avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate fiv.trans

Activitate fiv.trans

Buna ziua
Am si eu o intrebare. In situatia cand se ia permisul in decursul unui an de 2 ori. se face recurs si se termina amandoua in acelas timp , cum se procedeaza? Se depune permisul si care este procedura? Se asteapa o luna si se da examen o singura data pt ambele evenimente? Sau se sta cate o luna pt fiecare eveniment in parte si se da practic 2 examene? mutumesc
Eu persoana juridica am facturat o prestare de serviciu catre firma X. care a platit cu o intarziere de 95 zile. Pe factura am trecut ca fiecare zi de intarziere se penalizeaza cu 3%. Acum vreau sa fac factura cu penalitati de intarziere si nu stiu daca e legal sa calculez cei 3% la banii inscrisi pe factura care a acceptat si inregistrat sau la cat sa-i calculez penalitatile ca sa fie totul ok din punct de vedere legal?
Astept ajutor si va multumesc
CUM SE APLICA REGULA PROFITULUI REINVESTIT PT ACHIZITIONAREA UNUI CAP TRACTOR NOU PT O SOCIETATE DE TRANSPORT MARFA?
BUNA ZIUA
DACA IN URMA CONTROLULUI S A PLATIT SUMA STABILITA DE PLATA, DOBANZILE SI PENALITATILE STABILITE PT ACESTE SUME TREBUIESC PLATITE IN MAXIM 20 ZILE DE LA TERMINAREA CONTROLULUI ALTFEL SE DUBLEAZA SUMELE DE PLATA? MENTIONEZ SUMELE STABILITE AU FOST ACHITATE IN TIMPUL CONTROLULUI.
poate anaf sa infiinteze o poprire pt o suma partaiala dintr o factura emisa catre noi de in furnizor de prestari , care nu a fost platit in intregime din cauza ca lucrarea nu a fost facuta bine si greselile lor costa mai mult decat li s a oprit ca un fel de garantie pana la momentul in care acestia isi rectifica greselile, ceea ce pana n present nu s a realizat !multumesc