avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate raulitto

Activitate raulitto

ContSters129512 a scris:

Nu puteti folosi fotografii cu persoane, fara acordul acestora, fotografiile nu trebuie sa aduca atingere imaginii acelei persoane, daca prin intermediul acelei poze obtineti un avantaj banesc/material trebuie sa ii platiti cota parte.


Stiu ca suna ciudat, insa exista vreo exceptie de la aceste reguli? Ma gandesc la o poza foarte mica, in care nu se poate distinge clar cine este persoana fotografiata.

Concret: am o poza de avatar pe un forum, in care apare masina mea si o fata langa ea; poza este insa extrem de mica: 96x96 pixeli. Nici cu zoom nu s-ar putea distinge clar figura persoanei, deoarece s-ar pierde calitatea fotografiei. Initial am avut acordul verbal al fetei, acum insa imi cere sa o scot de pe net.
Mentionez faptul ca fata nu este sumar imbracata si nu apare in vreo pozitie indecenta, pur si simplu se sprijina pe masina.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri
Buna seara. Va scriu pentru ca am o intrebare mai complexa, la care nu am gasit raspuns in alte parti.
Am un prieten care locuieste in Cipru. El este cetatean sirian si s-a dus in Cipru pentru a munci. Ca sa fie in legalitate ii trebuiau acte de Cipru, astfel ca s-a casatorit cu o romanca. Intre timp a obtinut si buletin de Cipru si intrebarea lui este daca cu acel buletin poate sa calatoreasca prin Europa, in tarile unde se permite trecerea granitei doar cu buletinul.
O alta intrebare ar fi ce se intampla daca divorteaza? Ii ramane buletinul de Cipru? E deja casatorit de 3 ani cu acea femeie, insa amandoi ar cam vrea sa se desparta, in ideea ca s-au casatorit doar din interes (au deja 3 ani "impreuna" - in caz ca conteaza).
Stiti ce zice legea in acest caz? Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
In primul rand doresc sa va multumesc tuturor atat pt interesul manifestat, cat si pt promtitudine!

In al doilea rand voi tine cont de mesajele vostre si ma voi intoarce la cei doi. Acum posed mai multe informatii si mi-am mai si revenit dupa nefericitul eveniment si sper sa o duc pana la capat cumva!

Va multumesc inca o data si va doresc numai bine!

Raul
Salutare tuturor!

Va scriu pt ca nu pot sa cred ca ma aflu in situatia in care ma aflu!! Pe scurt: a murit fratele meu. El avea domiciliu in Horezu, jud. Valcea. Am fost acolo si am constatat ca in Horezu exista doar 2 notari, dintre care:
-unul nu vrea sa-mi faca succesiunea pt ca e vorba de o avere mult prea mica pt el (mi-a zis in fata ca nu se ocupa de asa chestii mici, ca el are pe rol succesiuni mult mai banoase..);
-celalalt mi-a zis ca de unde stie el ca fratele meu nu mai are copii facuti pe undeva (??), care ar avea si ei dreptul la avere. Si ca sa-l convingem ca nu a avut copii, sa mergem la el cu cel putin doi prieteni din copilarie, care sa depuna marturie ca n-a avut copii! Acuma asta chiar mi se pare aiurea, adica cum dovedesc eu ca cei doi au fost prieteni cu fretele meu daca e s-o luam asa? si de ce prieteni din copilarie, ca el putea sa aibe copii ulterior, nu? Simt deci ca sunt cumva pasat de la unul la altul, pt ca nu are niciunul din ei chef de mine si de mica avere de pe urma careia nu le-ar iesi mai nimic (zic ei, ca sincer nu stiu ce comisioane au).

Vin si va intreb acum:
1.au dreptul sa refuze sa faca succesiunea? (cazul primului)
2.e normal sa mi se ceara ceea ce mi-a cerut cel de-al doilea notar?
3.chiar este obligatoriu sa fac succesiunea acolo? (eu asa am auzit, insa nu sunt sigur) Mi se pare o prostie sa ma duc de la Timisoara, sa stau prin nu stiu ce hotel zile la rand pana-mi rezolva si mie problemele un notar plictisit, care are afaceri mult mai banoase decat mostenirea mea.

Sincer sa fiu cand vad atatat birocratie, imi vine sa las balta tot. Problema e ca succesiunea este pe o masina cu care nu stiu ce sa fac: nu pot s-o vand (eu n-am carnet, ca altfel as folosi-o, ca am actele ei), nu pot s-o radiez, nu pot sa fac nimic cu ea. Stau cu ea in fata geamului si ma uit cum se distruge...

Multumesc pt eventualele raspunsuri!
Va multumesc frumos! Mi-ati fost de mare ajutor. Sa vedem ce impact va avea asupra institutiei la care am facut sesizarea urmatorul mesaj pe care-l voi trimite si in care voi specifica ca au depasit cu mai bine de 2 luni acel termen..

Raul
Buna!

Va scriu pt a va intreba daca exista cumva o lege prin care o institutie este obligata sa-mi raspunda in maxim 30 de zile la o plagere/sesizare/reclamatie. Din cate stiu eu exista o astfel de lege, insa nu am reusit sa o gasesc pe net, de aceea apelez la voi, in speranta ca ma veti ajuta cu textul/numarul legii, sau eventual un link.

Multumesc frumos!

Raul
Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea: acum 2 luni a murit unchiul meu. Mama lui (bunica mea) este mostenitoarea de drept (singura). De la unchiul meu a ramas o casa si o masina, pt care trebuie facuta succesiune. Ce nu stim este cum se procedeaza in situatia de fata, tinand cont ca masina este inmatriculata in alt judet. Bunica mea este batrana si bolnava si nu se prea poate deplasa. Vrea sa aduc eu masina in orasul in care locuim si sa facem aici actele. Este posibil? Am voie sa o aduc din acel judet, tinand cont ca nu e a mea? Am talonul, insa succesiunea nu e inca facuta. Trebuie sa facem succesiunea in jud. in care e inmatriculata masina, sau pot s-o aduc linistit la mine acasa?
Inca ceva: dupa succesiune trebuie sa reinmatriculez masina? Si daca da, de ce, pt ca i se schimba proprietarul, sau pt ca i se schimba locatia?
Legat de pamant, succesiunea o pot face oricunde, sau doar in judetul in care se afla lotul respectiv?
Ar mai fi ceva: stiu ca mai avea si niste bani la banca; cu acestia cum se procedeaza: e suficient sa ma duc cu certificatul de deces si cu bunica si sa-i cerem, sau ce alte acte (dovezi) mai sunt necesare?

Stiu ca acest mesaj suna ca si cum as fi interesat doar de ce a ramas, insa trecand peste durerea prilejuita de maortea sa, trebuie sa facem ceva si cu lucrurile ramase, nu?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ajutor
Problema mea este urmatoarea: desi locuim doar 2 persoane in apartament, pe tabelul din luna aceasta am aparut trecuti 5!! Stiam ca asa va aparea, pt ca administratorul mi-a zis inca de la inceputul lunii ca asa a primit indicatii de la presedinte sa treaca, pt ca presedintele a vazut ca acum 2 luni au fost parintii mei in luna respectiva si nu i-am declarat.
Nu va mai rapesc timpul explicandu-va ca i-am declarat pe ai mei acum 2 luni (chiar au fost la mine si au stat o luna intreaga) si am platit pt ei si nici ca presedintele nu poate sa ma sufere.

Ce vreau sa va intreb este ce pot eu sa fac in aceasta situatie?! Pt ca nu ma fac 20 Ron cat e in plus, dar nici nu-mi place sa fiu luat de prost. Nu vreau sa platesc, insa nu stiu daca e cea mai buna solutie, pt ca din cate am inteles ce este pe tabel sunt obligat sa platesc, chiar daca atac decizia. Imi inchipui ca o sa ma sfatuiti sa o atac (am vazut ca i-ati mai sfatuit si pe altii asta); spuneti-mi insa va rog pe cine anume atac si cam cum sa formulez. Sa fac catre presedinte? Am avut deja discutii cu el si nu intelege (sau nu vrea), nu stiu ce as rezolva daca i-as ataca decizia. Si daca nu-mi raspunde?

Sa nu platesc si sa astept sa ma dea in judecata (asta ca sa nu-l dau eu pe el :D)? Credeti ca e indicat? Eu am dovezi cate persoane au stat acum 2 luni la mine si cate au stat luna aceasta. Pot sa-l atac cumva pt ca a semnat un tabel neadevarat? Ca practic a recunoscut ca luna asta n-au fost 5 persoane la mine, insa zice ca a pus din urma. Cum e posibil sa puna din urma? Ii da legea un astfel de drept? Asa poate sa se trezeasca peste o luna sa-mi puna 10 persoane ptr ca atata isi aminteste el ca au stat la mine in ianuarie de exemplu.. Asta nu e fapta de natura penala?

Ajutati-ma va rog sa ma apar, ca nu prea stiu unde sa ma duc si cum sa procedez. Sunt si mai tanar si ei sunt toti de multi ani in bloc si vor sa ma prosteasca.

A, inca ceva: am in scara 3 vecini mai in varsta (printre care si faimosul presedinte mai sus mentionat) care toata ziua stau pe banca in fata blocului sau la geam daca e vreme urata si urmaresc tot ce se intampla: cine trece, unde se duce, ce are in plase, etc (cred ca fiecare aveti asa ceva in scara).
Nu m-ar deranja foarte tare daca nu s-ar lega de toata lumea care vine la mine. Imi agaseaza musafirii cu intrebari de genul "Unde va duceti?", "Cat stati?" etc. si in plus ma acuza ca tin persoane peste noapte la mine (pana pleaca prietenii de la mine ei se culca si nu-i mai vad plecand, astfel ca deduc ca raman). Am auzit ca asta s-ar numi supraveghere de domiciliu (eu asa ma simt) si este interzisa. Este adevarat? Eu vreau sa ma duc si la Politie sa depun o plangere, pt ca luna de luna am probleme cu acesti vecini. Credeti insa ca ajuta? Ma vor baga in seama, sau le vor lua lor apararea pt ca "sunt in varsta"? Ce ma intereseaza mai exact este daca exista vreo lege care sa ma ajute in acest sens, ca altfel imi inchipui ca Politia nu se baga..

Va rog sa nu va inchipuiti ca la mine e tot un du-te - vino, sau ca tin chefuri saptamanal si-i deranjez pe saracii oameni. N-am facut nicun chef de 2 ani de cand stau aici (nu sunt genul) insa sunt vizitat de prieteni si nu vad nimic rau in asta. Mentionez insa ca nu s-a intamplat sa ramana cineva la mine mai mult de 10-12 zile la rand si sa nu-l declar, cu toate ca stiam ca limita este de 15zile, insa stiam si ce vecini am.. :(

Va multumesc frumos pt timpul acordat si eventualele raspunsuri, pe care le astept cu mare interes si nerabdare si promit sa va tin la curent!


Raul, Timisoara