avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1225 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana8

Activitate Roxana8

Buna ziua! Care sunt avantajele si dezavantajele unui SRL-D si ale unui SRL?
Exista vreo diferenta in ceea ce priveste numarul de coduri CAN ? Sediul firmei se poate face in locuinta privata pentru ambele tipuri?
Care sunt actele necesare si ce taxe sunt pentru un SRL-D vs SRL?
Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc la etajul 1 iar la parterul acestuia sunt cateva magazine. De cativa ani, la parter, practic sub zona unde locuiresc eu, s-a deschis un magazin dintr-un lant oarecum cunoscut, nu am sa ii dau nume. De cand a aparut magazinul, am sesizat problema pe care o au cu alarma acestuia, care suna ori dimineata ori seara tarziu. Am sesizat acest lucru pe e-mail si pe facebook sediului central al lantului de magazine si mereu mi s-a spus ca se rezolva dar au trecut ani de zile si nu s-a rezolvat nimic. Aseara, mult dupa ora 00, am fost trezita de alarma. Vreau sa stiu care este solutia prin care pot sa rezolv aceasta problema. Sunt si alte magazine la parterul blocului si nu am auzit niciodata ca de la ele sa sune alarma. Posibil ca aceasta sa fie stricata sau sa se faca teste ? Ce este de facut? Cu scrisul si rugatul frumos sa rezolve problema, nu se intampla nimic.
Buna ziua! Ce credite sau fonduri nerambursabile/rambursabile pot fi accesate pentru infiintarea unei firme ? Mi s-a spus de faptul ca pot accesa un imprumut garantat de guvern in valoare de 40 000 de lei pentru infiintarea ei dar pe internet nu gasesc nimic concret. In legatura cu acest imprumut, as vrea cateva detalii. Ce se intampla in cazul in care dupa infiintarea firmei, aceasta va fi un esec ? Banca imi va lua tot ceea ce am cumparat pentru firma cu acei bani sau ar trebui ca la inceput sa girez cu ceva, si lucrul acela imi va fi luat ?
Buna ziua! Locuiesc la etajul 1 iar la parterul blocului se afla un magazin alimentar de foarte multi ani. De aproximativ 3 ani, proprietarul a facut cateva modificari, a adus frigidere foarte zgomotoase, ce merg non-stop. Seara e ingrozitor sa incerc sa adorm pentru ca zgomotul se intensifica putin fata de cel din timpul zilei, astfel incat am impresia ca dorm pe o masina de spalat, ori ca cineva s-a apucat sa sape in asfalt chiar sub capul meu. S-a incercat cu vorba buna, de 2 ani de zile tot astept sa isi rezolve problema dar sincer, cred ca il doare undeva de problema. Isi vede in continuare de treaba. Cineva incercand sa ajute, a vorbit cu el, i-a spus ca il ajuta sa rezolve, a incercat sa ii aduca cateva bucati de material sa puna sub picioarele acestor frigider dar solutia a fost de scurta durata. Vreau sa rezolv problema atlfel, daca pe care amiabila nu se poate. Sunt terorizata de acel zgomot. Unde ar trebui sa ma adresez ?
Ce acte sunt necesare sa pot face un pfa pentru a vinde lucruri handmade? Pentru acest lucru trebuie o diploma de la un curs handmade?