat recent ca PFA si desfasor activitati de servicii. Am prestat un serviciu pentru un client in alta localitate si ma intreb cum pot sa deduc cheltuiala cu masa pe care am luat-o in respectiva localitate. Trebuie sa o trec ca si cheltuiala de protocol, pe baza unui raport si sunt limitat la cota de 2% aferenta cheltuielilor de protocol sau exista si alta metoda?
p.s: imi organizez singur contabilitatea in partida simpla, cu Registrul Jurnal de incasari si plati, fiind student la Economie, sectia Contabilitate.
Psihologul clinician, cu un master in psihologie clinica, are dreptul de a pune un diagnostic, fara a colabora cu un psihiatru?
Puteti face sesizare, dar compania are sediul central in Ungaria si se vor "spala pe maini" cu acea afirmatie cum ca in Romania se pot aplica altfel de reguli, datorita diferentelor legislative.
Răspuns la discuția Vanzare auto anulare contract
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
Daca aveti contract de vanzare-cumparare corect completat si semnat de ambele parti, nu are cu ce sa va ameninte.
Răspuns la discuția Concediu medical
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din moment ce nu a fost ea cea care a constatat acest lucru, nu cred ca este posibil.
p.s: este doar o parere, nu cunosc detalii exacte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!
Călătoria cu însoțitorul de bord
Copilul poate călători cu avionul cu un însoțitor ce va fi certificat printr-un act notarial de către părinți sau tutorele legal. Acest certificat trebuie să fie înregistrat în prezența ambilor părinți. Copilul trebuie să aibă un document de identitate valid (pașaport sau carte de identitate), certificatul de naștere nefiind acceptat de către autoritățile de frontieră.

Călătoria fără însoțitorul de bord
Potrivit legislației române (legea nr. 248 din 2005 referitoare la libera circulație a cetățenilor români în străinătate), cetățenii români sub 18 ani pot călători în străinătate numai însoțiți de către ambii părinți sau de către un singur părinte/adult, și având asupra lor documentele necesare (carte de identitate sau pașaport, declarație notarială din partea părintelui ce nu va efectua călătoria, precum și cazierul judiciar la adultului însoțitor, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinți).

Din pacate, nu va puteti recupera banii...
Răspuns la discuția Insulta la locul de munca
In contractul individual de munca poate nu exista, dar oare exista in regulamentul intern?
Legat de faptul ca pentru acel coleg nu era o informatie confidentiala, nu cred ca puteti face ceva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trei rate de 5000 lei sunt insuficiente pentru a acoperi intreaga suma de 17000lei. O puteti incasa si in 10 intalniri, daca este de acord platitorul. Puteti justifica mai apoi ca asa ati primit banii de la client.
Trebuie doar sa fiti atent la inregistrarile contabile si la diferentele de curs valutar.
Răspuns la discuția Rețineri din concediu odihna
Buna ziua!
Apar astfel de prevederi in Regulamentul Intern al societatii?
Daca da, acolo gasiti toate detaliile necesare.
Daca nu, pentru ce motiv au fost retinute acele garantii?!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!
Numerar puteti incasa doar 5.000lei / zi.
Ca sa fie totul legal, impartiti suma totala si incasati in fiecare zi cate 5.000 lei.
Varianta pentru toti banii odata este prin transfer bancar.
Mai jos aveti un articol complet despre Legea nr. 70/2015 - intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si modificarea OUG nr. 193/2002 - introducerea sistemelor moderne de plata

www.avocatnet.ro/articol_403...