avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate DonCurent

Activitate DonCurent

Buna seara am si eu o intrebare se poate incasa o factura fiscala de prestari servicii
de la o intreprindere individuala pe un cont bancar de persoana fizica avand in vedere ca titularul contului bancar e aceelasi cu titularul(administratorul ) intreprinderii individuale ?Va multumesc
buna ziua am verificat la banca si mi au spus ca au primit o notificare ceea ce eu nu am primit numai sms si e-maill de la banca
buna ziua multumesc ptr sfat dar s a schimbat legea la 30 de zile termenul de contestatie dar nu am primit nimic oficial si motive intemeiate am e singurul meu venit
Buna ziua , am si eu o intrebare in data de 13.09.am primit un SMS prin care mi se aducea la cunostinta ca conturile mi au fost indisponibilizate din cauza constituiri unei propriri primite de la serviciul fiscal orasenesc si in caz de incasari sa anunt banca a 2 a zi am primit o incasare si am intrebat banca daca mi opreste o treime din suma si mi a spus ca poate face asta numai pe baza statelor de plata specific eu sunt intreprindere individuala si nu am state de plata plus ca aceasta intreprindere individuala e singurul meu venit spuneti mi cum as putea proceda inclusiv faptul ca cf legii nu am fost instiintat cu 30 de zile ?Va multumesc .
Buna dimineata , va rog frumos daca stiti spuneti mi si mie s a dat hotarirea de guvern care preconiza in cazul platii integrale a contributiei restante la asigurarile de sanatate si sau asigurarile sociale se anuleaza dobinzile si penalitatile aferente ? Va multumesc .
Răspuns la discuția somatie imobiliara
va multumesc ptr lamuriri dar totusi cred ca perioada de 3 ani s a scurs ultima data parca cind am platit o rata a fost in aprilie 2008 ce ma sfatuiti totusi sa fac chiar daca in mare banuiam ca fara o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabilea nu se poate face nimic sentimentul de nesiguranta exista unde ar trebui sa fac contestatia la biroyul executorului judecatoresc sau ..
Va multumesc dar unde trebuie depusa contestatia si de ce sa depun acesti 10%din valoare imobilului ca creditul nu a fost credit ipotecar
Buna ziua .am primit de la un birou executor judecatoresc o somatie 27.062012 si o somatie imobiliara 2908.2012cu privire la un contract de credit nr 70868/1611.2007i
in care mi se aduce in vedere ca in termen de 15 zile daca nu platesc suma de 15055,13 lei cu titlu de credit restant si cheltuieli de judecata imi va fi scos la licitatie publica a imobilului ce ma sfatuiti sa fac avind in vedere ca cred ca suma s a prescris si totusi din ce inteleg eu (f putin )aceasta hotarire nu este data de o instanta judecatoreasca ce pasi ma sfatuiti sa urmez suma imprumutata a fost de 8500 de lei care in mare parte a fost platita va multumesc anticipat .
Intotdeauna d-nele au dreptate ptr ca au si spiritul de observatie mai bn dezvoltat ca noi ,daca eram angajat la stat din minimul pe economie nu mi permiteam sa ma duc nici macar la medicul de comuna de asta cred ca e mai bn sa ne dam cu parerea numai cind suntem destul de competenti de asta DonCurent face instalatii electrice si nu fabrica nasturi iar daca cunosteam o suta de meserii emigram in Albania si traiam mai bn asa ca va multumesc d-na ptr raspuns si cred ca le pot deduce fiscal ca incerc sa fiu 100/1000 sanatos sa pot prin modesta mea intreprindere individuala sa produc mult sa pot aduce contributia mea la realizarea bonusurilor necajitilor de angajati la ANAF , ca tare mult si cu spor muncesc mitiitei si nu am vrut sa deranjez personalul medical din sistemul national de sanatate ca saracii nu au timp ca au program incarcat ,in rest numai de bn .....sau poate stiti unde gasesc barza care m a adus in romanica sa i i au gitul ,nu putea oare ateriza fortat macar in Germania. Va multumesc ptr raspunsuri .............
Buna dimineata, as avea si eu nevoie de o lamurire am o intreprindere individuala
momentan fiind singurul angajat al ei si in cursul lunii septembrie am fost la medic la o clinica particulara as putea deconta cheltuielile din consultatie si analize ? daca da cum ? Va multumesc anticipat .
Discuție impozit
Buna ziua ,am si eu o nelamurire conform ultimelor modificari ale codului fiscal trebuie sa depun 2 declaratii 221 pe anul 2010 adica una pe perioada 01.01.-30.09 si 01.10-31.12. ? va multumesc anticipat am uitat sa specific am o intreprindere individuala (caen.-4321)