avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate marcellro

Activitate marcellro

Am o intrebare va rog ajutati-ma.
Am avut o intreprindere individuala pe care am inchis o in 2009. Acu trebuie sa depun declaratia 200 finala si am inteles ca trebuie sa fac si o cerere de recalculare a impozitului. Are cineva idee cum trebuie sa arate o astfel de cerere????
Răspuns la discuția plata anticipata la pfa
mi sa spus ca nu se poate face nimic ca sa emis deja ca trebuie sa platesc:(
(ce rau e cand nu te pricepi)
Am avut o intreprindere individuala si am inchis-o in luna iunie. Pe 2008 am achitat tot la zi iar pe 2009 pana in luna iunie am venit de 240 ron. Cu toate ca din iunie nu m ai functionez mi-a venit sa platesc anticipatul pe prima perioada pe 2009 de vreo 900 ron. Intrebarea mea este ce se poate intampla daca nu platesc pt ca nu am de unde iar am aflat ca in 2010 cand se depune finala pe 2009 mi se restituie banii. Ce sa fac ?????
Am inchis o intreprindere individuala in iunie 2009 . Am achitat toate impozitele la finante pe 2008. Pe 2009 pana la inchidere am venituri de 240 ron . Am primit o somatie ca trebuie sa platesc anticipat pe 2009 o suma de bani (900 ron) care ar fii o rata pe care ei mi o returneaza in 2010 cand depun finala pe 2009. Daca nu platesc aceasta suma ce pot ei sa imi faca, doar la anul se recalculeaza tot. Am inteles ca pot sa imi ia din conturile personale din banca e adevarat??? eu nu am de unde sa o platesc:(
Răspuns la discuția am o nelamurire va rog ajutati-ma
anticipatul pe 2009 regularizarea am achitat-o
Am avut o intreprindere individuala deschisa in sept 2008 iar in iunie 2009 am inchis-o. Am facut toate demersurile necesare dar am o problema la finante. Am platit declaratia finala pe 2008, iar pe 2009 am taiat o singura factura de 250 ron. Dar.... am de platit o rata de 900 ron ceva estimativ de pe anul trecut calculat de ei. Recunosc, momentan nu am bani deloc :(. nu am de unde sa platesc aceasta suma cu toate ca am inteles ca mi se vor returna in 2010 dar nu ii am. Acu intrebarea: Ce pot cei de la finante sa imi faca daca nu platesc. M-a sunat o doamna si mi-a spus ca imi trage automat din salariu. I-am spus ca nu am salar ca nu sunt angajat, a zis ca mi ia dintr-un cont personal din banca daca am .... Pot face asa ceva. . Daca nu platesc pana la anu ce de[pun finala pe 2009 pe lunile ian-iunie ca atat am functionat ce pot sa patesc. Dati-mi un sfat va rog ce sa fac?
Răspuns la discuția acte radiere pfa
Mai trebuie o cerere care habar nu am ce trebuie sa cuprinda si o declaratie care habar nu am care din cele 2 (200 sau 220)??????????????????????
Care imi poate spune si mie ce acte trebuie depuse la finante pe langa certificatul de radiere de la reg. com. si rezolutie pentru a sterge si de la ei pfa?????
Răspuns la discuția Va rog ajutati-ma cu PFA
Pana aici m-am lamurit. Acum daca sunte.ti amabil si nu v-am suparat cu intrebarile la finante am depus pana acum: o rezolutie de incetare, un certificat de radiere si o cerere facuta de mine pe propria raspundere. Care din cele 2 declaratii 200 si 220 trebuie sa o mai depun???? cu ce am realizat eu in 2009.
Răspuns la discuția Va rog ajutati-ma cu PFA
Eu am fost si am dus radierea si rezolutia in iunie anu acesta la finante dar cica am prima rata de 900 ron pe care eu trebuie sa o platesc cu toate ca am dovedito ca am venit de 240 ron si cheltuieli dublu. Ideea este daca nu platesc aceasta valoare estimativa pot sa imi faca ceva.