avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate aonicescu

Activitate aonicescu

Nu am copii, mama traieste dar eu am crescut intr-un internat, ea a platit pensie alimentara. Continua da fie mostenitor rezervatar si in aceste conditii? Am facut un testament prin care las totul sotiei actuale, bunuri dobandite inainte de casatorie. Surorile vitrege,numai de mama si de tata au si ele drept de succesiune? Pot face act de vanzare de mana actualei sotii, urmand ca ea sa-l legalizeze prin tribunal dupa ce eu nu voi mai fi, sau este atacabil?Mama poate da o declaratie ca nu are nicio pretentie? Multumesc mult
Buna ziua, va rog mult, am si eu o intrebare: Am obtinut aviz de urbanism si autorizatie de constructie pentru casa mea in anul 2012 expira in 2014, am terminat lucrarea dar nu am facut receptia la primarie decat acum in 2020 Intre timp am alipit si doua terenuri pentru ca s-a descoperit ca jumatate din casa era construita pe terenul vecinului asa ca am facut schimb de terenuri si le-am alipit. Am mai construit pe langa o anexa pentru care am obtinut autorizateie de constructie. Cand am primit notificarea de la cadastru pentru alipirea terenurilor, am primit si o notificare ca terenurile intra in icidenta legii 17/2014 .Am citit legea si se refera la regimul unor terenuri aflate la 30 de km de frontiera . Probabil ca se cere scoaterea din extravilan a terenurilor pe care s-a construit si introducerea lor in intravilan.Aici e problema de fapt. Prima autorizatie am obtinut-o in 2012 inainte de emiterea legii din 2014 la care face referire documentul de la cadastru. Asadar din 24.02.2012 a expriat autorizatia de constructie, comstructia era terminata dar nu am facut receptia. Pot argumenta ca am facut niste lucrari de rectificare a constructiei initiale pentru ca am citit ca acestea sunt lucrari care nu necesita o noua autorizatie de constructie, nu am avut bani si s-a tergiversat pana in 2020 rectificarea. Acum vreau sa fac receptia cladirii si la intabulare probabil voi avea probleme cu cadastrul care imi va reaminti de obiectiunea cu lg 17/2014. Se poate evita procedura de scoatere din regimul extravilan in intravilan a terenului de sub constructie? Se poate face mai tarziu amanand semnarea actelor de intabulare? A rezistat cineva pana aici? Felicitari, sunteti adevarati profesionisti. Multumesc anticipat pentru raspuns - Adrian Onicescu Com Smardan Galati
Răspuns la discuția succesiune
sarutmana, am si eu o problema: Am crescut la internat, parintii despartiti ,fiecare are copii, tatal decedat , mama in viata, sunt casatorit, am facut testament in favoarea sotiei.Daca eu mor inaintea mamei , poate avea cineva pretentiii la mostenire in ciuda testamentului, eu neavand copii? Sarutmana multumesc anticipat. Mentionez ca majoritatea bunurilor sunt dobandite dinaintea castoriei
Dupa semnarea actelor au pretins ca am sustras bunuri din societate dinaintea momentului semnarii eventual ca au descoperit ulterior cu toate ca nu au existat inventare, evident manevra mascheaza intentia de a emite pretentii ulterior cesionarii. Totusi nu au facut plangere la politie pentru furt pentru ca evident au inventat lipsurile Au vreo sansa? Multumesc

Poate fi contestata decizia de cesionare aprobata de adunarea actionarilor, de catre vreunul dintre actionarii cosemnatari? Dar un act de partaj facut la notar? Pot fi emise pretentii suplimentare dupa semnarea acestor acte? Multumesc
Stimati domni, o firma concurenta vrea sa ne elimine de pe piata
luandu-ne clientii, zilnic ,impiedicandu-i sa intre in magazine blocand
intrarea, agresind fizic prin angajatii ei patronii si angajatii. Sunt
sanse de a castiga procesul de concurenta neloiala? Practica judiciara
recenta sanctioneaza aceste cazuri?

Cu multumiri anticipate

Adrian Onicescu