avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Artene

Activitate Ion Artene

Buna Ziua. Am un pfa cu activitate in zona comerciala, cosultanta activtati comerciale. Prin taxele platite am si cea la sistemul asigurarilor sociale si de pensii. Intrebare - activitatea din fa este uata in calcu la vechimea in munca. Taxele achitate la sistemul depensii se iau in calculla stabiirea pensiei. Multumesc.
Cumparare vechime. Buna Ziua. Daca stiti ce se intimpla - daca se mai cumpara vachime ,pe ce perioada si mai ales care este suma platibila ptr. o perioada 1 an , 2 ani...5 ani. Multumesc.
Buna Ziua.Sunt interesat sa stiu daca se poate depune dosarul de pensionare la 63 ani in loc de 65 ani / la limita de virsta.In conditia in care exista minim 35 ani de contribitie la sistemul de pensi. De asemenea - in ce masura depunerea dosarului in avans afecteaza modelul de calcul.
Multumesc.
Buna Ziua. Vreau sa stiu daca in conditiile actuale trebuie tinuta adunarea generala anuala cu tot ce inseamna - a 2 a convocare la neprezentare , raport com.executiv,cenzor,buget anual etc.
Multumesc.
Multumesc.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pentru executarea reparatiilor asupra proprietatii comune sumele in cauza trebuiesc mentionate intr-un document/decizie - adunare generala,com.executiv sau se pot trece direct in contul de reparatii.
Asociatia are in cont sume provenite din penalizari la intirzierea la plata a cotelor de intretinere de catre proprietari. Legea spune ca aceasta suma trebuie folosita numai pentru plata penalizarilor la intirzierea platilor cate furnizorii de utilitati. Din acest motiv in contabilitate suma este trecuta separat. Cum poate fi trecuta suma in cauza in fondul de reparatii. Sa poata fi folosita pentru reparatiile necesare.
Buna Ziua. Pentru completarea dosarului de pensionare o persoana trebuie sa prezinte la Casa de pensii alaturi de cartea de munca si adeverinte de la locurile de munca in care sunt inscrise date. Am intilnit situatia in care un angajator spune ca pinala 1.1.2011 sunt valabile datele inscrise in cartea de munca. Numai dupa aceasta data trebuiesc adeverinte de la locul de munca. Care este realitatea.
Buna Ziua. Situatie - un apartament a acumulat prin neplata cotelor o suma drept penalizare. Proprietarul este decedat,urmasul are probleme de sanatate - situatia este incurcata. Exista totusi un apropiat al proprietarului care poate plati restanta la intretinere. cca. 1200 lei. Intrebarea este - este legal sa propunem in com. executiv eliminarea penalizari in cazul in care se pateste suma din cote. Multumesc.
Răspuns la discuția Protectie date personale
Multumesc.