avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate KmMihai

Activitate KmMihai

Kruk poate pune poprire pe cardurile de credit ( de cumparaturi ? Daca da , in ce conditii. Multumesc
Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua ,

Am o problema cu dentistul . Am platit de peste 2 ani coroane dentare la toata gura si le-a pus de 2 ori gresit, ultima data s-au patat dupa o saptamana , Am platit aproximativ 10 000 euro ( am toate bonurile) , iar eu in momentul asta am dinti provizorii de plastic , nu mai am incredere in ei , am platit integral ceramica si am aflat ca vor sa-mi puna zirconiu. Chiar si daca ar accepta aparent sa-mi puna ce am platit , eu nu mai am incredere ca materialul este calitativ , ca va fi ceea ce am platit avand in vedere ca a doua oara dintii din ''ceramica'' s-au patat . Ambele dati mi-au dat dintii jos pentru ca a fost greseala lor , ei au decis sa- i dea jos .
Ce sanse am sa-mi recuperez banii platiti ? Desi ei spun ca vor face lucrarea in cel mai scurt timp , eu nu mai am incredere in calitatea lucrarii mai ales ca au facut comentarii de genul : daca arata bine ce , tu stii ce material este? ce conteaza ce este? ( Banii i-am platit pentru ca am fost de buna credinta si nu mi-am imaginat ca mi se vor pata dintii si vor fi nevoiti sa-mi dea jos dintii ). Daca mai are rost sa mentionez ... de peste 2 ani imi pilesc si imi sacaie dintii , am inceput sa am deja dureri ...
Am nevoie de un sfat , legal pot sa-mi recuperez banii ? Sau ce pot face? Va multumesc
Răspuns la discuția Contestatie la cesiune de creanta
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
pot contesta decizia de cesionare invocand prescriptia sau trebuie sa depun o actiune in constatare a prescriptiei care nu are legatura cu contestatia deciziei de cesionare? ce ar fi bine sa fac ? contestatie la cesiune sau actiune ptr constatrea prescriptiei? sau ambele?( inca ma aflu in termenul de 30 zile de la primirea notificarii de cesiune ). la ce instanta trebuie sa fac acest lucru? La judecatoria sectorului de domiciliu sau la judecatoria sectorului unde firma de recuperare isi are sediul ? Va multumesc
Buna seara. Am fost instiintat azi ca mi s-a cesionat un credit din anul 2006 , neachitat in intregime catre o societate de recuperari. Ultima plata a fost undeva in 2007-2008, cu siguranta s-a prescris. Am citit ca pot face contestatie la cesiunea de creanta in termen de 30 zile , dar pot cere prin aceasta contestatie sa se constate prescriptia sau doar pe calea contestatiei la executare? Va multumesc
Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca eu va trebui sa continui aceasta contestatie la executare chiar daca ei intre timp au re-vandut creanta si sustin ca ei nu mai au calitate procesuala. Eu am introdus corect contestatia la executare deoarece ei sunt cei care au inceput executarea , cesiunea a doua fiind facuta dupa ce ei au primit instiintarea despre contestatia mea. Pot continua si cere in cadrul acese
Buna ziua . Va rog mult ajutati-ma , efectiv nu stiu ce sa fac . In anul 2006 am facut un credit bancar ptr nevoi personale am platit ratele cativa ani pana am intrat in imposibilitate de plata.in anul 2011 banca a cesionat catre o societate de recuperari iar in anul 2015 s a intocmit un dosar de executare eu afland in anul 2017 luna noiembrie cand mi s -a pus poprire. am facut contestatie la executare in termenul legal, am platit taxa , inca nu am termen de judecata. Aseara am primit intampinarea in care ei scriu urmatoarele: in anul 2011 au cesionat de la banca, ptr ca nu am raspuns incercarilor lor de a recupera creanta in anul 2015 au intocmit dosar de executare, iar in luna decembrie 2017 ( exact la 2 saptamani dupa ce eu am facut contestatia la executare in termen ) au cesionat creanta catre o alta firma de recuperare si ca in acest moment lipseste calitatea lor procesuala si ca nu m-am indreptat corect impotriva lor. Nu am primit nici un contrat de cesiune din decembrie 2017 si pana acum , am aflat de acest lucru o data cu intampinarea. Eu am platit taxa ptr contestatia la executare , e facuta in termen , acum efectiv nu stiu ce sa fac , cum sa procedez . mi se pare ireal , adica ei pot cesiona lunar catre firme diferite si eu platex taxe de fiecare data ptr contestatia la executare? va rog mult ajutati-ma , trebuie sa fac un raspuns la aceasta intampinare si nu stiu ce anume trebuie . am vreo sansa sa castig? vreau sa precizez ca intre prima cesiune 2011 si pana ei au intocmait dosarul de executare au trecut mai mult de 3 ani, ultima mea plata fiind undeva in 2010, dosarul de executare dateaza din anul 2015.
Buna seara , am o intrebare referitoare la termenul de introducere a executarii silite.
Mi s-a pus poprire pe salariu in luna octombrie si la cateva zile am facut contestatie la executare.
Societatea de recuperare a facut intampinare prin care cere instantei sa verifice daca este tardiv sau nu introdusa mentionand ca a fost trimisa o somatie cateva luni anterior infiintarii popririi insa ei admit ca scrisoarea recomandata s-a intors la biroul executorului ptr ca nu am fost gasit la domiciliu, deci oarecum admit ca nu am luat la cunostiinta. Eu am aflat de acest dosar de executare o data cu infiintarea popririi . Este tardiv introdusa contestatia la executare sau nu? Va multumesc anticipat